مقنیان بم، شناسنامه‌دار می‌شوند

منتشر شده در صفحه صفحه نخست | شماره 1277

مقنیان بم، شناسنامه‌دار می‌شوند

مدیر پایگاه جهانی قنوا‌ت اکبرآباد و قاسم‌آباد بروات بم گفت: طرح شناسنامه‌دار کردن مقنیان شهرستان بم به منظور ساماندهی آن‌ها اجرایی می‌شود. منیره ستارزاده در جلسه‌ای که به مناسبت سالروز ثبت جهانی قنات ایرانی برگزار شد، افزود: در طرح شناسنامه‌دار کردن مقنیان بم ، اطلاعات شخصی و سوابق کاری مقنیان در فرم‌های مربوطه ثبت شده و در سامانه مورد نظر قرار می‌گیرد.

به گفته او حرفه مقنی‌گری و ترویج آن و همچنین سختی کار و نقش مهم مقنیان در حفاظت از قنات‌ها، اهمیت ویژه‌ای دارد. 

مدیر پایگاه جهانی قنو‌ات اکبرآباد و قاسم‌آباد بروات بم گفت: برنامه‌ریزی برای تشکیل کارگروه مقنیان شهرستان بم و اقدامات لازم برای حفاظت قانونی از موقعیت و نقشه پایه قنات‌های این شهرستان از جمله مواردی بود که در این جلسه به آن پرداخته شد.

طبق نظر او زمینه برای اتحاد و همفکری بین مقنیان شهرستان بم به همت پایگاه جهانی قنوات اکبرآباد و قاسم‌آباد ایجاد شده است. 

ستارزاده تصریح کرد: هر یک از مقنیان، تجربه کار در تعدادی زیادی از قنوات این شهرستان را دارند و کارگروه ویژه مقنیان، فرصت مناسبی برای ارائه و انتقال تجربیات آن‌ها خواهد بود.

او  گفت: تعدادی از مقنیان با همکاری هلال احمر شهرستان بم بیمه می شوند و به زودی کلاس‌های آموزش ایمنی قنات تشکیل خواهد شد و مقنیان پس از گذراندن دوره‌های بیان شده و کسب نمره مورد نظر به عضویت هلال احمر درخواهند آمد و سپس بیمه حوادث می‌شوند تا از آن‌ها در مواقع ضروری و امداد و نجات استفاده شود.

مدیر پایگاه جهانی قنوات اکبرآباد و قاسم‌آباد بروات بم اضافه کرد: لازم است مالکان قنات‌ها به عنوان اصلی‌ترین بهره‌برداران در کنار دولت و مقنیان قرار گیرند تا بتوانیم پس از بررسی مشکلات آن‌ها برای حفاظت و حفظ حریم قنات‌های این شهرستان گام‌های بزرگ‌تری بر‌داریم.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

از «کاغذ وطن» بیشتر بدانید :

برخی از نویسندگان

آمار سایت

  • کاربران آنلاین : 1
  • امروز: 43
  • دیروز: 60
  • هفته: 912
  • ماه: 4,682
  • سال: 38,398