اظهارات نسنجیده آقای مدیر عامل

منتشر شده در صفحه صفحه نخست | شماره 902

اظهارات نسنجیده آقای مدیر عامل

مدیر کل آب و فاضلاب کرمان : به روستاهای خود برگردید تا آبی به کرمان منتقل نشود

رضا عبادی زاده | مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان کرمان با ادبیاتی عجیب به دفاع از طرح انتقال آب از هلیل‌رود به شمال استان کرمان پرداخته است.

محمد طاهری روز گذشته در نشستی خبری (که انتخاب خبرنگاران حاضر گزینشی بوده) درباره طرح انتقال آب از سرشاخه‌های هلیل رود به شمال استان کرمان سعی کرده با اظهاراتی عامه‌پسند و غیرکارشناسی از این طرح دفاع کند.

در متنی که خبرگزاری‌های ایسنا و فارس از این نشست منتشر کرده‌اند به نقل از طاهری نوشته شده که «یزدی‌ها در حال اجرای دومین پروژه انتقال آب هستند اما ما کرمانی‌ها برای حتی یک پروژه هر روز به جان هم می‌افتیم و این در صورتی است که انتقال آب صفارود مشکل شهر کرمان را در کوتاه‌مدت رفع می‌کند.»

در همین حال او با اشاره به اینکه ۱۸۰ میلیون متر مکعب آب پشت سد جیرفت است که بخشی تبخیر و بخشی برای محیط‌زیست آزادسازی می‌شود و آیا یک قطره آب در جازموریان هست، گفته که حق‌آبه کشاورزان را باید بدهند و حق و حقوق جیرفت و جازموریان را پرداخت کنند، اما  بر اساس نظرات غیرکارشناسی و هجمه به وجود آوردن نمی‌توانیم یک پروژه میلیاردی انتقال آب را قفل کنیم و این در حالی‌ست که اگر آب مازاد باشد برای سایر نقاط انتقال می‌یابد.

«نه» محکم طاهری به علم

این اظهارنظرها در حالی مطرح می‌شود که نه تنها پایه و اساس کارشناسی ندارد، که غیرواقعی است. به طور نمونه بر اساس شنیده‌های ما، آبی که پشت سد جیرفت ذخیره شده، ۱۶۰ میلیون متر مکعب است، نه ۱۸۰. این در حالی است که همین عدد ۱۶۰ میلیون متر مکعب هم بدون تخمین رسوبات سد است.

همچنین براساس اطلاعاتی که دو هفته پیش به خبرنگاران «کرمان نو» رسید، طرح انتقال آب از سرشاخه‌های هلیل پیشرفتی کمتر از ۵۰ درصد داشته و کمتر از ۱۰ درصد تسهیلات یک هزار میلیارد تومانی که قرار بوده برخی بانک‌ها برای اجرای آن بپردازند، تامین شده است.

از سوی دیگر به گواه اظهارات بسیاری از کارشناسان، این طرح نه تنها باعث تشدید خشکسالی در جنوب کرمان می‌شود که صدمات جبران‌ناپذیری هم به زیست‌بوم منطقه وارد می‌کند.

به روستاهایتان برگردید!

در حالی که علی زینی‌وند، استاندار کرمان هم با شنیدن صدای اعتراضات مردم و کارشناسان موضع خود را در این خصوص تغییر داده، طاهری که به واسطه مقامش، می‌بایست علمی حرف بزند، صرفا با به کار بردن اظهاراتی غیرکارشناسی، بر طبل انتقال آب از هلیل کوبیده و نه تنها به ریل علم برنگشته، که با بکار بردن الفاظی همچون برگشتن مردم به روستاها، نشان داده که صرفا به دنبال اجرای دستورات است:

 از سراسر استان کرمان در مرکز استان حضور دارند و اگر مردم به روستاها و شهرهای خود برگردند آب حسین‌آباد برای کرمانی‌های اصیل کافی است، اما با شرایط فعلی نیاز به انتقال آب داریم و اگر آب به کرمان می‌آید برای همه مردم شهرهایی‌ست که به کرمان آمده‌اند.

این استدلال مدیرعامل شرکت آبفای استان کرمان عملا یعنی خط بندی مردم به کرمانی اصیل و غیراصیل. موضوعی که نه تنها نمی‌تواند از هیجانات کم کند که حتی می‌تواند به امنیت ملی هم ضربه بزند.

منت‌گذاری بر سر اهالی جنوب

او البته بر سر مردم جنوب منت هم گذاشته که «بالاترین خدمات را در حوزه جنوب استان انجام دادیم» بدون اینکه به این خدمات اشاره‌ای بکند.

خدماتی که طاهری از آن‌ها حرف می‌زند، عملا جزو وظایف شرکت آبفاست و نباید برای انجام وظایف منتی گذاشته شود، به خصوص که اگر قرار به بررسی عملکرد این شرکت باشد، کاستی‌های چشمگیری در خصوص عملکرد آبفا در شمال و جنوب کرمان وجود دارد.

همچنین مدیرعامل آبفای کرمان اگر واقعا قصد پاسخگویی و ارتباط با مردم و رسانه‌ها را دارد، بهتر است به جای اظهارنظر در موضوعی که به حوزه کاری وی چندان ارتباطی ندارد، درباره اقدامات این شرکت در خصوص بروزرسانی شبکه آب شرب کرمان و سایر مسائل مشابه پاسخ دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

از «کاغذ وطن» بیشتر بدانید :

برخی از نویسندگان

آمار سایت

  • کاربران آنلاین : 16
  • امروز: 21
  • دیروز: 146
  • هفته: 1,060
  • ماه: 4,657
  • سال: 37,653