حق‌آبه تالاب‌ها باید مانند کشاورزی داده شود

منتشر شده در صفحه صفحه نخست | شماره 919

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست کشور با تاکید بر تامین حق‌آبه تالاب‌ها:

حق‌آبه تالاب‌ها باید مانند کشاورزی داده شود

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست با بیان اینکه حق‌آبه تالاب‌ها باید مانند حق‌آبه کشاورزی در نظر گرفته شود، گفت: نمی‌شود آبی از رودخانه کم شود، آب تالاب کم شود و به کشاورزان داده شود زیرا اهمیت اقتصادی تالاب حتی بیشتر از توسعه کشاورزی است.عیسی کلانتری در حاشیه افتتاح مرکز پایش زیست محیطی تالاب بامدژ که دیروز (۱۱بهمن‌ماه) برگزار شد، اظهار کرد: از تالاب شادگان بازدید داشتیم و در ادامه سفر نیز خط تولید ظروف یکبار مصرف از باگاس، افتتاح خواهد شد.

به گزارش ایسنا، او در خصوص این طرح تولیدی افزود: با توجه به اینکه پلاستیک دشمن محیط زیست است، خوشبختانه سرمایه‌گذاران بخش خصوصی در شرکت کاغذ پارس هفت تپه سرمایه گذاری کردند و قرار است سالیانه حدود ۶۰۰ میلیون قطعه ظروف یکبار از باگاس مصرف تولید شود.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست بیان کرد: احیای تالاب‌ها جزو سیاست‌های رئیس جمهور است. حق‌آبه‌ تالاب‌های شادگان و هورالعظیم را داریم که برای اولین بار میزان آن تعیین شده است؛ در این زمینه، با وزارت نیرو و شورای نگهبان به تفاهم رسیدیم و حق‌آبه تعیین کردیم.

وی تصریح کرد: حق‌آبه تالاب‌ها باید مانند حق‌آبه کشاورزی در نظر گرفته شود؛ نمی‌شود آبی از رودخانه کم شود، آب تالاب کم شود و به کشاورزان داده شود زیرا اهمیت اقتصادی تالاب حتی بیشتر از توسعه کشاورزی است.

کلانتری در پایان با بیان اینکه تالاب‌ها نیز دیگر دارای حق‌آبه هستند، گفت: در گذشته تالاب‌ها تنها با سیلاب پر می‌شدند اما اکنون با توجه به حق‌آبه‌های تعیین شده، باید حق‌آبه تالاب‌ها را مانند کشاورزان، از تخصیص‌دهنده آب که وزارت نیرو است، تقاضا کنیم.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

از «کاغذ وطن» بیشتر بدانید :

برخی از نویسندگان

آمار سایت

  • کاربران آنلاین : 1
  • امروز: 71
  • دیروز: 82
  • هفته: 778
  • ماه: 4,606
  • سال: 38,607