زخم بارش‌ سیل‌آسای بهاری بر پیکر شرق کرمان

منتشر شده در صفحه صفحه نخست | شماره 962

زخم بارش‌ سیل‌آسای بهاری بر پیکر شرق کرمان

بهارِ هر‌سال،شاهد نشانه رفتن تن رنجور و نحیف مناطق شرقی و کویرنشین استان کرمان در اثر بارش‌های سیل‌آسای توام با طوفان‌های مکرر شن و گرد و غبار غلیظ هستیم که خسارت‌های هنگفت و جبران ناپذیری را بر ساکنان کویری این نقاط از استان تحمیل می‌کند.

 سیلاب بیش از ۲۰ میلیارد ریال به شهداد خسارت زد

شهردار شهداد گفت:جاری شدن سیلاب در سحرگاه روز جمعه ای که گذشت بیش از ۲۰ میلیارد ریال به اماکن و تاسیسات این شهر خسارت وارد کرده است.

علی بهرامی افزود:بر اثر بارش سیل‌آسای بهاری یاد شده سیلاب وارد بخش‌هایی از شهر شد که موجب آبگرفتگی معابر و تاسیسات زمین تازه تاسیس چمن مصنوعی و فضای سبز شد.

او تصریح کرد:سیلاب به برخی منازل و کارگاه‌های شهر وارد شد و به آنها خسارت وارد کرد که ارزیابی  اولیه حاکی از وارد آمدن بیش از۲۰ میلیارد ریال است.

شهردار شهداد اظهار‌داشت:با اعزام لودر و ماشین آلات شهرداری نسبت به مهار سیلاب اقدام کردیم و همچنان در حال بازگشایی معابر و تخلیه گل‌و‌لای و آب هستیم.

او با اشاره به طغیان رودخانه فصلی در این شهر تاکید‌کرد:باید برای تکرار از این حوادث مانع حفاظتی در ابتدای شهر ایجاد شود که پیگیری‌های لازم در دست انجام است.

۳۷ منزل مسکونی در شهداد دچار آب‌گرفتگی شد

مدیرعامل جمعیت هلال احمر استان کرمان گفت:طغیان رودخانه موجب آبگرفتگی ۳۷ منزل مسکونی در بخش شهداد از توابع شهرستان کرمان شد که نیروهای امدادی به سیل زدگان و ساکنان این منازل امدادرسانی کردند.

رضا فلاح افزود:وقوع بارندگی‌های اخیر موجب طغیان رودخانه و آب‌گرفتگی و خسارت مالی در بخش شهداد کرمان شد که بلافاصله پس از طغیان رودخانه،تیم‌های امداد‌هوایی و زمینی جمعیت هلال‌احمر استان کرمان به روستای پشوییه در شهداد اعزام شدند.

مدیرعامل جمعیت هلال احمر استان کرمان با تاکید بر اینکه ۳۷ منزل مسکونی در روستای پشوئیه شهدا دچار آب‌گرفتگی شدند،گفت:اقلام امدادی از قبیل پتو،موکت، بسته‌های غذایی ۷۲ساعته و ۲۴ ساعته، آب معدنی و دیگر اقلام مورد نیاز سیل زدگان توسط امدادگران این جمعیت توزیع شد.

همچنین بخشدار پشوئیه در خصوص خسارات اولیه این سیل گفت:‌براثر این سیل سه نفر مصدوم که دو نفر به مراکز درمانی اعزام و یک نفر سرپایی درمان شد و همچنین آب‌بردگی در طول ۹ کیلومتر آسفالت و ۱۴ کیلومتر مسیر خاکی ایجاد گردیده و۹واحد مسکونی و تجاری آب‌گرفتگی شدید و نیز چهار خودرو آسیب دید.

رضا اعتماد تخریب خط انتقال آب،قطعی برق،آسیب رسیدن به۵۰ هکتار اراضی باغی و زراعی ، قنات و موتور پمپ های کشاورزی را از دیگر خسارت سیل عنوان کرد.

مدیرکل مدیریت بحران استان کرمان هم با اشاره به جاری شدن سیلاب در روستای پشوئیه از توابع بخش شهداد گفت:بارش رگباری در این منطقه موجب آب‌گرفتگی تعدادی خانه در روستای پشوئیه شد که بلافاصله نیروهای هلال احمر،بخشداری و دهیاری وارد عمل شدند و اقدامات لازم صورت گرفته و اقلام لازم میان خانواده‌ها توزیع شد. 

مجید سعیدی افزود:چهار دستگاه خودروی سواری غیربومی گردشگران نیز که در مسیر رودخانه قرار داشتند، دچار آب‌گرفتگی شدند که با حضور نیروهای امدادی،رهایی یافته و سه مصدوم این حادثه نیز به مرکز درمانی انتقال داده شدند. 

سعیدی ابراز داشت:سیلاب در بخش شهداد موجب تخریب یک راه روستایی از سمت جهر و قطع برق پشوئیه و کشیت شده که نیروها در حال جایگزینی تیر برق و رفع اشکال هستند. 

مدیرکل مدیریت بحران استان کرمان با بیان اینکه چادر،موکت و بسته‌های غذایی کامل میان خانواده‌های آسیب‌دیده توزیع شده است،گفت:خط انتقال آب پشوئیه نیز قطع است و مزارع و باغ‌های کشاورزی خسارت دیده اند. 

مدیرکل مدیریت بحران استان کرمان همچنین گفت:بارش شدید تگرگ در روزهای اخیر در شهرستانهای بم و نرماشیر خساراتی به درختان میوه وارد کرده است. 

سعیدی اضافه کرد:وزش طوفان و تگرگ در شهرستان ریگان نیز موجب فرو ریختن تعدادی از دیوارهای بلوکی با ساخت غیر‌اصولی شده است. 

او همچنین از آب‌گرفتگی پنج کپر خانوار روستایی در شهرستان ریگان خبر‌داد و گفت:اقلام مورد نیاز این خانوارها نیز توسط نیروهای هلال احمر توزیع شد. 

سعیدی عنوان کرد:تاسیسات و شبکه خطوط انتقال برق ریگان نیز دچار خساراتی شده و تعدادی از راه‌های روستایی این شهرستان نیز به دلیل جنس خاک با سختی در عبور و مرور همراه است. 

سیلاب به ۹ واحد مسکونی شهداد خسارت جدی وارد کرد

نماینده مردم کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی با اشاره به بارش باران طی ۲ روز گذشته در کرمان گفت: سیلاب به ۹ واحد مسکونی روستای پشوییه بخش شهداد خسارت جدی وارد کرده است.

محمدرضا پورابراهیمی در بازدید از روستای سیل‌زده پشوییه شهداد به بارش شدید باران طی دو روز گذشته و جاری شدن سیل در این روستا اشاره کرد و گفت:جاری شدن سیلاب حدود ۱۸ کیلومتر مسیر جاده خاکی و هشت کیلومتر به آسفالت این منطقه آسیب وارد کرده است.

او تاکید کرد:همچنین سیلاب به شبکه برق رسانی روستای پشوییه نیز با شکست چند تیر برق خسارت وارد کرده است.

پورابراهیمی گفت:ماموران در حال ترمیم و وصل شبکه برق‌رسانی به روستاهای پشوییه و کشیت که از همین مسیر تامین برق می‌شود، هستند و تا ساعاتی دیگر برق این روستاها وصل خواهد شد.

او افزود: سیلاب همچنین مسیر انتقال آب کشاورزی به روستای پشوییه را نیز دچار مشکل کرده است.

پورابراهیمی با اشاره به ورود بسیج به حوزه رفع مشکلات ناشی از جاری شدن سیلاب در روستای پشوییه بیان کرد:مسئولان مرتبط به منظور وصل آب آشامیدنی و کشاورزی این منطقه وارد عمل شده اند که تا ساعاتی دیگر این عملیات به پایان می رسد.

تاکید بر ضرورت راهکار مناسب برای ورود سیلاب به روستایی پشتوییه

نماینده مردم کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی اظهار‌داشت:انتظار می رود فرماندار و مدیران حوزه حوادث،راهکار مناسبی به منظور جلوگیری از ورود سیل به روستای پشوییه که سال‌هاست درگیر سیلاب است،  بیندیشند. 

پورابراهیمی گفت:جا دارد از هلال احمر،بسیج، دهیاری، بخشداری،امام جمعه و سایر دستگاه‌ها و نهادهای مرتبط که از ساعات اولیه وقوع سیلاب در روستای پشوییه حضوری فعال داشته‌اند قدردانی کرد.

پورابراهیمی ابراز امیدواری کرد،ظرف چند روز آینده شرایط این روستا به حالت عادی برگردد و خسارتی که باید به مردم پرداخت شود توسط دستگاه‌های اجرایی تامین شود.

او ادامه داد:امیدواریم با انجام اقدامات پیشگیرانه سال آینده همزمان با بارش باران شاهد جاری شدن سیلاب در این روستا نباشیم و باید به منظور جبران خسارت های مردم این روستا تدابیری اندیشیده شود.

نماینده مردم کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی،پیشگیری از وارد آمدن خسارت به وسیله سیلاب را مهم ارزیابی و تصریح کرد:باید از بروز سیلاب در آینده با توجه به شرایط منطقه پیشگیری کرد.

گرد و غبار و تگرگ ۲۰ روستای ریگان را دچار مشکل کرد

فرماندار شهرستان ریگان به عنوان شرقی‌ترین نقطه استان کرمان گفت:گرد و غبار شدید و بارش تگرگ، موجب قطع شدن برق ۲۰ روستای این شهرستان شد.

امین باقری با اشاره به طوفان‌های مکرر شن و رگبارهای تند بهاری در این شهرستان که همواره برای ساکنان مشکل‌ساز است اظهار‌داشت:بارش تگرگ و وزش طوفان شدید شن روز گذشته به مدت یک ساعت جاده ریگان به چابهار را بست و همچنین موجب کاهش دید افقی در محور بم به ایرانشهر شد.

او ادامه داد:این طوفان شن و بارش تگرگ موجب تلف‌شدن صدها دام و طیور، وارد آمدن خسارت به نخلستان‌ها و مزارع گندم و جو شد و همچنین ۱۷ شهروند را راهی مراکز درمانی کرد.

به گفته فرماندار گردوغبار شدید راه ۲۱ روستای شهرستان ریگان را بست و خسارت میلیاردی به زیر‌ساخت‌های این شهرستان وارد کرد که کارشناسان در حال برآورد دقیق خسارت هستند.

خسارت ۱۶۰ میلیارد تومانی تگرگ و طوفان فهرج

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان فهرج گفت:تگرگ و طوفان روز گذشته افزون بر ۱۶۰میلیارد تومان خسارت به بخش‌های مختلف کشاورزی این شهرستان وارد کرد.

علی فهرجی با بیان اینکه در اثر تگرگ به ۴۰ درصد باغات مرکبات به ارزش تقریبی افزون بر ۵۳میلیارد تومان خسارت وارد شده اظهار‌داشت:همچنین طوفان و تگرگ خسارت زیادی به زمین‌های زراعی گندم و جو به ارزش چهار میلیارد تومان وارد کرده است.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان فهرج همچنین با اشاره به فصل گرده‌افشانی نخیلات خرما تصریح کرد: ۲۰ درصد از نخیلات به ارزش ۱۰۳میلیارد تومان دچار خسارت شده طوری که شدت باد به اندازه‌ای بوده که باعث شکستن پنج اصل نخل درخت خرما شده است.