همچنان نان در ساختمان سازی است

منتشر شده در صفحه صفحه نخست | شماره 987

بررسی داده‌های مرتبط با سرمایه‌گذاری در بخش ساختمان که توسط مرکز آمار و وزارت تعاون منتشر شده نشان می‌دهد:

همچنان نان در ساختمان سازی است

مرضیه قاضی‌زاده

 

اختصاصی کاغذ وطن- مسکن هنوز هم جز اولویت سرمایه گذاران است. رصد اطلاعات مرکز آمارایران و وزارت تعاون،‌کار و رفاه اجتماعی نشان می‌دهد با اینکه قیمت اکثر مصالح ساختمانی دو برابر شده، تعداد پروانه‌های ساختمانی رشد داشته است.

در زمستانی که گذشت، تمامی اقلام میلگرد بالای 90 درصد، گچ 88 درصد، گونی چتائی 162 درصد افزایش قیمت داشتند. افزایش قیمت در تمامی اقلام بالای 50 درصد است، تا جایی که یک لامپ صد وات ساده 77.9درصد نسبت به زمستان سال قبلش رشد قیمت داشته است.افزایش قیمت تنها مربوط به نهاده‌ها نیست،  دستمزد استادکار، نقاش،راننده لودر و حتی نگهبان ساختمانی هم حداقل 50دصد بیشتر از سال قبل بود.

با این حال رصد اطلاعات وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی نشان می‌دهد که نه تنها کاهشی در تعداد پروانه‌های ساختمانی صورت نگرفته بلکه 28 درصد هم رشد داشته است.تعداد کل پروانه‌هاي ساختمانی صادر شده براي فصل تابستان 1399 بالغ بر 53هزار و 71برگ است که رشد 28 درصدی نسبت به تابستان سال قبل داشته است. مساحت زیربنای تعیین شده نیز حدود 26 میلیون  و 925 هزار متر مربع است که افزایش تقریبا دو برابری نسبت به فصل قبل داشته است.

همچون کشور، تعداد پروانه‌های ساختمانی و مساحت زیر بنا در کرمان هم رشد داشته است. تابستان سال قبل برای کرمان 3هزار و 442 پروانه ساختمانی صادر شده که حجم مساحت زیربنای‌اش حدود 727 هزارو 762 هزار متر مربع است. این در حالی است که تابستان سال قبلش، تنها 2 هزار و 699 پروانه ساختمانی صادر شده بود که سرجمع مساحت زیر بنای 585 هزار متر مربعی را دربرمی‌گرفت.با این حال محسن شهریاری، رئیس اتحادیه صنف مشاوران املاک کرمان معتقد است که عرضه مسکن کاهش داشته و همین موضوع عامل افزایش قیمت ملک و اجاره ساختمان است.

او به «کاغذ وطن» می‌گوید: «طی چند سال گذشته به دلیل تورم و بالا رفتن قیمت مصالح، تولید مسکن کاهش یافته و ما با کمبود مسکن مواجه هستیم.»

به گفته رئیس اتحادیه صنف مشاوران املاک کرمان میزان اجاره‌بها در مناطق مختلف شهر تفاوت بین 30 تا 50 درصد افزایش داشته. او مدعی است که قیمت ملک در سال جدید هیچ افزایشی نداشته و البته معامله‌ای هم صورت نگرفته: «4ماه است که بازار مسکن دچار رکود است و معامله خاصی صورت نمی گیرد.»

با توجه به بازه زمانی 6 تا 7 ساله ساخت مسکن به نظر می‌رسد که ریشه کاهش عرضه فعلی در سال‌های 92 تا 95 باشد. رصد اطلاعات مرکز آمار ایران طی این بازه زمانی نشان می‌دهد که تعداد پروانه‌های ساختمانی از 201هزار مورد در سال 92 به 135 هزار واحد در سال 93 رسیده است. این  کاهش 33 درصدی که در سال 93 اتفاق افتاده ادامه دار بوده و در سال‌های بعد هم نمود داشته است. به طوریکه تعداد پروانه‌های ساختمانی صادر شده در سال 94 به میزان 131هزار مورد و در سال 95 هم 120هزار مورد بوده است. بعد از سال 95 اما یک برگشت اتفاق افتاده و تعداد پروانه‌های ساختمانی در کشور به 131هزار و 651 مورد رسیده است. از آن سال به بعد یک رشد نسبی در تعداد پروانه‌های ساخت و ساز صورت گرفته و به 161هزا رو 457 مورد در سال 98 رسیده است.آنچه مسلم است از سال‌های اخیر با وجود افزایش چندین برابری قیمت مصالح ساختمانی، تعداد پروانه‌های صادر شده افزایش داشته است. رصد گزارش مرکز آمار و اطلاعات راهبردی از تعداد شاغلین به تفکیک فعالیت‌های عمده اقتصادی هم نشان می‌د‌هد که اشتغال در بخش ساختمان افزایش یافته است.

به عبارت دیگر شاغلین بخش ساختمان در تابستان 1399 نسبت به تابستان سال قبل240هزا ر و 151 نفر افزایش یافته است. بر این اساس می‌توان گفت فعالیت‌های ساخت و ساز کشور مجددا افزایش پیدا کرده،  اما چرا؟

نیما ابراهیمی، رئیس هیات مدیره انجمن انبوه‌سازان کرمان مسکن را مطمعن‌ترین نوع سرمایه گذاری می‌داند:«مسکن تبدیل به یک کالای سرمایه‌ای مطمئن شده که هر قدر ملک فراز و نشیب داشته باشد و یا مصالح بالا رود،  با ز مردم به سمت سرمایه گذاری در این حوزه می‌روند.»

به گفته او سرمایه گذاری در بازار مسکن بازه 5 ساله دارد:«اگر شما نگاه کوتاه مدتی نداشته باشی و بازه زمانی 5 ساله را در نظر بگیری، مسکن همواره  سود مطمئن و خوبی داشته، سودآوری که در کمتر بازاری پیدا می ‌شود.»

رصد قیمت‌های آگهی‌های دیوار هم این موضوع را تایید می‌کند. یک آپارتمان 75 متری با ده سال ساخت در خیابان کرامت شمالی 700 میلیون تومان آگهی شده، خانه ویلایی 250 متری در بلوار رضوان نیز برای هر مترمربع 11 میلیون تومان آگهی شده، به عبارتی 2 میلیارد و 750 میلیون تومان برای خرید خانه‌ای که در سال 1380 ساخته شده باید هزینه کرد. قیمت خرید هر متر مربع در خانه های تازه ساخت اما به مراتب بیشتر بوده و به 25 میلیون تومان برای هر متر مربع می رسد. به طوریکه برای خرید یک واحد آپارتمان در کوی فرهنگیان باید 2میلیارد و500میلیون تومان هزینه کنید.

به گفته رییس انجمن انبوه سازان در کرمان قیمت ملک صد متری در کرمان زیر یک میلیارد و 500 میلیون تومان نیست اما هزینه ساخت آن تقریبا نصف است:« با توجه به افزایش مصالح ساختمانی قیمت ساخت هر متر مربع ساختمان حدود 6 تا 7 میلیون تومان است.»

او معتقد است که بهترین زمان ساخت و ساز در کرمان دوسال اول هر دولت است:« معمولا دو سال اول هر دولت قیمت‌‌ها ثبات بیشتری دارد اما به محض اینکه یک رییس جمهور برای دو دوم انتخاب می‌شود، قیمت‌ها نیز افزایشی می‌شود.»

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

از «کاغذ وطن» بیشتر بدانید :

برخی از نویسندگان

آمار سایت

  • کاربران آنلاین : [wpstatistics stat=usersonline format=english time=today]
  • امروز: [wpstatistics stat=visits format=english time=today]
  • دیروز: [wpstatistics stat=visits format=english time=yesterday]
  • هفته: [wpstatistics stat=visits format=english time=week]
  • ماه: [wpstatistics stat=visits format=english time=month]
  • سال: [wpstatistics stat=visits format=english time=year]