عبور از بی‌برقی به قیمت نابودی صنعت

منتشر شده در صفحه صفحه نخست | شماره 1024

عبور از بی‌برقی به قیمت نابودی صنعت

تولیدکنندگان این روزها علاوه بر محدودیت‌هایی چون کمبود نقدینگی، کسادی بازار، مشکل تامین مواد اولیه، با چالشی به نام قطعی برق نیز دست و پنجه نرم می کنند. معضلی که اگر تداوم یابد، به گفته فعالان این صنعت، عاملی برای کمبود برخی کالاها و گرانی خواهد شد. چراکه با تعطیلی کارخانه‌هایی چون فولاد، سیمان و… سایر صنایع و کسب‌وکارهای وابسته هم به تعطیلی کشیده می‌شوند. 

مثلاً واحدهای تولید بتن آماده هم اکنون سیمانی برای تهیه و تولید بتن ندارند. از این رو، با توجه به آسیب‌هایی که این کاهش تأمین برق می تواند به صنایعی چون فولاد وارد کند، هفته گذشته فولادسازان نامه‌ای به وزارت صمت ارسال و چند پیشنهاد ارائه کردند تا دامنه آسیب به صنایع فولادی کاهش یابد. یکی از پیشنهادات این بود که کارخانجات فعال در حلقه ذوب و فولادسازی به منظور مشارکت در تنظیم بازار داخلی و جلوگیری از توقف صادرات و ارزآوری بتوانند حداقل در زمان غیر از اوج بار مثل ساعات شب فعالیت و تولید کنند. البته در راستای تأمین برق مورد نیاز کشور، معاون طرح و برنامه وزارت صمت از اعلام آمادگی بخش صنعت برای احداث نیروگاه‌های جدید در مناطق مختلف کشور، سخن گفت. به گفته او، در صورت صدور مجوز از سوی وزارت نیرو، ساخت این نیروگاه ها با ظرفیت 10 هزار و 536 مگاوات انجام خواهد شد.

عدم تامین پایدار برق تولید فولاد

 را کاهش می دهد

در حال حاضر اکثر تولیدکنندگان در اثر خاموشی‌های برق با ضرر و زیان بالایی مواجه هستند و برای جبران زیان خود حجم تولید را کاهش داده اند. این در حالی است که همین کاهش تولید اثرات مخرب خود را در آینده بر بازار خواهد گذاشت. برخی صنعتگران از زیان چند صد میلیون تومانی بنگاه ها از قطعی برق می گویند. در همین حال، دبیر انجمن تولیدکنندگان فولاد با بیان اینکه عدم تامین پایدار برق، منجر به کاهش تولید می شود، می گوید: وزارت صمت و نیرو قول داده‌اند جدول زمانی مصرف و قطعی برق صنایع فولادی را تدوین و اعلام کنند. سید رسول خلیفه سلطانی در گفت وگو با «مهر» در مورد قطع برق صنایع فولادی اظهار داشت: آنطور که به واحدهای تولیدی اعلام شده، واحدها باید مصرف برق خود را به ۱۰ درصد دیماند قراردادی کاهش دهند که این موضوع قطعاً منجر به کاهش تولید خواهد شد و کارخانه‌ها با مشکل مواجه خواهند ش.د اما با توجه به شرایط فعلی کشور چاره ای جز همراهی با وزارت نیرو نداریم. از آن‌سو، هرچند به گفته رامین فرج سرپرست شرکت توزیع برق البرز، بر اساس مصوبات ابلاغ شده از سوی وزارت نیرو، شاهد خاموشی روزانه در برخی از واحدهای صنعتی بزرگ کشور مثل فولاد و سیمان هستیم و اگر خاموشی واحدهای صنعتی بزرگ به خصوص در روزهای اوج مصرف جوابگوی نیاز موجود نباشد، برنامه خاموشی برای صنایع کوچک تر هم اعمال می شود، اما فتحعلی محمدزاده معاون سازمان صنایع کوچک می گوید: شهرک های صنعتی از شمول اعمال خاموشی برق معاف شده‌اند، از این رو قرار شد برق صنایع بزرگ قطع شود تا تامین برق صنایع کوچک به مشکل نخورد. محمدزاده در مورد معافیت شهرک های صنعتی از قطع برق، اظهار داشت: طبق تبصره ۳ ماده ۳ مصوبه شانزدهم تیرماه امسال هیات وزیران، شهرک های صنعتی از شمول اعمال خاموشی برق معاف شدند. وی افزود: وزیر نیرو به وزیر صمت اعلام کرد که واحدهای صنعتی باید به اندازه ۴ هزار مگاوات به کاهش مصرف برق کمک کنند. از این رو با توجه به اینکه دیماند مصرف برق در ۸۲۸ شهرک صنعتی ۹ هزار و ۹۴۱ مگاوات برق است، اما نسبت به صنایع بزرگ، اشتغال زایی بالایی دارند و تعداد زیادی واحد صنعتی در این شهرک‌ها فعال هستند، مقرر شد برق صنایع بزرگ همچون فولاد و سیمان قطع و برق صنایع کوچک تأمین شود. به گفته وی، بیش از ۴۸ هزار واحد بهره بردار در شهرک های صنعتی سراسر کشور وجود دارند که ۹۶۰ هزار نفر در آنها مشغول به کار هستند. شهرک ها و نواحی صنعتی به ازای هر مگاوات برق زمینه اشتغال ۹۶ نفر را فراهم کرده اند.

محمدزاده ادامه داد: از ۱۶ تیر ماه جاری این مصوبه قابل اجرا و اعمال است، اما بعضاً شاهد عدم اجرا در برخی از استان ها هستیم، اما طی نامه ای به استانداران اعلام کردیم که این مصوبه باید حتماً اجرایی شود. در این شرایط قطع برق صنایع مختلف همچنان ادامه دارد و این موضوع باعث کاهش تولید برخی واحدهای صنعتی شده که به گفته کارشناسان ممکن است کمبود برخی محصولات را در بازار به همراه داشته باشد.

گرانی سیمان و فولاد در پی کاهش تولید

عبدالرضا مصری، نایب رییس مجلس در این مورد، قطعی برق صنایع را عاملی برای گرانی سیمان، فولاد و سایر کالاهای مهم در آینده نزدیک دانست و گفت: تولید کشور امروز می توانست وضع بهتری داشته باشد، اما علاوه بر مشکلات سابق، اکنون مشکل تامین برق به مشکل مادر تبدیل شده است. وی با اشاره به تعطیلی کارخانه های تولید سیمان و فولاد به دلیل قطعی برق، افزود: با تعطیلی این کارخانه ها سایر صنایع و کسب و کارهای وابسته هم به تعطیلی کشیده می شوند.مثلاً واحدهای تولید بتن آماده هم اکنون سیمانی برای تهیه و تولید بتن ندارند. وی گفت: با توجه به اینکه واحدهای تولیدی برق خود را از طریق بورس و به صورت یکجا خریداری کرده اند، حتی در صورت عدم مصرف آن، مجبورند پول برق را پرداخت کنند، یعنی واحدهایی که به صورت اختیاری اقدام به قطع برق خود کرده اند نیز باید پول برق مصرف نشده را پرداخت کنند. مصری اضافه کرد: البته این موضوع را پیگیری کردیم که وزارت نیرو پول آن بخش از برق مصرف نشده را از واحدهای تولیدی دریافت نکند. عبدالوهاب سهل آبادی، رییس خانه صنعت، معدن و تجارت نیز در این مورد گفت: آقای جهانگیری معاون اول رییس جمهور معتقد است در شرایط فعلی صنایع باید میزان فعالیت خود را کاهش دهند تا مشکل برق برطرف شود، اما سوال اینجاست که می دانید با کاهش حجم تولید صنایع، چه اتفاقی در سطح جامعه خواهد افتاد؟ در همین حال فرهاد طهماسبی، عضو هیات رییسه کمیسیون صنایع و معادن مجلس عنوان می کند: کاهش تولید و بار روانی ناشی از احتمال تعطیلی واحدهای تولیدی موجب افزایش قیمت سیمان، فولاد و میلگرد شده که در صورت تداوم این وضعیت، آسیب های بسیاری به وجود می آید. وی افزود: با فرارسیدن پیک گرما از اواسط خرداد، مصرف برق به صورت تصاعدی افزایش یافت و از آنجا که دولت برنامه ریزی مناسبی برای رشد تولید برق متناسب با نیاز کشور نداشت و سیاست گذاری ها اشتباه بود، با خاموشی وسیعی در سطح کشور اعم از قطعی برق خانه ها و واحدهای تولیدی روبه رو شدیم. او افزود: هرچند واحدهای تولیدی هر ساله، زمانی را برای تعمیرات اساسی اختصاص داده و از حجم تولیدات خود کم می کنند، اما باید به این نکته دقت کرد که این واحدها نمی توانند پیش از موعد تعمیرات خود را آغاز کنند. بنابراین نمی توانند در زمان قطعی برق، فعالیت خود را کاهش دهند. وی تصریح کرد: وزارت نیرو با توجیه کمبود برق فعالیت واحدهای تولیدی را محدود کرده، در حالی که فعالیت بسیاری از این واحدها با حجم کمتر، توجیهی ندارد زیرا ماشین آلات آنان دچار آسیب می شود.

نامه نگاری برقی فولاد سازان با وزیر صمت

در این زمینه تولیدکنندگان فولاد در نامه ای به رزم حسینی وزیر صمت، تفکیک حلقه های زنجیره فولاد در محدودیت های اعمال شده برای مصرف برق کارخانه های فولادی را خواستار شدند. در این نامه به منظور مدیریت تولید و بازار داخلی و صادراتی زنجیره فولاد در شرایط بحرانی فعلی ناشی از کمبود برق پیشنهاد شده است: ۱. حلقه های مختلف زنجیره فولاد (به جز ذوب و فولاد سازی) مشابه سایر صنایع از جمله کاشی و سرامیک، آلومینیوم، …) امکان فعالیت و تولید داشته باشند. ۲. کارخانجات فعال در حلقه ذوب و فولادسازی به منظور مشارکت در تنظیم بازار داخلی و جلوگیری از توقف صادرات و ارزآوری بتوانند حداقل در زمان غیر از اوج بار مثل ساعات شب فعالیت و تولید کنند. ضمناً این انجمن فولاد اعلام آمادگی کرد که در راستای تامین منافع ملی و کمک به پایداری شبکه برق کشور و با همکاری واحدهای تولیدی، به جای دستور تعطیلی به همه کارخانجات زنجیره فولاد، کاهش برق مصرفی مورد انتظار از صنعت فولاد در هفته های آتی را برنامه ریزی و مدیریت کنند.

اعلام آمادگی صنایع

 برای ظرفیت جدید نیروگاهی

در راستای تأمین برق مورد نیاز کشور، سعید زرندی معاون طرح و برنامه وزارت صمت با اشاره به آمادگی بخش صنعت برای احداث نیروگاه های جدید در مناطق مختلف کشور، گفت: در صورت صدور مجوز از سوی وزارت نیرو، ساخت این نیروگاه ها با ظرفیت 10 هزار و 536 مگاوات انجام خواهد شد. وی ادامه داد: با توجه به ظرفیتی که در بخش صنایع برای اجرای این کار وجود دارد و به دنبال مذاکرات انجام شده با مسوولان وزارت نیرو در خصوص کمک بخش صنعت کشور به ارتقای تولید برق پایدار و همچنین آمادگی وزارت صمت برای سرمایه گذاری در حوزه نیروگاهی در قالب طرح اقتصاد مقاومتی با شرکت های برتر، این موضوع در نامه ای به معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی اعلام شد. وی گفت: تأمین برق مطمئن، مستمر و پایدار صنایع انرژی بر و شهرک های صنعتی و افزایش بهره وری و کاهش شدت انرژی در بخش صنعت و معدن، با توجه به آمادگی بنگاه ها برای سرمایه گذاری در احداث نیروگاه از اهداف این طرح است. معاون طرح و برنامه وزارت صمت با اشاره به اهمیت تعریف یک مدل اقتصادی مطلوب، بر سرمایه گذاری بخش صنعت در زمینه ساخت نیروگاه ها تاکید کرد و گفت: 13 پروژه در نقاط مختلف کشور با مشارکت و همکاری 12 سرمایه گذار از بخش های صنایع معدنی به علاوه سازمان تعریف شده که با صدور مجوز از سوی وزارت نیرو، در مجموع حدود 10 هزار و 536 مگاوات ظرفیت تولید به شبکه برق کشور اضافه خواهد شد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

از «کاغذ وطن» بیشتر بدانید :