کرمان در سودای آب‌های ژرف و خط انتقال خلیج فارس

منتشر شده در صفحه صفحه نخست | شماره 1118

آخرین امیدهای کرمان برای رفع کم آبی

کرمان در سودای آب‌های ژرف و خط انتقال خلیج فارس

ادامه خشکسالی گسترده در استان کرمان و کاهش شدید منابع آبی حالا کرمانی ها را به فکر استفاده از آب های ژرف انداخته است.

استان کرمان چهار دهه اخیر با خشکسالی بی سابقه مواجه شده است و نکته عجیب اینکه در طول این ۴۰ سال مسئولان به جای مدیریت مصرف آب فشار بی سابقه ای به آب های زیرزمینی برای تامین آب مورد نیاز در بخش کشاورزی وارد کرده اند.

نتیجه ۴۰ سال برداشت بی رویه از آبخوان ها خشک شدن بسیاری از منابع آبی و افت شدید دشت های کرمان، رفسنجان، سیرجان، زرند، راور و ارزوئیه است؛ حالا کار به جایی رسیده که کرمانی ها برای تامین آب خوردن هم امید به آب شیرین کن های خلیج فارس دوخته اند.

یک سوم از باغ های کشور در استانی قرار دارد که طی ۵ سال اخیر شدیدترین خشکسالی ها را تجربه کرده است و میزان بارندگی به حداقل ممکن رسیده و دمای هوا نیز در حال افزایش است.

در کمال تعجب اما برداشت از هزاران حلقه چاه غیر مجاز در استان همچنان ادامه دارد و سطح آب در دشت های کرمان دیگر از افت متراژی گذشته و در برخی از دشتها دیگر آبی برای برداشت باقی نمانده است.

کرمان از شعار خارج و مسئولان وارد کار عملیاتی شوند عملا تنها اقدامی که از سوی بخش خصوصی برای تامین آب معادن و صنایع اجرا شده است انتقال آب خلیج فارس به استان است که بخش کوچکی از نیاز استان را تامین می کند.

حالا کرمانی ها فرصت پاییز و زمستان برای تامین منبع مطمئن برای تامین آب شرب را در پیش رو دارند که هنوز اقدامی قابل توجه برای رفع مشکلات انجام نشده و همه چیز در دستگاه های اجرای استان در حد دستورالعمل و تیترهای رسانه ای و هیجانی باقی مانده است.

اشتغال در بخش کشاورزی حفظ شود

رئیس جهاد کشاورزی شمال استان کرمان نیز در خصوص وضعیت آبیاری مکانیزه در استان گفت: سخن گفتن در خصوص هدر رفتن آب در بخش کشاورزی آسان است اما باید به این نکته اشاره کرد که حدود یک میلیون نفر در استان کرمان کشاورزی هستند و حفظ اشتغال این افراد ضروری است و ما هم هر آنچه در این سال ها توانستیم برای توسعه آبیاری مکانیزه انجام دادیم.

عباس سعیدی افزود: کاهش کیفیت آب های موجود و سخت شدن آب یکی از مشکلات عمده در مسیر آبیاری مکانیزه در استان کرمان است با این وجود در حال بررسی و رفع مشکلات هستیم.

او با اشاره به اقدامات مطلوب در این زمینه گفت: باید از کشاورزی سنتی به سمت کشاورزی مکانیزه برویم و کشاورزان محصولاتی که به آب کم نیاز دارند اما بازدهی اقتصادی بالا دارند روی بیاورند.

در این میان پرداختن به روش های جدید تامین آب حداقل برای آب شرب بسیار مهم است که می توان به استفاده بهینه از آب های موجود اشاره کرد که در این زمینه با وجود دستورالعمل های مسئولان که بیشتر به مردم باز می گردد در بخش عملکرد مدیران کمتر توجه شده است به طوری که تنها در شهر کرمان بخش قابل توجهی از آب های شرب در شبکه به دلیل فرسودگی شبکه توزیع هدر می رود.

استفاده از آب در کرمان باید اقتصادی شود

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس نیز در خصوص منابع موجود آبی در استان کرمان اظهار کرد: باید برای استفاده از آب های موجود به حساب و کتاب روی بیاوریم و این آب های در دسترس که بسیار گرانبها هستند را از دست ندهیم.

محمدرضا پور ابراهیمی افزود: اگر حساب و کتاب در کار باشد کشاورز هم به کشت محصولات بی ارزش روی نمی آورد و سعی می کند از روش های آبیاری مکانیزه روی بیاورد.

او توضیح داد: بهره وری در کرمان بسیار مهم است و در این مسیر باید کشاورزان را توجیه کنیم که از آبیاری سنتی دور شوند اما در کنار آن استفاده از راهکارهای دیگر برای تامین آب به خصوص در بخش شرب اهمیت فراوان دارد.

پورابراهیمی گفت: در خصوص استفاده از آب های ژرف در استان های همجوار استان کرمان، اقدامات قابل توجهی انجام شده است که باید از نتایج این تحقیقات و پژوهش ها به صورت ویژه و عملیاتی استفاده کنیم و راه آن ها را در استان کرمان ادامه دهیم.  او ادامه داد: اجرای طرح برداشت از آب های ژرف در استان کرمان حیاتی است و باید اجرایی شود که در همین راستا مشاور پروژه نیز مشخص شده است و حمایت از این طرح با جدیت ادامه می یابد. رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: مسلما از این آب ها باید در بخش شرب استفاده شود و نباید این منابع در صورت در دسترس قرار گرفتن در بخش های دیگر و غیر ضروری هدر بروند.

پورابراهیمی گفت: متاسفانه از ۷۵ درصد آبی که در استان به بخش کشاورزی اختصاص یافته است ۹۰ درصد به دلیل آبیاری سنتی و غرق‌آبی هدر می رود و بعضا محصولاتی تولید می شود که بازار خرید ندارند و در برخی از موارد در زمینهای کشاورزی امحاء می شوند و این مساله اصلا قابل قبول نیست چون آب در کرمان اهمیت بسیار بالایی دارد.

نماینده مردم کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی افزود: جهاد کشاورزی نباید اجازه تولید بی رویه محصولی را بدهد که با افت تولید مواجه می شود و در این میان هم هزینه نهاده ها و زحمت کشاورزان از بین می رود و هم آب از چرخه اقتصادی خارج می شود.

خط دوم انتقال آب از خلیج فارس به زودی عملیاتی می شود

او در خصوص طرح دیگر استان کرمان برای تامین آب به توسعه طرح انتقال آب خلیج فارس به استان کرمان اشاره کرد و گفت: در این خصوص مذاکرات زیادی در دولت گذشته و دولت جدید انجام شده است و خط دوم انتقال آب به شهرهای شمالی استان کرمان به زودی اجرا می شود.

پور ابراهیمی افزود: تامین این آب هزینه بر است و مردم باید توجیه شوند که از این آب باید به صورت مدیریت شده استفاده شود.

عملا طرح های استان کرمان برای تامین آب همچنان در حد مطالعه و تامین اعتبار و طرح است و با وجود اینکه کرمان با مشکلات جدی در بحث تامین آب مواجه شده است اما مدیریت استان کرمان همچنان نتوانسته اقدام موثری برای اجرایی شدن طرح ها بردارد. اینکه چه زمانی کرمانی ها خیالشان از بابت تامین آب شرب راحت می شود مشخص نیست اما پیگیری ها از اداره کل هواشناسی استان کرمان نشان می دهد بی آبی و کاهش بارندگی در استان کرمان همچنان ادامه داد و کرمان با مخاطره کمبود آب مواجه شده است.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

از «کاغذ وطن» بیشتر بدانید :

برخی از نویسندگان

آمار سایت

  • کاربران آنلاین : 1
  • امروز: 41
  • دیروز: 60
  • هفته: 910
  • ماه: 4,680
  • سال: 38,396