بیست‌وچهارمین جشنواره بین‌المللی قصه‌گویی در کرمان برگزار می‌شود

منتشر شده در صفحه صفحه نخست | شماره 1330

بیست‌وچهارمین جشنواره بین‌المللی قصه‌گویی در کرمان برگزار می‌شود

بیست‌وچهارمین جشنواره بین‌المللی قصه‌گویی در مرحله استانی در کرمان روزهای ۱۶ و ۱۷ مهر برگزار می‌شود.

سرپرست کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان کرمان زمان برگزاری مرحله نهایی و اختتامیه بیست‌وچهارمین جشنواره بین‌المللی قصه‌گویی در استان کرمان را ۱۶ و ۱۷ مهر ۱۴۰۱ در سالن باران اداره‌کل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان اعلام کرد.

نجمه‌خاتون خداترس درباره روند برگزاری این جشنواره در مرحله استانی بیان کرد: تعداد ۱۱۰ قصه به دبیرخانه استانی جشنواره رسیده است و بعد از پایش اولیه، ۳۰ قصه به مرحله اجرای صحنه‌ای و رقابت نهایی در مرحله استانی راه یافتند و از میان این ۳۰ قصه‌گو از هر بخش نوجوان و بزرگسال سه برگزیده به مرحله منطقه‌ای بیست‌وچهارمین جشنواره بین‌المللی قصه‌گویی معرفی و بعد از رقابت با دیگر قصه‌گویان هر منطقه در صورت برگزیده شدن شب یلدا در مرحله نهایی همراه با قصه‌گویانی از سراسر کشور قصه‌گویی خواهند کرد.

داوری مرحله استانی بیست‌وچهارمین جشنواره بین‌المللی قصه‌گویی در استان کرمان را طیبه اعتمادی، زهرا استاد نارویی و فریبا اسماعیلیان‌افشار بر عهده دارند و زکیه سالاری قصه‌های زبان اشاره را پایش و بررسی خواهد کرد.

موضوعات بیست‌وچهارمین جشنواره بین‌المللی قصه‌گویی همچون سال‌های قبل شامل «امیدها و آرزوها»، «شادی‌ها و غم‌ها» و «ایثار و از خود گذشتگی» بوده است.

همچنین بخش‌های بیست‌وچهارمین جشنواره بین‌المللی شامل: بخش «ملی» ویژه قصه‌گویان نوجوانان ۱۲ تا ۱۸ سال، بزرگسالان ۱۸ سال به بالا و مادربزرگ‌ها و پدربزرگ‌ها و بخش «بین‌الملل» شامل اجرای قصه‌گویان حرفه‌ای ایران و کشورهای دیگر است و نیز برگزیدگان سطوح منطقه‌ای، ملی و بین‌المللی جشنواره‌های پیشین، قصه‌گویان و مجریان حرفه‌ای و قصه‌گویان علاقه‌مند از سایر کشورها، دو بخشی است که همانند گذشته برگزار خواهد شد.

بخش «آیینی‌ سنتی» شامل اجرای قصه‌گویی با نگاه به سنت‌ها و آیین‌های دینی و ایرانی، در یکی از شیوه‌های نقالی، پرده‌خوانی و یا شمایل‌گردانی است که نوجوانان ۱۲ تا ۱۸ سال و بزرگسالان ۱۸ سال به بالا در آن شرکت کردند. در بخش «قصه‌گویی زبان اشاره» نیز قصه موردنظر با هر قالبی، به زبان اشاره‌ فارسی اجرا می‌شود و بزرگسالان ۱۸ سال به بالا در آن شرکت کرده‌اند.

گفتنی است، بخش‌های «قصه‌گویی ۹۰ ثانیه‌ای» و «پادکست قصه‌گویی»، بخش غیررقابتی جشنواره بین‌المللی قصه‌گویی «قصه‌گویی برگزیدگان» و بخش علمی جشنواره شامل جستار، مقاله علمی، کتاب، پایان‌نامه و رساله نیز از بخش‌های دیگر بیست‌وچهارمین جشنواره بین‌المللی قصه‌گویی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

از «کاغذ وطن» بیشتر بدانید :

برخی از نویسندگان

آمار سایت

  • کاربران آنلاین : 46
  • امروز: 4
  • دیروز: 92
  • هفته: 1,100
  • ماه: 4,555
  • سال: 33,000