کارگران ساختمانی بیمه می‌شوند

منتشر شده در صفحه صفحه نخست | شماره 1370

کارگران ساختمانی بیمه می‌شوند

به گزارش خبرنگار ایلنا، صبح روز گذشته، یکشنبه، ششم آذرماه، نمایندگان مجلس با ۱۷۴ رای موافق، ۷ رای مخالف و ۷ رأی ممتنع از مجموع ۲۳۲ نفر حاضر در جلسه با طرح اصلاحیه ماده ۵ بیمه کارگران ساختمانی موافقت کردند. طرحی که به گفته‌ی اکبر شوکت، فعال کارگری ساختمانی، با طرح اولیه‎ای که به مجلس رفت، فرق دارد. در طرح جدید، ضریب تعیین شده برای پرداخت حق بیمه، از یک تا۱۴ درصد به یک تا ۴درصد تغییر یافته است که این به معنای کاهش منابع تأمین اجتماعی برای بیمه کارگران ساختمانی است.

بابایی کارنامی (عضو کمیسیون اجتماعی مجلس) در گفتگو با ایلنا، البته این موضوع را رد می‌کند و می‌گوید: رقمی که ما برای بیمه کارگران ساختمانی نیاز داشتیم، ۱۴هزار میلیارد تومان بود که با فرمولی که محاسبه و تصویب کردیم، ۱۵هزار میلیارد تومان درآمد برای بیمه کارگران ساختمانی به دست می‌آید.

وی ادامه داد: ما به دنبال تامین منابع سازمان تامین اجتماعی از محل اصلاح ماده ۵ بیمه کارگران ساختمانی بودیم و به این خواسته هم رسیدیم.

کارنامی گفت: در طرحی که پیش از این اجرایی می‌شد، ۱۵درصد از درآمد صدور پروانه ساختمانی به حساب تأمین اجتماعی برای بیمه کارگران ساختمانی واریز می‌شد، اما الان ۱ تا ۴درصد از حداقل حقوق مصوب شورایعالی کار ضربدر متراژ مساحت ساختمانی، به عنوان منابع در نظر گرفته شده است.

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس تأکید کرد: در کل عددی که برای هر متر مربع با فرمول قبلی – طرحی که قبلا اجرایی می‌شد – به دست می‌آمد، ۸۰هزار تومان بود که الان به ۱۶۰هزار تومان افزایش پیدا کرد.

بابایی کارنامی در پاسخ به این سوال که آیا آنچه امروز در مجلس به تصویب رسیده، می‌تواند اعتبارات کافی برای بیمه کارگران ساختمانی را تامین کند یا نه گفت: کارگران نگران نباشند؛ طرحی که مصوب شده قبل از آنکه به دستور کار مجلس بیاید در جلسه‌ای مورد توافقِ فنی سازمان تامین اجتماعی قرار گرفته است. در آن جلسه سازمان تأمین اجتماعی، مرکز پژوهش‌های دولت، آقای قالیباف، مرکز پژوهش‌های مجلس و نمایندگان کمیسیون‌های مختلف مجلس حضور داشتند.

وی گفت: ما به دنبال رفع دغدغه‌ی سازمان تامین اجتماعی برای کسب درآمد کفِ ۱۴هزار میلیارد تومان برای اجرای این قانون بودیم و در این راستا اصلاحیه ماده ۵ بیمه کارگران ساختمانی را تصویب کردیم. همانطور که گفتم با این قانون درآمد بیشتری از آنچه مد نظرمان بوده کسب می‌کنیم و برآورد ما ۱۵هزار میلیارد تومان است.

بابایی کارنامی تأکید کرد: هر آنچه هست به نفع کارگران ساختمانی است. در این قانون آمده به محض اینکه کارگر ساختمانی درخواست بیمه کرد، سازمان تأمین اجتماعی حداکثر یک ماه فرصت دارد تا اقدام به بیمه کارگر ساختمانی کند که در قانون قبلی چنین چیزی وجود نداشت.

این نماینده مجلس افزود: همچنین در این قانون بیان شد که سازمان تامین اجتماعی باید حساب مجزایی برای درآمد بیمه کارگران ساختمانی در نظر بگیرد که این حساب مجزا قبلا وجود نداشت و تأمین اجتماعی تمام درآمدها را در یک حساب می‌ریخت. از این نظر احتمال اینکه برای آن درآمدها تفاسیر مختلفی وجود داشته باشد زیاد بود.

وی گفت: با قانون جدید، هر درآمدی از این راه کسب می‌شود، باید به حساب متمرکز و صرفا برای بیمه کارگران ساختمانی مصرف شود و به تأمین اجتماعی موظف به پاسخگویی به کمیسیون اجتماعی مجلس است.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

از «کاغذ وطن» بیشتر بدانید :

برخی از نویسندگان

آمار سایت

  • کاربران آنلاین : 48
  • امروز: 90
  • دیروز: 206
  • هفته: 1,240
  • ماه: 4,331
  • سال: 34,673