شهرداری کرمان قابلیت گزارش آنلاین ترافیک را ندارد سبقت گوگل از شهرداری کرمان

منتشر شده در صفحه | شماره

شهرداری کرمان قابلیت گزارش آنلاین ترافیک را ندارد
سبقت گوگل
از شهرداری کرمان

چند سالی می شود که شرکت گوگل برای کاربران گوگل مپ(Google Map) خود این امکان را فراهم کرده است که گزارش ترافیکی خیابان های شهرهای مختلف را بصورت آنلاین دریافت کنند. این امکان البته برای ایرانی ها فراهم نبود اما به تازگی شرکت گوگل برای کاربران ایرانی گوگل مپ هم امکان دریافت گزارش ترافیکی برخی شهرها را فراهم کرده است. در حال حاضر وضعیت ترافیکی خیابان های شهرهای تهران، اصفهان، مشهد، تبریز، شیراز، کرمان، اهواز، بندر‌عباس، یزد و رشت در گوگل مپ قابل مشاهده است. البته در شهرهایی مثل کرمان، یزد و رشت فقط وضعیت ترافیکی خیابان های اصلی در دسترس است.
گوگل چگونه وضعیت ترافیکی را گزارش می دهد؟
گوگل مپ وضعيت ترافيكي خيابان‌ها و مسيرهاي اصلي و مهم در شهرهاي 50 كشور جهان، ‌از جمله ایران و شهر کرمان را در زمان حقيقي به نمايش مي‌گذارد. اين لايه جديد از داده‌هاي گرد‌آوري شده ازسيستم‌هاي جي‌پي‌اس گوشي‌هاي موبايل كاربران در سرتاسر جهان تغذيه مي‌شود.
گوگل داده‌هاي غيرمتعارف،‌ مانند اطلاعات ماشين ويژه حمل پست را كه دفعات زيادي در خيابان متوقف مي‌شود و اطلاعات آن قابل استناد نيست را از اطلاعاتش حذف مي‌كند.
زماني كه گوگل بار اطلاعات زياد يا كمي از حضور كاربران مختلف در منطقه‌اي خاص به دست مي‌آورد،‌ براساس اين اطلاعات رنگ خيابان‌ها و بزرگراه‌هاي شهر‌ها را روي نقشه‌اش تغيير مي‌دهد. رنگ‌هاي راهنماي جريان ترافيك در خيابان‌ها آبی، نارنجي، قرمز و زرشكي هستند كه به ترتيب از ترافيك سبك و روان تا قفل‌هاي ترافيكي را نشان مي‌دهند.
چگونه از این قابلیت استفاده کنیم؟
برای استفاده از این قابلیت کافی است وارد اپلیکیشن گول مپ شوید و یا به آدرس www.google.com/maps بروید. برای اطلاع از وضعیت ترافیکی شهر کرمان، باید از روی نقشه گوگل شهر کرمان را پیدا کنید. سپس روی گزینه مسیرها کلیک کرده و مبدا و مقصد خود را مشخص کنید. در این صورت گوگل مپ اطلاعات ترافیکی را به شما می دهد. مثلا اگر مبدا میدان آزادی و مقصد دفتر روزنامه پیام ما باشد، وضعیت ترافیکی مسیر پیشنهادی گوگل مپ مشخص می شود که در عکس آمده است.
مزیت استفاده از گوگل مپ
مهم ترین مزیتی که این قابلیت گوگل دارد این است که این خدمات هم از طریق رایانه‌های شخصی و هم از طریق گوشی‌های هوشمند ارائه می شود و مسافران درون شهری می توانند با استفاده از این قابلیت، برنامه ریزی بهتری برای زمان شان داشته باشند. با توجه به اینکه گوگل مپ مسیرهایی را هم پیشنهاد می کند برای مسافرانی که آشنایی کاملی با مسیرها ندارند فواید زیادی دارد. از جمله اینکه گوگل مپ حتی مسیرهای مسدود را هم مشخص می کند و به شما خبر می دهد که کدام مسیرها مسدود هستند. به عنوان مثال با مشاهده وضعیت ترافیکی شهر کرمان مشخص می‌شود که سه مسیر در بلوار جمهوری و جاده تهران مسدود است.
سبقت گوگل از شهرداری کرمان
قابلیت جدید گوگل مپ برای کرمانی ها البته مزیتی دوچندان دارد. اگر گوگل مپ به تازگی برای ایرانی ها قابلیت گزارش وضعیت ترافیک را اضافه کرده است، در ایران برخی شهرداری ها اقدام به ارائه آنلاین این گزارش کرده بودند. شهرداری های تهران، شیراز، اصفهان و مشهد این امکان را برای شهروندان شان فراهم کرده بودند که وضعیت ترافیک خیابان ها را ببینند. در حالی که با توجه به مسدود شدن خیابان های مختلف شهر کرمان، اطلاع شهروندان کرمانی از وضعیت ترافیکی شهرشان اهمیتی دوچندان یافته است شهرداری کرمان اما این امکان را برای شهروندان کرمانی فراهم نکرده است.
رئیس سازمان حمل و نقل و ترافیک شهرداری کرمان: ارائه گزارش وضعیت ترافیک آنلاین در دستور کارمان است
علی زنگی آبادی رئیس سازمان حمل و نقل و ترافیک شهرداری کرمان در گفت و گویی کوتاه با «پیام ما» در ارتباط با اینکه شهرداری کرمان وضعیت ترافیکی شهر کرمان را به صورت آنلاین ارائه نمی کند گفت: این موضوع در دستور کار شهرداری کرمان قرار دارد. وی هرگونه توضیح دیگر را به روزهای آتی موکول کرد.
مدیرعامل شرکت تردد راهنما: ارائه گزارش وضعیت ترافیکی به صورت آنلاین کار سختی نیست
مدیرعامل شرکت تردد راهنما که در زمینه تجهیزات ترافیک و سیستم های حمل و نقل هوشمند در کرمان فعالیت می کند در این ارتباط به «پیام ما» گفت: ارائه گزارش وضعیت ترافیکی به صورت آنلاین کار سختی نیست. میلاد نورانی افزود: شهرداری کرمان دنبال این موضوع نیست وگرنه چندان کار سختی نیست که وضعیت ترافیکی خیابان های کرمان را به صورت آنلاین ارائه دهیم. وی اضافه کرد: ما خودمان وضعیت ترافیک جاده های کرمان را به صورت آنلاین ارائه می دهیم. متاسفانه در کرمان عزمی برای ارائه این نوع گزارش وجود ندارد.
گفتنی است با توجه به اینکه از نظر ترافیکی خیابان های شهر کرمان با توجه به پروژه های عمرانی مختلف چندان وضعیت خوبی ندارند، انتظار می رود شهرداری کرمان هرچه سریعتر نسبت به ارائه گزارش ترافیک خیابان های کرمان به صورت آنلاین اقدام کند. در حالی که بیش از 100 مانیتورینگ در استان کرمان ترافیک خیابانها و جاده ها را پایش تصویری می کنند به نظر نمی رسد کار چندان سختی باشد تا حداقل مانند شهرداری های دیگر شهرها، به صورت دستی وضعیت ترافیکی را وارد کنند.


نوشته های مرتبط


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

از «کاغذ وطن» بیشتر بدانید :

برخی از نویسندگان

آمار سایت

  • کاربران آنلاین : 20
  • امروز: 26
  • دیروز: 146
  • هفته: 1,065
  • ماه: 4,662
  • سال: 37,658