ازدواج صوری پیرمردها برای گرفتن وام ازدواج

منتشر شده در صفحه صفحه نخست | شماره 1418

 ازدواج صوری پیرمردها برای گرفتن وام ازدواج

گزارش | همشهری

مجموع دریافت‌کنندگان وام ازدواج در زنان بالای 23 سال کمتر از وام‌گیرندگان زن کمتر از 23 سال بوده و 50.2 درصد زنانی که وام ازدواج گرفته کمتر از 23 سال سن داشته‌اند درحالی‌که 64.5 درصد از مردان دریافت‌کننده تسهیلات بالای 25 سال بوده‌اند در حالی‌ که هدف قانونگذار تشویق جوانان به ازدواج زودهنگام و بچه‌دار شدن بوده است.

قانون می‌گوید پرداخت وام ازدواج به عروس و دامادهای بالای 50 سال ممنوع است، اما آمارهای رسمی بانک مرکزی نشان می‌دهد در 8‌ ماه امسال 914 نفر بالای 50 سال وام ازدواج گرفته‌اند که 296 نفر از آنها بالای 60 سال داشته‌اند که احتمال ازدواج صوری را تقویت می‌کند.

 مرکز پژوهش‌های مجلس می‌گوید: کارنامه 8 ماهه بانک‌ها در پرداخت وام ازدواج نشان می‌دهد از مجموع یک میلیون و 155 هزار نفر متقاضی فقط 46 درصد آنها موفق به گرفتن وام شده‌اند. همچنین از مجموع یک میلیون و 283 هزار متقاضی دریافت وام فرزندآوری فقط 40 درصد خانواده‌ها توانسته‌اند از بانک‌ها وام بگیرند.

زنان ۲ برابر مردان وام ازدواج گرفته‌اند

 بازوی تحقیقاتی مجلس با نامناسب ارزیابی‌کردن عملکرد بانک‌ها در دادن وام ازدواج به عروس و دامادها و وام فرزندآوری به پدر و مادرها اعلام کرده در 8‌ ماه امسال به 157 هزار و 140 زن کمتر از 23 سال و 93 هزار و 439 مرد کمتر از 25 سال تسهیلات ازدواج 150 میلیون تومانی پرداخت‌شده که نشان می‌دهد تعداد زنان گیرنده وام 2 برابر مردان در سنین یاد شده بوده که بیانگر این است که نیمی از زنان دریافت‌کننده وام با مردان بیش از 25 سال ازدواج کرده‌اند که این وضعیت به نظارت بیشتر برای جلوگیری از ازدواج‌های صوری جهت‌ گرفتن وام ازدواج نیاز دارد.

ترکیب سنی دریافت‌کنندگان وام ازدواج

 مجموع دریافت‌کنندگان وام ازدواج در زنان بالای 23 سال کمتر از وام‌گیرندگان زن کمتر از 23 سال بوده و 50.2 درصد زنانی که وام ازدواج گرفته کمتر از 23 سال سن داشته‌اند درحالی‌که 64.5 درصد از مردان دریافت‌کننده تسهیلات بالای 25 سال بوده‌اند در حالی‌ که هدف قانونگذار تشویق جوانان به ازدواج زودهنگام و بچه‌دار شدن بوده است.

 مرکز پژوهش‌های مجلس نتیجه می‌گیرد با توجه به امکان افزایش ازدواج‌های صوری یا طلاق صوری و ازدواج مجدد در گروه سنی بیش از 50 سال و همچنین مشروط‌ بودن پرداخت تسهیلات به زوجین جوان باعث انحراف در پرداخت وام ازدواج شده است. به‌گونه‌ای که در 8‌ ماه امسال 109 میلیارد تومان وام ازدواج برخلاف هدف قانونگذار به افراد بالای 50 سال پرداخت شده است. 

این نهاد تحقیقاتی توضیح می‌دهد که هرچند بانک مرکزی معتقد است بخش عمده‌ای از این تسهیلات به‌علت بازماندن برخی گروه‌های سنی از سال‌های گذشته بوده، با این حال، بازنگری در پرداخت تسهیلات و راستی‌آزمایی ازدواج‌های ثبت‌شده با توجه به حجم افراد پشت نوبت انتظار ضروری است.

پرداخت ناموزون وام فرزندآوری

 یافته‌های مرکز پژوهش‌های مجلس نشان می‌دهد 60 درصد پدر و مادرهای در صف انتظار برای گرفتن وام فرزندآوری همچنان بلاتکلیف هستند و حتی 71 هزار و 636 نفر با وجود تکمیل مدارک موفق به گرفتن وام در 8‌ ماه نخست امسال نشده‌اند.

 چالش دیگر ناموزون بودن پرداخت بین استان‌هاست تا جایی که استان ایلام کمترین تعداد افراد در صف انتظار را به‌خود اختصاص داده و 58 درصد از متقاضیان وام گرفته‌اند اما در استان خوزستان تنها 27 درصد موفق به گرفتن وام فرزندآوری شده‌اند و بانک‌های این استان عملکرد منفی داشته‌اند.

۴ دلیل انحراف در پرداخت وام‌ ازدواج

به گزارش همشهری، پژوهشگران 4 دلیل را درباره انحراف و یا سختگیری در پرداخت وام‌ ازدواج در شبکه بانکی شناسایی و اعلام کرده‌اند که کافی‌نبودن منابع قرض‌الحسنه، محدودیت‌های قانون نظام وظیفه، تخلف بانک‌ها در گرفتن ضامن، تسری دامنه پرداخت وام به ازدواج‌های 5 سال گذشته به افزایش صف انتظار برای گرفتن وام منجر شده است و منتشر نشدن اسامی بانک‌هایی که کمتر از سهمیه‌شان وام داده‌اند هم بر این پیچیدگی افزوده است.

 منابع قرض‌الحسنه بانک‌ها

 کافی‌نبودن منابع قرض‌الحسنه بانک‌ها یکی از موانع سخت‌گیری و مقاومت در پرداخت تسهیلات ازدواج و فرزندآوری است. درحالی‌که مجلس همه‌ساله سقف تسهیلات را بالاتر می‌برد، اما این رشد بی‌ملاحظه باعث فشار بر بانک‌ها، شدت نقدینگی و افزایش پایه پولی شده است.

 این در حالی است که شورای پول و اعتبار بانک مرکزی را به جلوگیری از رشد پایه پولی برای مهار تورم ملزم کرده و خواسته تا جلوی رشد ترازنامه بانک‌ها را بگیرد و اجرای این سیاست صف انتظار برای وام ازدواج و فرزندآوری را امسال طولانی‌تر کرده است.

چالش خاص مردان در ‌دریافت وام ازدواج

 چالش دیگر این است که دریافت هرگونه تسهیلات از شبکه بانکی توسط مردان مشروط به ارائه مدارکی شده که وضعیت افراد از حیث نظام‌وظیفه یا همان سربازی را مشخص سازد.

 مرکز پژوهش‌های مجلس می‌گوید: این شرط دردسرساز شده و از طریق هماهنگی مجلس با ستاد کل نیروهای مسلح برای حذف این محدودیت صرفا برای وام ازدواج و فرزندآوری می‌تواند قابل حل باشد.

معمای ضامن و زمان ازدواج

مانع سوم به اعمال سلیقه بانک‌ها در گرفتن ضامن و یا وثیقه بازمی‌گردد و به‌رغم صراحت قانونی بر گرفتن یک ضامن معتبر، اکثر بانک‌ها این ضامن را به کارمند رسمی دولت محدود می‌کنند و حتی علاوه بر آن خواهان ارائه مدارکی چون سند خانه، فیش برق و گاز، گواهی اشتغال به‌کار و سفته می‌شوند که این سلیقه‌گرایی متقاضیان وام ازدواج و فرزندآوری را سرگردان کرده است.

تعلق وام به ازدواج‌های ۵ساله

مانع چهارم هم به تسری دامنه پرداخت وام به ازدواج‌های 5 سال گذشته بازمی‌گردد که باعث شده بسیاری از عروس و دامادها با هدف گرفتن وام ازدواج، درخواست خود را به سال‌های بعد موکول کنند. همین مسئله فشار بر بانک‌ها و طولانی‌تر شدن صف انتظار را به همراه داشته است.

 مرکز پژوهش‌های مجلس پیشنهاد داده که تنها به افرادی وام ازدواج به مبلغ سال آینده پرداخت شود که حداکثر زمان ثبت واقعه ازدواج‌شان 2 سال بیشتر نشده باشد تا هم نظم بیشتری بر رفتار اقتصادی عروس و دامادها حاکم و هم از تجمع آنها در سال‌های آینده گرفته شود.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

از «کاغذ وطن» بیشتر بدانید :

برخی از نویسندگان

آمار سایت

  • کاربران آنلاین : 0
  • امروز: 69
  • دیروز: 94
  • هفته: 746
  • ماه: 4,494
  • سال: 38,699