مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی رفسنجان: باید به فکر تولید یا مونتاژ ماشین‌آلات سنگین معادن باشیم

منتشر شده در صفحه صفحه نخست | شماره 1422

مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی رفسنجان: باید به فکر تولید یا مونتاژ ماشین‌آلات سنگین معادن باشیم

بهرامشاهی با اشاره به وجود ۶۵۲ معدن در کرمان گفت: ماشین‌آلات سنگین معدنی موجود در معادن، فرسوده شده‌ و باید به فکر تولید یا مونتاژ آن ها باشیم. روح‌الله بهرامشاهی در دیدار با نماینده شرکت ماشین‌آلات معدنی گفت: وقتی می‌گوییم جزو ۱۵ کشور معدنی جهان هستیم؛ پس باید به سراغ اقتصادی کردن ذخایر کم‌عیار برویم. او افزود: البته ممکن است امروز این ذخایر اقتصادی نباشند؛ اما بدون شک چندی دیگر بهره‌برداری از آن‌ها دارای توجیه اقتصادی خواهد بود؛ بنابراین باید این منابع معدنی را به ذخایر ارزشمند معدنی تبدیل کنیم.

بهرامشاهی اکتشاف را در این زمینه بسیار با اهمیت دانست و گفت: حرکت باید به سمت توسعه هرچه بیشتر اکتشاف باشد؛ کاری که کشور‌های بزرگ با رفتن به سراغ بهره‌برداری از ذخایر موجود در عمق، انجام داده‌اند؛ اما  ما متاسفانه نگاه ویژه‌ای به این ذخایر و توسعه اکتشافات نداریم و همین موضوع به ضعفی بزرگ تبدیل شده است.

او افزود: اگر در این مسیر حرکت کنیم، ذخایر وسیعی به مواد اولیه اضافه می‌شود و در این شرایط، سیاست‌گذار مجبور می‌شود به اکتشاف بیشتر اهمیت دهد.

مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی رفسنجان افزود: ما نیازمند تغییر نگرش در ذهن سیاست‌گذاران برای توسعه بخش معدن هستیم؛ چرا که هیچ بخشی در ایران به اندازه معدن سودده نیست و قدرت بزرگ‌تر شدن در کشور را دارد.

او با اشاره به کمبود‌های بخش اکتشاف، تصریح کرد: در این بخش از نظر آزمایشگاه، استاندارد‌های بین‌المللی، دانش اکتشاف در عناصر جدید و ماشین‌آلات حفاری با کمبود‌های جدی مواجه هستیم و این مسائل موجب می‌شود تا کار به‌خوبی پیش نرود. بهرامشاهی به عقب‌ماندگی در بخش معدن اشاره کرد و گفت: متاسفانه در سال‌های اخیر از فناوری‌ها و تکنولوژی‌ها در این بخش عقب مانده‌ایم و از علم روز فاصله داریم. او ضمن اشاره به وجود ۶۵۲ معدن در استان کرمان مطرح کرد: ماشین‌آلات سنگین معدنی موجود در این معادن نیز فرسوده شده‌اند و باید به فکر تولید یا مونتاژ ماشین‌آلات سنگین باشیم.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

از «کاغذ وطن» بیشتر بدانید :

برخی از نویسندگان

آمار سایت

  • کاربران آنلاین : 0
  • امروز: 69
  • دیروز: 94
  • هفته: 746
  • ماه: 4,494
  • سال: 38,699