برداشت منفی از آبخوان‌ها به بیش از یک میلیارد متر مکعب رسید. ۶۴ درصد از ظرفیت سدهای کرمان خالی است

منتشر شده در صفحه صفحه نخست | شماره 1472

برداشت منفی از آبخوان‌ها به بیش از یک میلیارد متر مکعب رسید. ۶۴ درصد از ظرفیت سدهای کرمان خالی است 

گزارش| بازار 

کاهش بارندگی و خالی شدن سدهای کرمان از آب تابستان سختی را پیش روی مردم این استان قرار داده است.این روزها دمای هوا در برخی از مناطق استان کرمان به ۴۵ درجه رسیده است و پیش بینی‌های هواشناسی نیز حاکی از آن است که روزهای گرمی در انتظار مردم کرمان است.

نکته نگران کننده اما این است که از بهمن ماه تا روز جاری که مهمترین روزهای باران زا طی سال به شمار می‌روند هیچ بارندگی در استان روی نداده است و در نتیجه منابع آبی کرمان شاهد برداشت منفی آب بوده است. 

مهمترین منبع آب استان کرمان آبهای زیرزمینی دشتهای استان به شمار می‌روند که اکثرا با افت شدید سطح آبهای زیر زمینی مواجه هستند، به همین دلیل دشتهای کرمان نرخ نخست فرونشست زمین را در کشور به خود اختصاص داده است و بیشترین فرونشست نیز در اطراف شهر کرمان دیده می‌شود.

منابع آب زیر زمینی کرمان در حالی در حال از بین رفتن است که عملا این منابع در کوتاه و میان مدت تجدید پذیر نیستند.

از سوی دیگر تعداد سدهای کرمان بسیار محدود است و همین سدها نیز آبگیری نشده‌اند و با گذشت چند روز از فصل بهار و برداشت از این سدها حالا ۶۴ درصد از ظرفیت سدهای کرمان خالی شده است و نکته نگران کننده این است که فصل گرم تابستان هنوز پیش روی کرمانی‌ها قرار دارد. 

خشکسالی مهمترین مخاطره کرمان 

کمبود آب به بزرگترین مخاطره استان کرمان تبدیل شده است و علیرغم وعده‌های مکرر نماینده های مجلس و مسئولان استان کرمان اما خبری از اجرایی شدن وعده‌های آنها برای سال آبی جاری نیست. 

یکی از این طرح‌ها انتقال آب از خلیج فارس به کرمان است که نماینده‌های مجلس سعی می‌کنند این پروژه را به تلاش‌ها و پیگیریهای خود گره بزنند اما در عمل مردم کرمان هیچ گام عملی مثبتی که در زندگی روزمره آن‌ها تاثیر داشته باشد و نگرانی مردم را برای تامین آب رفع کند نم‌بینند. 

حالا بارش‌های نرمال نیز در کرمان تمام شده و عملا هیچ امیدی برای آبگیری سدهای کرمان وجود ندارد و افزایش مصرف آب در کرمان نیز موجب شده بخش زیادی از منابع آبی کرمان طی ایام نوروز مصرف شود و حالا کرمان به دلیل کمبود بارندگی و از سوی دیگر عدم مدیریت مناسب برای تامین نیاز آبی کرمان به وضعیت بحرانی وارد شده است. 

حالا بارش‌های نرمال نیز در کرمان تمام شده و عملا هیچ امیدی برای آبگیری سدهای کرمان وجود ندارد و افزایش مصرف آب در کرمان نیز موجب شده بخش زیادی از منابع آبی کرمان طی ایام نوروز مصرف شود 

کمبود آب در کرمان در حالی است که معاون عمرانی استاندار کرمان خشکسالی را یکی از مشکلات اصلی پیش روی کرمان می‌داند و به خبرنگار بازار می‌گوید: در سال جاری نیز شاهد افت میزان بارندگی هستیم و به همین دلیل می‌توان گفت خشکسالی در کرمان ادامه یافته است. 

سید مصطفی موسوی افزود: شاهد برداشت منفی آب از آبخوان‌های استان کرمان هستیم که این رقم به یک میلیارد مترمکعب در سال نیز می‌رسد و شاهد افت سطح آبهای زیر زمینی هستیم. 

وی عنوان کرد: در سال جاری منابع آبی کرمان با بحران مواجه شده و لازم است ضمن رعایت صرفه‌جویی در بخش‌های مختلف طرح‌های در دست اقدام نیز با شتاب بیشتری انجام شود. 

وی بیان کرد: تغییرات اقلیمی نیز در سال‌های اخیر تشدید شده است و به نظر می‌رسد با مشکلات بیشتری در سال جاری برای تامین آب مواجه باشیم. 

وضعیت سدها بحرانی است 

مدیر بهره‌برداری و نگهداری از تاسیسات آبی شرکت آب منطقه‌ای استان کرمان، نیز می‌گوید: ذخایر سدهای استان وضعیت مناسبی ندارند بنابراین مدیریت مخازن و صرفه‌جویی در مصرف در بحث کشاورزی، شرب و … از اهمیت زیادی برخوردار است تا بتوانیم از این وضعیت کم‌آبی عبور کنیم. 

حامد فراز گفت: در حال حاضر ۳۶ درصد ظرفیت مخازن سدهای استان کرمان پر است و این درحالی است که در مدت مشابه سال گذشته این عدد ۵۴ درصد بود لذا امسال ذخایر سدهای استان نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۱۸ درصد کمتر است. 

وضعیت ذخایر سدها را نمی‌توان به کل استان تعمیم داد اما با توجه به خشکسالی‌های پی در پی، همچنان صرفه جویی و مدیریت آب از اهمیت زیادی برخوردار است

وی افزود: در حال حاضر سد جیرفت ۳۴ درصد ظرفیت، سد تنگوئیه سیرجان ۱۸ درصد ظرفیت، سد شهید سلیمانی بافت ۴۷ درصد ظرفیت و سد نساء بم ۴۳ درصد ظرفیت خود ذخیره آب دارند.

فراز بیان کرد: اگر بارندگی در روزهای باقیمانده بهار و تابستان به صورت مانسونی و سیلابی باشند، شاید بتوانیم مخازن سدها را پر کنیم.

مدیر بهره‌برداری و نگهداری از تاسیسات آبی شرکت آب منطقه‌ای استان کرمان گفت: وضعیت ذخایر سدها را نمی‌توان به کل استان تعمیم داد اما با توجه به خشکسالی‌های پی در پی، همچنان صرفه جویی و مدیریت آب از اهمیت زیادی برخوردار است. 

وی اظهار کرد: با توجه به دوره طولانی مدت خشکسالی‌ها و کم بارشی نمی‌توان مدعی بی سابقه بودن آن بود و فقط در سال‌های ۹۶ و ۹۸ بارندگی‌های خوبی داشتیم اما سایر سال‌ها بارندگی کم بوده لذا امسال وضعیت سدهای استان از لحاظ آورد جزء سال‌های ضعیف بوده است.

وی گفت: ذینفع اصلی ذخایر سدها چه در بخش کشاورزی و چه در بخش شرب، مردم هستند لذا از آنها تقاضای مدیریت مصرف و صرفه جویی در آب را داریم و اینکه کشاورزان کشت‌های ثانویه نداشته باشند تا بتوانیم ذخایر سدها را برای پشت سر گذاشتن این سال آبی خشک مدیریت کنیم. 

بیشترین آب در بخش کشاورزی هدر می‌رود 

بیشترین میزان استفاده از آب در کرمان اما در بخش کشاورزی است، محمد مهدی زاهدی، نماینده مردم کرمان و راور در مجلس در این خصوص به خبرنگار بازار می‌گوید: بخش زیادی از آبهای کرمان در زمینه کشاورزی هدر می‌رود.

وی افزود: متاسفانه نمی‌یتوان تصمیم مناسبی را در سال‌های گذشته برای بهره برداری اصولی از منابع آبی مشاهده کرد.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

از «کاغذ وطن» بیشتر بدانید :