مرکز آمار ایران: رشد اقتصادی در ۲ سال اخیر بیش از ۲ برابر شد

منتشر شده در صفحه صفحه نخست | شماره 1498

مرکز آمار ایران: رشد اقتصادی در ۲ سال اخیر بیش از ۲ برابر شد

 گزارش| جام جم آنلاین

بر اساس اعلام مرکز آمار ایران، رشد اقتصادی کشور در سال گذشته 4.8 درصد بود؛ متوسط رشد اقتصادی سالانه کشور در هشت سال دولت روحانی ۲.۲ درصد و در ۲ سال نخست دولت رئیسی 4.8 درصد بوده است. به گزارش جام جم آنلاین، با گذشت دو سال از عمر دولت سیزدهم، عملکرد اقتصادی دولت در زمینه‌های مختلف می‌تواند مورد ارزیابی قرار بگیرد، یکی از موضوعاتی که در 2 سال گذشته تغییرات زیادی نسبت به دولت قبل دارد، رشد اقتصادی است.

رشد اقتصادی سالانه در دولت سیزدهم در مقایسه با دولت قبل بیش از ۲ برابر شده است. مرکز آمار با اعلام جزئیات نرخ رشد اقتصادی کشور در سال ۱۴۰۱، از پیش‌تازی بخش صنعت در بین بخش‌های اقتصادی کشور خبر داد.

بر اساس اعلام مرکز آمار، رشد اقتصادی کشور در سال گذشته ۴.۸ درصد بوده است. سال ۱۴۰۰ هم رشد اقتصادی کشور همین رقم بود با این حال رشد اقتصادی بدون نفت از ۴ درصد سال ۱۴۰۰ به ۴.۵ درصد در سال ۱۴۰۱ افزایش یافته است.

در مقایسه با دولت قبل رشد اقتصادی سالانه کشور در دولت سیزدهم بیش از دو برابر شده است متوسط رشد اقتصادی سالانه کشور در هشت سال دولت روحانی ۲٫۲ درصد و در ۲ سال نخست دولت رئیسی ۴٫۸ درصد بوده است.

مرکز آمار همچنین رشد بخش‌های مختلف اقتصاد کشور در زمستان سال گذشته را نیز اعلام کرد که طبق آن رشد بخش صنعت دورقمی شده و به ۱۱٫۹ درصد رسیده است. رشد بخش صنعت در زمستان سال گذشته از سال ۱۳۹۶ تاکنون بی‌سابقه است.

علاوه بر مرکز آمار ایران، بانک مرکزی نیز با انتشار آمار مربوط به رشد اقتصادی از تداوم رشد مثبت اقتصاد ایران در سال ۱۴۰۱ خبر داد.

رشد صنعت در دولت سیزدهم ۳٫۶ برابر دولت قبل شد

بر اساس گزارش مرکز آمار متوسط رشد فصلی بخش صنعت در دولت سیزدهم ۳٫۶ برابر دولت قبل است متوسط رشد فصلی بخش صنعت در ۸ سال دولت یازدهم و دوازدهم ۱٫۶ درصد بوده است این در حالی است که در ۶ فصل اخیر که دولت سیزدهم بر سر کار بوده متوسط رشد فصلی بخش صنعت به ۵/۸ درصد افزایش یافته است.

در آخرین فصل عملکرد دولت دوازدهم تابستان (۱۴۰۰) رشد بخش صنعت ۲٫۱ درصد بود اما در دولت سیزدهم، فصل به فصل رشد بخش صنعت افزایش یافته تا اینکه در زمستان ۱۴۰۱ دورقمی شده و به ۱۱٫۹ رسیده که از سال ۱۳۹۶ به بعد، سابقه نداشته است.

متوسط رشد بخش صنعت در سه سال آخر دولت قبل (۱۳۹۷ تا ۱۳۹۹) منفی ۲٫۲ درصد بود و در واقع دولت‌ یک صنعت بحران زده را تحویل گرفت با این حال با اجرای سیاست‌های مناسب اقتصادی در دو سال اخیر رشد بخش صنعت افزایشی شده است. در سال ۱۴۰۰ رشد بخش صنعت ۳٫۱ درصد بود که در سال ۱۴۰۱ به ۷٫۷ درصد ارتقا یافته است.

جهش ۹٫۶ درصدی تولیدات صنایع بزرگ

آمارهای بانک مرکزی نشان می‌دهد حجم تولید کارگاه‌های بزرگ صنعتی با رشد ۹٫۶ درصدی در سال ۱۴۰۱ به بالاترین سطح در تاریخ صنعتی کشور رسید.

بر اساس آمار بانک مرکزی شاخص کل تولیدات صنایع بزرگ کشور در سال ۱۴۰۱ نسبت به سال گذشته ۹٫۶ درصد افزایش یافت و به بیشترین سطح در طول تاریخ تولیدات صنعتی کشور رسید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

از «کاغذ وطن» بیشتر بدانید :

برخی از نویسندگان

آمار سایت

  • کاربران آنلاین : 2
  • امروز: 178
  • دیروز: 115
  • هفته: 1,061
  • ماه: 4,400
  • سال: 34,179