خرید فرش ایرانی از دستور کار توکیو خارج شد

منتشر شده در صفحه صفحه نخست | شماره 1550

خرید فرش ایرانی از دستور کار توکیو خارج شد
وزیر مختار سفارت ژاپن در ایران معتقد است که تحریم‌ها و مشکلات جانبی آن یکی از عوامل موثر در کاهش سفر مردم ژاپن به ایران و خرید فرش ایرانی از سوی ژاپن است.
در دو دهه اخیر صادرات فرش ایرانی به شدت کاهش یافته است. به طوری که این صادرات به کمتر از 50 میلیون در سال‌های اخیر رسیده است. در این میان صادرات فرش ایران به ژاپن نیز کاهش یافته است. یکی از فعالان صنعت فرش ایران به «اکوایران» گفت: تحریم‌ها و عدم امکان تعاملات مالی ایران با ژاپن یکی از عوامل مهم در کاهش صادرات فرش ایرانی است.
وزیر مختار سفارت ژاپن در ایران درباره علل کاهش واردات فرش دستباف ایران از سوی ژاپن گفت:«در وضع کنونی، به دلیل تحریم‌ها و مشکلاتی که مردم ژاپن برای مسافرت به ایران دارند، سفارت ژاپن در ایران به تلاش خود برای نشان دادن زیبایی‌های ایران به مردم ژاپن ادامه می‌دهد، اینکه ایران کشور زیبایی هست و مکان‌های زیبایی برای دیدن دارد، سوغاتی‌های زیبا و بی‌نظیری دارد. پس من فکر می‌کنم که از طریق این تلاش‌ها، مردم ژاپن همچنان عشق و علاقه خود را نسبت به تولیدات تجاری ایران و فرش‌های ایرانی نشان بدهند.»
او در ادامه درباره اینکه حجم واردات ژاپن از ایران در سال‌های اخیر چقدرکاهش یافته است؛ نیز گفت: «آمار دقیقی ندارم. اما این را می‌توانم بگویم که مردم ژاپن به عشق و علاقه خودشون به فرش ایرانی ادامه خواهند داد و این مسئله اصلا تغییری نخواهد کرد.»
موراکا در پاسخ به اینکه به غیر از تحریم چالش‌های پیش روی مبادلات تجاری ایران و ژاپن چیست؟ چقدر تحریم‌ها بر مبادلات دو کشور اثر دارد؟ نیز گفت:« آمار دقیقی ندارم. این درسته که برای مردم ژاپن ساده نیست که به ایران بیایند و کارهای تجاری انجام بدهند، دلایل متعددی هست.»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

از «کاغذ وطن» بیشتر بدانید :

برخی از نویسندگان

برخی از مقالات

آمار سایت

  • کاربران آنلاین : 46
  • امروز: 3
  • دیروز: 92
  • هفته: 1,099
  • ماه: 4,554
  • سال: 32,999