آغاز ماراتن برداشت پسته در رفسنجان

منتشر شده در صفحه صفحه نخست | شماره 1555

آغاز ماراتن برداشت پسته در رفسنجان
مدیر جهاد کشاورزی شهرستان رفسنجان با اعلام خبر آغاز برداشت محصول پسته از سطح ۸۶ هزار هکتار باغات این شهرستان، پیش‌بینی کرد امسال ۶۵ تا ۷۰ هزار تن پسته در این شهرستان برداشت شود.
علی باقری اظهار کرد: ابتدای امسال پیش‌بینی برداشت ۸۰ هزار تن پسته را داشتیم که به علت سرمازدگی فروردین‌ماه بین ۱۵ تا ۲۰ درصد به محصول خسارت وارد شد و اکنون پیش‌بینی می‌کنیم بین ۶۵ تا ۷۰ هزار تن پسته در شهرستان رفسنجان برداشت شود.
او افزود: به دلیل گرمای زیاد تابستان، مقداری از محصول امسال دچار پوکی شده که هنوز باتوجه‌به این‌که در ابتدای برداشت هستیم، برآوردی در این زمینه نداریم و همکاران ما از چند ترمینال فراوری پسته نمونه‌گیری خواهند کرد.
باقری بیان کرد: تاکنون در رقم کله‌قوچی هم میزان سرمازدگی و هم میزان گرمازدگی تیرماه بیش از ارقام دیگر است.
مدیر جهاد کشاورزی رفسنجان عنوان کرد: امسال پیش‌بینی شده در کشور ۲۰۰ هزار تن پسته برداشت شود که رفسنجان یک‌سوم تولید پسته کشور را بر عهده دارد و با وجود خشکسالی‌ها، کم‌آبی‌ها و شرایط اقلیمی از جمله سرمازدگی و گرمازدگی، کشاورزان رفسنجانی با تلاش و همت مضاعف توانسته‌اند مقام نخست خود را در کشور حفظ کنند.
او در خصوص اعلام قیمت کارگر پسته‌چین و این‌که در برخی نقاط این رقم رعایت نمی‌شود، توضیح داد: همکاران ما حداکثر قیمت را برای کارگر پسته‌چین روزانه ۴۰۰ هزار تومان تعیین کردند که نه حقی از کارگر تضعیف شود و از سوی دیگر جوانب و مسائل کشاورز نیز سنجیده شود.
باقری گفت: برخی مالکان عمده که کارگر سالانه دارند حتی کمتر از این قیمت به پسته‌چین خود می‌دهند. البته این وسط ممکن است برخی مالکان جزء نیز مبلغ بالاتری که از سوی کارگر درخواست می‌شود پرداخت کنند؛ اما در مجموع کارشناسان ما سعی کردند رقمی را در نظر بگیرند که عادلانه بوده و رعایت شود.
مدیر جهاد کشاورزی رفسنجان درباره جشن ملی پسته و این‌که به نظر می‌رسد جهاد کشاورزی نقش کم‌رنگی در آن دارد، گفت: این‌گونه نیست. ما نظرات خود را در جلسات و نشست‌های هماهنگی و برگزاری این جشن اعلام کردیم. باید همه شهرستان و همه مشاغل درگیر این جشن شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

از «کاغذ وطن» بیشتر بدانید :

برخی از نویسندگان

آمار سایت

  • کاربران آنلاین : 40
  • امروز: 21
  • دیروز: 204
  • هفته: 969
  • ماه: 4,305
  • سال: 34,226