تعرفه آب کشت‌های گلخانه‌ای طبق نرخ فعالیت‌های کشاورزی محاسبه می‌شود

منتشر شده در صفحه صفحه نخست | شماره 1582

تعرفه آب کشت‌های گلخانه‌ای طبق نرخ فعالیت‌های کشاورزی محاسبه می‌شود
نمایندگان مجلس شورای اسلامی به رغم مخالفت دولت، در برنامه هفتم توسعه مصوب کردند که تعرفه آب مصرفی کشت‌های گلخانه‌ای طبق نرخ فعالیت‌های کشاورزی محاسبه شود.
در جلسه علنی نوبت روز دوشنبه (۱۵ آبان) مجلس شورای اسلامی، ادامه بررسی گزارش کمیسیون تلفیق لایحه برنامه هفتم توسعه در دستور کار قرار گرفت و نمایندگان با جزء (۴) بند (ت) ماده ۳۳ و تبصره‌های آن، تبصره (۱) بند (چ) ماده (۳۳) و بند (ت) ماده (۳۸) لایحه موافقت کردند.
بر اساس جزء (۴) بند (ت) ماده ۳۳ که به تصویب نمایندگان رسید، نسبت به پرداخت هزینه‌های اجرای عملیات آب وخاک، بازسازی و نوسازی قنوات و سامانه‌های نوین آبیاری در اراضی کشاورزی به صورت بلاعوض اقدام کند. آب صرفه جویی شده در بخش کشاورزی در طول اجرای برنامه، صرفا بخشی آبخوان شده و تخصیص آن به سایر مصارف غیر از آب صرف تعادل شرب ممنوع است. درصد کمک بلاعوض و سقف منابع در قوانین بودجه سنواتی لحاظ می‌شود.
پیش از رای گیری داود منظور در مخالفت با جزء (۴) بند (ت) گفت: طبق این بند این سوال مطرح می شود که آیا قرار است منابع جدیدی در چند سال آینده خلق کنیم تا نسبت به اجرای این حکم اقدام شود.
رییس سازمان برنامه و بودجه افزود: در مورد تبصره ۲ باید به این موضوع توجه کنیم که کشت‌های گلخانه‌ای با کشاورزی معمولی متفاوت است و باید خطوط آبرسانی و پمپاژ مخصوص به خود آن را ایجاد کنیم و در عمل هزینه‌های آن هم متفاوت خواهد بود و تا درب گلخانه باید هزینه بر اساس موارد صنعتی انجام شود.
او خاطرنشان کرد: این حکم مخالف اصل ۷۵ قانون اساسی است و بار مالی جدیدی برای دولت ایجاد می‌کند و این شرایط به ضرر کشور خواهد بود.
۷۰ درصد درآمد حاصل از اجرای این جزء به منظور احیای قنوات، افزایش بهره‌وری آب و محصولات کشاورزی، اجرای پروژه‌های آبخیزداری و الگوی کشت در اختیار وزارت جهاد کشاورزی و ۳۰ درصد مابقی به منظور نصب شمارشگر (کنتور) های هوشمند چاه‌های آب کشاورزی در اختیار وزارت نیرو قرار می‌گیرد. فهرست محصولات کشاورزی و غذایی مشمول این جزء، به صورت سالانه توسط وزارت جهاد کشاورزی در ابتدای هرسال تهیه و ابلاغ می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

از «کاغذ وطن» بیشتر بدانید :

برخی از نویسندگان

برخی از مقالات

آمار سایت

  • کاربران آنلاین : 0
  • امروز: 88
  • دیروز: 103
  • هفته: 748
  • ماه: 4,444
  • سال: 38,821