کرمان رکورددار آلودگی هوا در کشور. جمعه طوفانی استان کرمان

منتشر شده در صفحه صفحه نخست | شماره 1640

کرمان رکورددار آلودگی هوا در کشور. جمعه طوفانی استان کرمان
روز گذشته ۱۳ بهمن در حالی که اکثر استان‌های کشور درگیر بارندگی و برف بودند، شهر کرمان، برخی شهرستان‌های شرقی استان همچون فهرج، ورودی استان از سمت یزد در ورودی شهرستان انار و بخش‌هایی از رفسنجان و شهربابک درگیر گرد و غبار بود.
آلودگی هوا زمستان و تابستان نمی‌شناسد و در تمام سال چهره آسمان را کدر می‌کند، بنابراین آمار و میزان آلودگی‌ها برای شهروندان مهم است تا بدانند هر روز شهرها در آلودگی چه سطحی از آلودگی قرار دارند، لازم است بدانیم امروز هوای شهر کرمان همچون روزهای گذشته ناسالم و هوای ۲۵ شهر در کشور، سالم و پاک است.
به گزارش کاغذوطن به نقل از خبرگزاری ایمنا، سایت و نرم‌افزار سامانه پایش کیفی هوای کشور، امکان نمایش داده‌های مربوط به ایستگاه‌های هر استان، شاخص کیفیت هوای شهرستان‌ها، شاخص آلاینده‌های مختلف به تفکیک ایستگاه و به‌صورت نمودار و شاخص کیفیت هوای هر ایستگاه روی نقشه تعریف شده و یکی از گزینه‌ها برای چک‌کردن وضعیت آلودگی هوا در مناطق متفاوت ایران محسوب می‌شود، اما از صبح روز پنجشنبه، دوازدهم بهمن سامانه پایش کیفی هوای کشور و برخط کنترل کیفیت هوای سازمان حفاظت محیط‌زیست منطقه اصفهان از دسترس خارج شده بود، ازاین‌رو امروز سنجش کیفی هوای کلان‌شهرها با روز چهارشنبه یازدهم بهمن، بررسی و گزارش شده است.
اگر نگاهی به دو روز پنجشنبه و جمعه، سیزدهم بهمن بیندازیم، می‌توانیم میزان و شدت آلودگی هوا که بر آسمان شهرهای مختلف گسترده شده است را به‌خوبی حس کنیم، ازاین‌رو مقایسه شاخص کیفی هوا در شهرهای مختلف نشان می‌دهد؛ بنابراین بر اساس سامانه برخط کنترل کیفیت هوای سازمان حفاظت محیط‌زیست، امروز هیچ‌کدام از شهرها در وضعیت خطرناک (قهوه‌ای) و بسیار ناسالم (بنفش) قرار ندارد.
براین‌اساس، امروز سنجش کیفی هوا در ایستگاه کلان‌شهر کرمان با شاخص ۱۵۳، در وضعیت هوای ناسالم برای عموم (قرمز) قرار دارد، درحالی‌که روز چهارشنبه یازدهم بهمن، هیچ‌کدام از شهرها در موقعیت ناسالم (قرمز) ثبت نشدند، اما شهر کرمان با شاخص ۱۰۷ در شرایط ناسالم (نارنجی) درج شد. لازم است بدانیم که دستگاه سنجش کیفیت هوا امروز در ایستگاه‌های کلان‌شهرهای تبریز با شاخص ۷۲، اصفهان با شاخص ۶۸، شهرکرد با شاخص ۵۷، بیرجند با شاخص ۸۱، مشهد با شاخص ۵۶، بجنورد با شاخص ۵۴، اهواز با شاخص ۷۵، زنجان با شاخص ۶۳، زاهدان با شاخص ۷۱، شیراز با شاخص ۵۹، قزوین با شاخص ۶۷، خرم‌آباد با شاخص ۵۱ و یزد با شاخص ۵۸، در وضعیت هوای سالم (زرد) قرار دارد.
در همین راستا، روز چهارشنبه یازدهم بهمن، دستگاه سنجش کیفیت هوا در ایستگاه‌های اصفهان، کرج، ایلام، بوشهر، تهران، شهرکرد، مشهد، اهواز، سمنان، شیراز، قزوین، کرمانشاه و اراک، در وضعیت هوای سالم (زرد) قرار داشتند. به‌این‌ترتیب، سنجش کیفیت هوا امروز در ایستگاه‌های کلان‌شهرهای ارومیه با شاخص ۱۴، اردبیل با شاخص ۱۹، کرج با شاخص ۴۷، بوشهر با شاخص ۲۶، تهران با شاخص ۴۳، سمنان با شاخص ۳۰، قم با شاخص ۳۵، سنندج با شاخص ۲۸، کرمانشاه با شاخص ۲۵، یاسوج با شاخص ۴۸، اراک با شاخص ۳۶ و همدان با شاخص ۱۳، در وضعیت پاک (سبز) قرار دارد، اما طی یازدهم بهمن، شهرهای تبریز، ارومیه، اردبیل، بجنورد، زنجان، زاهدان، قم، یاسوج، سنندج، همدان و یزد در وضعیت پاک (سبز) بودند.
لازم به یادآوری است که شرایط امروز کیفی هوای در کلان‌شهرهای ایلام، گرگان، رشت، ساری و بندرعباس ثبت نشده است، اما طی دو روز گذشته شهرهای بیرجند، گرگان، رشت، خرم‌آباد، ساری و بندرعباس بدون داده ثبت شد. در نهایت، بر اساس داده‌های موجود سامانه برخط کنترل کیفیت هوای سازمان حفاظت محیط‌زیست و مقایسه شاخص کیفی هوا، امروز هیچ‌کدام از کلان‌شهرها در وضعیت خطرناک (قهوه‌ای)، بسیار ناسالم (بنفش) ثبت نشدند، اما یک شهر ناسالم (قرمز)، تعداد ۱۳ کلان‌شهر سالم (زرد)، شمار ۱۲ شهر پاک (سبز) و پنج کلان‌شهر بدون داده ثبت شده است، درحالی‌که روز چهارشنبه یازدهم بهمن، یک شهر ناسالم (نارنجی)، تعداد ۱۳ کلان‌شهر سالم (زرد)، شمار ۱۱ شهر پاک (سبز) و شش کلان‌شهر بدون داده درج شد. شاخص کیفی هوا از صفر تا ۵۰ هوای پاک (سبز)، ۵۱ تا ۱۰۰ هوای سالم (زرد)، ۱۰۱ تا ۱۵۰ ناسالم برای گروه‌های حساس (نارنجی)، ۱۵۱ تا ۲۰۰ ناسالم برای عموم (قرمز)، ۲۰۱ تا ۳۰۰ بسیار ناسالم (بنفش) و ۳۰۱ تا ۵۰۰ بسیار خطرناک (قهوه‌ای) است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

از «کاغذ وطن» بیشتر بدانید :

برخی از نویسندگان

آمار سایت

  • کاربران آنلاین : 0
  • امروز: 88
  • دیروز: 103
  • هفته: 748
  • ماه: 4,444
  • سال: 38,821