روزنامه واقعه در طرح رتبه بندی وزارت ارشاد در گروه آخر قرار گرفت

منتشر شده در صفحه | شماره

روزنامه واقعه در طرح
رتبه بندی وزارت ارشاد
در گروه آخر قرار گرفت
روزنامه واقعه کرمان به عنوان تنها روزنامه ای که سال گذشته در طرح رتبه بندی روزنامه ها شرکت کرده بود با کسب امتیاز 25.5 از 100 امتیاز در پنجمین گروه یعنی در گروه آخر که پایین ترین گروه رتبه بندی است قرار گرفت. لازم به ذکر است در نخستین دوره اجرای این طرح که 75 روزنامه در آن خوداظهاری کرده بودند تنها ده روزنامه امتیازی کمتر از روزنامه محلی واقعه کسب کردند. این بدین معنی است که حتی اگر همه پنج هزار و 672 نشریه ای که در کشور دارای مجوز هستند در این طرح خود اظهاری بکنند بازهم جایگاهی پایین تر از گروه پنجم در این طرح وجود ندارد و بنا بر اعلام سایت معاونت مطبوعاتی وزارت ارشاد کلیه نشریاتی که امتیاز 31 به پایین را کسب کرده اند در گروه پنج رتبه بندی (ضعیف ترین گروه) جهت دریافت آگهی های دولتی قرار می گیرند. لازم به ذکر است حضور در این لیست تنها نشان از خوداظهاری دارد و کیفیت نشریه تنها با امتیازی که به آن تعلق گرفته سنجیده می شوند. همانطور که مدیر کل مطبوعات و خبرگزاری‌های داخلی با بیان اینکه در طرح رتبه‌بندی، ٩١ روزنامه حضور یافتند که نام و رتبه ٧٥ روزنامه دارای بیشترین امتیاز اعلام شده است، درباره نبودن نام برخی از روزنامه‌ها در این رتبه بندی گفته است: فرم های خوداظهاری به تمامی روزنامه های کشور ارائه شده و اگر نام برخی روزنامه ها در فهرست رتبه بندی نیست، به این دلیل است که خودشان هنوز فرم ها را تکمیل و ارسال نکرده‌اند.
گفتنی است این رتبه‌بندی براساس شاخص‌های اعلام شده در سایت معاونت مطبوعاتی و اطلاع رسانی و در بازه زمانی نیمه‌دوم سال ٩٣ صورت گرفته است. شاخص‌های طرح رتبه‌بندی در سه‌محور «محتوایی»، «چاپ و توزیع» و «بنگاهی/ توسعه‌ای» شامل ٢٩ شاخص طی جلسات متعدد کارگروه توسعه مطبوعات و پس از بررسی‌های کارشناسی و اخذ نظرات مشورتی برخی مدیران مسوول رسانه‌های کشور تهیه و پس از تعیین روزهای مورد بررسی از بازه زمانی نیمه دوم سال ٩٣ (شنبه ٥ مهر، یکشنبه ١٨ آبان، دوشنبه ١٠ آذر، سه شنبه ١٦ دی، چهارشنبه ٢٩ بهمن و پنج شنبه ٢١ اسفند) در اختیار روزنامه‌های سراسری و محلی قرار گرفت تا به‌صورت داوطلبانه و بر اساس خوداظهاری در طرح رتبه‌بندی شرکت‌ نمایند. سپس فرم ها و مستندات دریافتی از روزنامه ها در کمیته تخصصی منتخب انجمن صنفی روزنامه های غیردولتی، ارزیابی و جدول کامل نتایج (به تفکیک همه شاخص ها و همه روزنامه ها) برای شرکت کنندگان ارسال شد. در ادامه و به صورت حضوری به اعتراض برخی روزنامه ها نسبت به امتیازات داده شده در انجمن مذکور رسیدگی گردید. اعتراضات بعدی نیز با حضور نمایندگان انجمن در اداره کل مطبوعات و خبرگزاری های داخلی، مورد بررسی و تصمیم گیری قرار گرفت.
به عنوان مثال روزنامه واقعه تنها روزنامه کرمانی که مورد ارزیابی قرار گرفته در تیراژ از 20 امتیاز ممکن تنها موفق به کسب 1.5 امتیاز شده است. همچنین این روزنامه در شاخص های زیر امتیاز صفر را کسب کرده است: انتشار مستمر سرمقاله، تعداد اینفوگرافیک اختصاصی، کاریکاتور و طنز اختصاصی، فعالیت با شناسنامه روشن و شفاف، تعداد نقل و نقد مطلب در رسانه های معتبر، نوآوری یا مزیت خاص، حساب کاربری فعال در شبکه های اجتماعی، تعداد همکاران بیمه ای، تعداد نشریات در یک بنگاه(صاحب امتیاز واحد)
امید است در رتبه بندی جدید که در اسفندماه صورت می گیرد نشریات استان بتوانند رتبه ای در خور شان نام کرمان کسب نمایند که البته این مهم به نظارت و ارزیابی جدی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمان نیاز دارد. زیرا با روند فعلی که این اداره کل هیچ تفاوتی میان نشریات با کیفیت و سایر نشریات چهار صفحه ای که اخبار آن ها کپی برداری از سایت های خبری است، قائل نمی شود انگیزه ای برای بسیاری از تولید کنندگان نشریات با کیفیت باقی نمی ماند.
به اطلاع خوانندگان پیام ما می رساند روزنامه پیام ما در دور جدید این خوداظهاری شرکت خواهد کرد و نتیجه آن در اسفندماه به نظر همه مخاطبان خواهد رسید.


نوشته های مرتبط


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

از «کاغذ وطن» بیشتر بدانید :

برخی از نویسندگان

برخی از مقالات

آمار سایت

  • کاربران آنلاین : 0
  • امروز: 67
  • دیروز: 99
  • هفته: 889
  • ماه: 4,635
  • سال: 38,521