هفتمین یادواره 130 شهید زغالسنگ کرمان برگزار شد. یاد شهدای زغالسنگ زنده نگه داشته شد

منتشر شده در صفحه | شماره

هفتمين يادواره 130 شهيد زغالسنگ کرمان برگزار شد

ياد شهداي زغالسنگ زنده نگه داشته شد

هفتمين يادوراه 130شهيد زغالسنگ کرمان روز هفدهم آذرماه با همت شرکت زغالسنگ کرمان و جمعي از مسئولين مربوطه در محل حسينيه ثارالله برگزار شد.

گلريزان مزار شهداي گمنام

در ابتداي مراسم هفتمين يادوراه 130شهيد زغالسنگ کرمان دکتر نيک طبع مدير عامل شرکت معادن ذغالسنگ کرمان، حجت الاسلام عبدالعلي گواهي نماينده ولي فقيه در سپاه حضرت محمد رسول الله(ص) تهران، حجت الاسلام سيد علي گراميان مشاور وزير صنعت, معدن وتجارت، نعمت الهي عضو هييت مديره شرکت معادن ذغالسنگ کرمان، محمد قمشه اي رئيس حراست، اکبر سلطاني مدير روابط عمومي، روح الله جعفري مسئول دفتر روابط عمومي و به همراه جمعي ديگر از مسئولين  به موزه دفاع مقدس رفتند و در اين مکان به گلريزان و زيارت آرامگاه شهداي گمنام پرداختند.

مديرعامل شرکت زغالسنگ کرمان: ياد و خاطره شهداي کشورمان را زنده نگه مي داريم

مدير عامل شرکت معادن زغالسنگ کرمان در هفتمين يادواره 130 شهيد زغالسنگ کرمان در محل حسينيه ثارالله گفت: در واقع ميزبان تمامي مهماناني که در اين مراسم حضور دارند خانواده ي شهداي زغالسنگ هستند.

دکتر نيک طبع با اشاره به اينکه در زمان جنگ مردان زيادي بودند همانند حاج قاسم سليماني که با شور و اشتياق به سمت جبهه ها مي رفتند اظهار داشت: سروران عزيزي بودند که به يکباره به سمت جبهه ها رفتند اما شهداي زغالسنگ به گونه اي ديگر بودند به مانند حال حاضر که يکي از سخت کوش ترين افراد جامعه هستند و استخراج معان زغالسنگ يکي از شغل هاي بسيار سخت جامعه امروزي نيز مي باشد.

وي ضمن تشکر از مهماناني که از خارج از استان در اين مراسم حضور پيدا کرده اند، افزود: اميدواريم ميزبان خوبي باشيم براي مهمانان عزيزمان و خانواده شهدا و همچنين تشکر مي کنم از استاندار کرمان که حمايت هاي ويژه اي از مجموعه زغالسنگ داشته اند و اميدواريم که با کمک آقاي رزم حسيني بتوانيم، زغالسنگ کرمان را به عزت قديم برگردانيم.

مديرعامل شرکت معادن زغالسنگ کرمان تصريح کرد: ياد و خاطره شهداي کشورمان را زنده نگاه مي داريم ضمن اينکه ياد و خاطره ي 130 شهيد زغالسنگ کرمان را که شايد بتوان گفت رتبه ي اول را در تعداد شهيدان معادن کشور را دارند به طور ويژه اي براي هفتمين بار زنده نگاه مي داريم.

نيک طبع تصريح کرد: آنچه که مسلم است حضور اين 130 شهيد عزيز اتفاق خاصي بوده که براي حفظ  اسلام، مرزها، ناموس و به نوعي حفظ از جان و مال و هر آنچه که داشتيم توسط گروهي از اين عزيزان صورت گرفته است.

وي با اشاره به اينکه حدودا 75 درصد کرمان به نوعي زير مجموعه خانواده زغالسنگ هستند، گفت: برگزاري مراسم يادواره 130 شهيد زغالسنگ هر ساله منبع خير و برکت براي اين مجموعه بوده و اميدواريم که امسال هم اين اتفاق بيافتد و بتوانيم حامي عزيزاني باشيم که هنوز هم درگير مسائل جنگ هستند مانند خانواده جانبازان و اسيران که عزيز ما هستند.

مدير عامل شرکت معادن ذغالسنگ کرمان افزود: اميدواريم که امسال بتوانيم همراه خانواده شهداي عزيزمان باشيم و در کنارشان باشيم و تلاش من اين است که به عنوان عضو کوچکي از خانواده زغالسنگ کرمان اگر کمبودهايي بوده و کوتاهي صورت گرفته است از خانواده شهداي عزيز عذرخواهي مي کنيم و اميدواريم که بتوانيم قصور صورت گرفته را جبران کنيم.

وي تصريح کرد: اميدواريم امسال بهتر و بيشتر از قبل بتوانيم حامي عزيزاني باشيم که عزيزي را از دست داده اند و بتوانيم حداقل گوشه اي از مشکلاتشان را حل کنيم و در کنارشان باشيم.

نيک طبع گفت: اميدواريم که بتوانيم با يک تغيير روش به نوعي زغالسنگ را به دوران قبل خود بازگردانيم و برگرديم به دوراني که در راستاي حل موضوع، حمايت هاي ويژه اي را در کنار حفظ عزت زغالسنگ داشته باشيم.

وي افزود: من فکر مي کنم بهترين عهد با توجه به دوران گذشته اي که زغالسنگ داشته است، اين است که زغالسنگ را به دوران قديمش باز گردانيم و حمايت ويژه اي از خانواده شهدا داشته باشيم.

مدير عامل شرکت معادن ذغالسنگ کرمان اطهار داشت: يک برنامه ويژه اي داريم که مشخص کنيم که قرار است طي چند سال آينده به کجا بايد برسيم و چگونه به عزت قبل بازگرديم. يکي از بند هاي اين برنامه کوتاه مدت است که در خدمت خانواده شهدا، ايثار گران، جانبازان و تمامي عزيزاني که در اين مجموعه کار مي کردند و مورد جراحت قرار گرفته اند باشيم و اگر کوتاهي صورت گرفته ببخشند و جبران کنيم.

وي در پايان تشکر ويژه اي از فرمانداران، اداره اطلاعات منطقه اي، سپاه پاسداران، نيروي انتظامي، صنايع، تامين اجتماعي، دارايي و همه ي ارگان هايي که همکاري لازم را براي برگزاري هفتمين يادوراه 130 شهيد زغالسنگ کرمان داشته اند، کرد.

راهي که شهداي ما رفته اند

راه عشق بوده است

سخنران بعدي اين مراسم حجت الاسلام عبدالعلي گواهي نماينده ولي فقيه در سپاه حضرت محمد رسول الله(ص) تهران بود.

نماينده ولي فقيه در سپاه حضرت محمد رسول الله(ص) تهران در ابتداي سخنان خود رحلت حضرت رسول اکرم، شهادت امام حسن مجتبي(ع) و امام رضا(ع) را تسليت گفت.

حجت الاسلام عبدالعلي گواهي ضمن تشکر از نيک طبع، اعضاي هييت مديره، نعمت الهي و تمامي افرادي که براي برگزاري اين مراسم تلاش کرده اند افزود: خوشحالم که شهدا من را لايق دانستند تا توانستم در مراسم تجليل از لاله هاي پرپرشده حضور پيدا کنم، خدا را سپاسگزارم و همچنين ما بايد حاميان اين مجالس باشيم.

وي با اشاره به اينکه يکي از هموطنان در کربلا از قاسم سليماني به عنوان قائم ما و رهبر ما ياد کرده است، گفت: وجود قاسم سليماني يک افتخار است براي کرماني ها و البته نبايد گفت فقط کرماني ها به دليل اينکه قاسم سليماني متعلق به همه ي جهان اسلام است.

وي درادامه به مسائلي پيرامون شهيد و شهادت پرداخت و افزود: شهادت و يا شهدا نياز به تقدير و ياد کردن ندارند، در حقيقت شهدا کساني هستند که ما نفس کشيدن امروز را مديون آنها هستيم و امنييت بزرگي که امروز در کشور ما است به برکت شهداي گرانقدرمان است.

حجت الاسلام گواهي در ادامه گفت: اگر امروز مي بينيد در هر کشوري نا امني ايجاد مي شود و دست نياز را به سوي ايران دراز مي کنند، اگر امروز شخصيتي مثل پوتين در حضور رهبر ما عرض ادب و ارادت مي کند و مي گويد هر وقت به ايران سفر کردم با دست پر بازگشتم، اگر امروز مي بينيم که ما در گذشته تو سري خور بوديم و امروز در اوج عزت قرار داريم به واسطه ي شهداست که سر دادند تا ما امروز سربلند باشيم.

وي تصريح کرد: همچنين به واسطه ي حضور جانبازاني که سلامتي خود را دادند و 30 سال است که از روي ويلچر پايين نيامده است و آن همسر جانبازي که 30 سال است راه خانه پدر را فراموش کرده است و نتوانسته همسر خود را تنها بگذارد.

نماينده ولي فقيه در سپاه حضرت محمد رسول الله(ص) تهران با اشاره به اينکه ما در زمان حساسي زندگي مي کنيم، گفت: خدا را بايد شاکر باشيم که رهبري مقتدر و روشن ضمير داريم که افق ديدي براي ده ها سال آينده دارند.

حجت الاسلام گواهي با اشاره به اينکه رهبر ما رسما اعلام کردند که تهاجم فرهنگي دشمن جدي است، افزود: اما مسئولين وقت ما مراقبت نکردند، رهبر فرمود فرهنگ به مانند نفس کشيدن است، اگر امروز ما در مسائل فرهنگي مراقبت نکنيم، متاسفانه به عنوان يک ويروس واگيردار عمل مي کند و همه ي جامعه را در بر مي گيرد، پيام شهداي ما اين است که بايد مراقبت فرهنگي کنيم.

وي اظهار داشت: نکته دومي که رهبر مد نظر قرار دادند فتنه ي سال 88بود که باز هم کسي توجه نکرد و گفتند فتنه چيست؟ تنها اختلاف بين دو دسته ي مختلف است که برطرف مي شود. اما موضوع اختلاف بين دو گروه در داخل کشور نبود. بحث حمله ي دشمن از آن طرف آب بود تا دشمن آب را گل آلود کند و به اهداف خودش برسد.

حجت الاسلام گواهي افزود: نکته ي سومي که بايد امروزه سخت مراقبت کنيم بحث نفوذ است که سخت بايد مراقبت کنيم. اگر امروز 130 شهيد زغالسنگ کرمان ما سر بلند مي کردند و از آن ها مي پرسيديم پيام شما چيست؟ مي گفتند مراقب نفوذ باشيد. ما بايد مراقب نفوذ در مجلس، دستگاه هاي دولتي، دستگاه هاي قضايي و حتي حوزه هاي علميه باشيم.

وي در پايان گفت: ببنيد سردار قاسم سليماني شما چکار کرده است، امنيت 26 ميليون زائر را برقرار کرد. صدامي که قرار بود 3 روزه تهران را بگيرد کجا رفته است؟ افتخار کنيد که سردار سليماني را داريد.امروز جواناني هستند که در يک طرف سينه خود عکس حاج قاسم سليماني و در طرف ديگر سينه عکس مقام رهبري را مي زنند واين افتخار است.

شهدا به امام حسين (ع)

ملحق شده اند

سخنران بعدي اين مراسم حجت الاسلام سيد علي گراميان مشاور وزير صنعت، معدن وتجارت بود.

سيد علي گراميان در اين مراسم با اشاره به اينکه ما در اسلام اعياد، وفايات و شهادت هاي زيادي داريم افزود: در ميان اين ايام 2 روز از روزهاي شادي از ايام بزرگ شادي و 2 روز از روزهاي غمگين و اندوه از بزرگترين ايام اندوه است.

مشاور وزير صنعت, معدن وتجارت تصريح کرد: 2 روزي که در ايام شادي است يکي مسئله بعثت رسول اکرم (ص) است به دليل اينکه بعثت، آغاز نزول جبرئيل و آمدن وحي و کلام خداوند بود. اين روز بزرگترين روز براي تاريخ بشريت است و اما روز دوم روز غدير است براي اينکه اگر روز بعثت آغاز اسلام بود روز غدير اکمال اسلام بود.

وي در ادامه گفت: 2 روزي که از نظر من از بزرگترين ايام اندوه است يکي روز رحلت پيغمبر اکرم (ص) است به اين دليل که در اين روز وحي الهي بر زمين قطع شد و اين مصيبت بسيار بزرگي بود،  عروج مصيبت در آن روز بود و اما روز دوم روز عاشوراست روزي که علي ابن الحسين(ع) به آن فاجعه بزرگ گرفتار شدند و مصيبتي جانسوز اتفاق افتاد.

حجت الاسلام گراميان با اشاره به اينکه يقين داريم شهدا به  امام حسين (ع) ملحق شده اند، افزود: شهدا رفتند تا با تمام وجود و اخلاص از مکتب دين رسول الله دفاع کنند و جانشان را به خدا اهدا کردند و در برابر بهشت معامله کردند. خانواده شهدا آرام و شادمان باشيد چون شما هم در ثواب آن ها شريک هستيد.

وي در ادامه از يک مادر شهيد ياد کرد و اظهار داشت: اين مادر بزرگوار از خداوند مي خواست که او را زنده نگدارد تا 5 فرزند پسرش و همسرش در راه خدا شهيد شوند و مصيبت و غم اين عزيزان را ببيند و بعد شهادت را نصيب خودش کند.

مشاور وزير صنعت، معدن وتجارت ضمن تشکر از برگزارکنندگان اين مراسم پرسيد شهدا از شما چه مي خواهند؟

وي در ادامه گفت: شما با برگزاري هفتمين يادواره شهداي زغالسنگ کرمان يادآور اهداف شهدا که اسلام، قرآن، دين و اينکه اين مملکت، مملکت علي است آزاد و آباد و مستقل بماند.

حجت الاسلام گراميان پرسيد، آيا تا استقلال اسلامي تعيين نشود استقلال ممکن است؟ امروز روز جهاد اقتصادي است که تحريم کردند تا شايد از راه اقتصاد ما را به زانو در آورند اما موفق نشدند.

وي با اشاره به اينکه رهبر معظم ما امسال را سال همدلي و همزباني دولت و ملت و بعد هم اقتصاد مقاومتي نام نهادند افزود: من از نگاه سياسي عرض مي کنم رقابت کنيد اما تضاد شکننده نداشته باشيد و يکديگر را نکوبيد و يکديگر را از صحنه بيرون نکنيد

مشاور وزير صنعت، معدن وتجارت گفت: انتخابات نزديک است، از همه ي مسئولين مي خواهيم که براي شکوه بهتر همدلي و همزباني را به ياد بياوريد. کشور ما،کشور دين، اخلاق، انسانيت، عقل و خدمت است.

وي خطاب به آقاي عليرمضاني گفت: از شما که به عنوان رئيس صداو سيما انتخاب شده ايد ميخواهم که بدانيد شما رسانه ي ملي هستيد و رسانه ي ملي بايد نگاه وحدت،همزباني و همدلي داشته باشد.

مشاور وزير صنعت، معدن وتجارت در پايان اظهار داشت : من دست اين کارگران ملت را که در داخل معدن سخت ترين کارها را انجام مي دهند مي بوسم و مي گويم کار شما اقتصاد مقاومتي است و اميدواريم که سال آينده اين معدن به سود دهي برسد.


نوشته های مرتبط


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

از «کاغذ وطن» بیشتر بدانید :

برخی از نویسندگان

آمار سایت

  • کاربران آنلاین : 49
  • امروز: 91
  • دیروز: 206
  • هفته: 1,241
  • ماه: 4,332
  • سال: 34,674