مدیر عامل شرکت تهیه و تولید مواد معدنی پاسارگاد نشان پارس عنوان کرد: افق طلایی صنایع و معادن کرمان

منتشر شده در صفحه | شماره

مدیر عامل شرکت تهیه و تولید مواد معدنی پاسارگاد نشان پارس عنوان کرد:
افق طلایی صنایع و معادن کرمان

جناب آقای یزدان پناه! احداث کارخانه فرآوری کرومیت چه ضرورتی دارد؟
در وهله اول این که کرمان پتانسیل بالایی از لحاظ مواد معدنی داراست و جزو معدود کشورهایی است که بیش تر مواد معدنی را در خود جای داده است. ما قریب 60 سال است که خام فروشی کرده ایم. کشورهای خارجی در طول این 60 سال معادن را به قیمت ارزان خریدند، فرآوری کردند و به قیمت گران به خود ما فروختند. به همین دلیل ضرورت دیدیم که جلوی خام فروشی را بگیریم. تا کنون هم کشور در شرایط تحریم قرار داشت و نتوانستیم به این هدف خود دست پیدا کنیم. اما با توافق صورت گرفته شرایط بهتر شده است.
ظرفیت تولید کارخانه چه مقدار خواهد بود؟
این کارخانه جزو کارخانه های برتر جهان خواهد بود. پس از راه اندازی فاز سوم ظرفیت تولید فروکروم فرآوری شده به 200 هزار تن خواهد رسید و ما امیدواریم که به درجه ای از پیشرفت برسیم که در فرآوری به یکی از قطب های صنعتی- معدنی جهان تبدیل شویم.
چرا کشور چین برای همکاری انتخاب شده است؟
به برکت دیپلماسی ایران در جهان، امروز کشورهای بزرگی در صف ورود به ایران هستند. کشورهای آلمان، ژاپن و… خواهان همکاری با ایران هستند؛ اما چینی ها در زمان تحریم عملیات های صنعتی را در ایران پایه گذاری کردند. از آن جایی که چین جزو کشورهای با تکنولوژی بالاست، این بهترین فرصت برای ماست که که هم از تکنولوژی و هم از سرمایه گذاری این کشور در زمینه صنعت و معدن استفاده کنیم.
آیا معادن کرومیت ایران توان تأمین مواد خام اولیه را برای کارخانه دارند یا نیاز به واردات مواد خام است؟
ایران دارای حجم بالایی از معادن است. در سال 2014 ما 500 هزارتن سنگ کلوخی کرومیت صادر کردیم. اگر اکتشافات و استخراج ما علمی باشد، ظرفیت تولیدمان را بالا می بریم. هدفی که در این کارخانه به وجود آمد این بود که مواد اولیه از قاره آفریقا که معدن کرومیت زیادی دارد وارد شود؛ اما با برنامه ریزی می توانیم ظرفیت تولید خودمان را داشته باشیم و خوراک خود را تأمین کنیم. بنا بر این در زمینه تأمین مواد اولیه هیچ مشکلی نداریم. چه آفریقا و چه ایران می تواند تأمین کننده مواد اولیه باشد.
جلسه‌ای که در محل کارخانه تشکیل شد به چه منظوری بود؟
از آن جایی که شرکت تاپ اکوی خاورمیانه در حال احداث بزرگ ترین کارخانه فروکروم می باشد، این ضرورت احساس شد که جلسه ای با معدن داران و معدن کاران کرومیت کشور جهت همکاری و هم اندیشی در زمینه تأمین خوراک اولیه کارخانه برگزار گردد که جناب آقای «او ریکسو» ریاست محترم شرکت تاپ اکو و جناب آقای مهندس رنجبر مدیریت محترم عامل مجموعه به ابراز نظرات و پیشنهادات خود مبنی بر خرید مستمر از معادن و همچنین تهیه ماشین آلات مورد نیاز به معدنی که به دلیل کمبود نقدینگی قابلیت کار ندارند و هم چنین سرمایه گذاری در معادن کرومیت ایران جهت اکتشافات کامل و استخراج و در نهایت ایجاد پروژه های پرعیار سازی سنگ های عیارپایین در استان های کرمان، سیستان و بلوچستان ارائه نمودند و معدن داران محترم به ارائه نظرات خود درباره چگونگی همکاری بهتر، اظهار نظر کردند. پس از بازدید از کارخانه در خصوص همکاری کارخانه با معدن کاران جمع بندی های لازم صورت گرفت.
جناب یزدان پناه! در صورت راه اندازی کامل کارخانه چه تعداد شغل ایجاد خواهد شد؟
در صورت تکمیل 300 نفر به طور مستقیم به کار مشغول خواهند شد.
آیا همه آنها ایرانی هستند یا از کارگران چینی هم استفاده خواهد شد؟
خیر، همه ایرانی خواهند بود.
پس کارگران چینی که در کارخانه حضور دارند چه می کنند؟
ببینید از آن جایی که تکنولوژی کارخانه فرآوری کرومیت متعلق به چین است، مهندسان چینی صرفاً جهت راه اندازی و نصب دستگاه ها به ایران آمده اند و پس از اتمام پروژه خواهند رفت. این شرکت قصد استفاده از متخصصان ایرانی و نخبگان فارغ التحصیل دانشگاهی را دارد.
گفتید که برای راه اندازی کارخانه از تکنولوژی چینی استفاده شده است، آیا به عنوان یک فرد آگاه نوع کار آن ها را مناسب می دانید؟
بله! کارخانه با موج چهارم تکنولوژی در حال راه اندازی است. در حالی که تکنولوژی که هم اکنون در ایران به کارگرفته می شود موج دوم است. دستگاه های روز در کارخانه نصب می شود. و این ها همان دستگاه هایی است که در چین، آلمان و … استفاده می شود.
فایده این تکنولوژی برای ایران چیست؟
مطمئناً انتقال تکنولوژی نوین برای ایران تجربه خوبی است. امروز در صنعت کرومیت این ما این امر را به سرانجام رساندیم و در آینده مطمئناً هر ماده معدنی که در حال حاضر خام فروشی می شود می تواند با انتقال تکنولوژی ارزش افزوده بالایی را برای خود به وجود بیاورد. این امر نیز باعث ارز آوری و سود بیشتر برای ایران و ایرانیان خواهد بود. امروز می توان با تکنولوژی نوین با حداقل امکانات از حد اکثر سود و بهره برخوردار شد.
با توجه به این که تکنولوژی متعلق به چین است، پس از آن که مهندسان چینی از ایران رفتند، در حین کار اگر ماشین ها با مشکلی مواجه شدند، آیا مهندسان چینی برای تعمیر آن ها باید به ایران سفر کنند؟
تمام تلاش ما این است که متخصصان ایرانی در کنار متخصصان چینی نحوه تعمیر دستگاه ها را بیاموزند تا خودشان بتوانند مشکلات را حل کنند.
چه شد که کرمان را برای احداث کارخانه انتخاب کردید؟
کرمان پتانسیل بالایی دارد.کرمان مردمان خوبی دارد. خیلی ها از ما می پرسیدند که چرا کرمان؟ چرا رفسنجان؟ درست است که همه جای ایران سرای من است. اما از آن جایی که کرمان نیازمند چنین سرمایه گذاری است. تلاش کنیم که سرمایه گذاران به کرمان اعتماد می کنند.در صنایع و معادن کرمان ظرفیت بالایی داریم. به نظر من با کمک مردمان بافرهنگ و با شعور کرمانی به جایگاه خوبی خواهیم رسید و صنعت کرومیت ایران افق طلایی را تجربه خواهد کرد. شعار ما این است «در سد سکندر بتوان رخنه فکندن/گر داعیه همت مردانه زند موج»
یکی از تبعات صنعتی شدن، آلایندگی است که امروزه به صورت یک دغدغه برای دوستداران محیط زیست مطرح است. آیا برای این دغدغه هم فکری شده است؟
از همان روز اول این دغدغه برای ما هم وجود داشت. برای همین تلاش شد که آلایندگی محیط زیست به حداقل برسد. فعالیت های کارخانه فرآوری کرومیت به تأیید ارگان های زیست محیطی رسیده است.
آیا شرکت از کار با شریک چینی خود راضی است؟
شرکت تاپ اکوی هنگ کنگ شریک اصلی کارخانه است. سرمایه گذاری که صورت گرفته، بهترین نوع سرمایه گذاری است که با ورود شرکت های خارجی و با ورود به عرصه سرمایه گذاری دراز مدت در ایران هم شرکت خارجی تضمین کننده سود خود است و هم کشور خودمان به سودآوری و ایجاد اشتغال خواهد رسید.
سخن دیگری باقی مانده است؟
اولاً خدا را شاکریم که فرصتی دست داد تا در جهت خدمت به استان و کشورمان حرکتی انجام دهیم. و بتوانیم در اوج تحریم های ناعادلانه علیه کشورمان، سرمایه گذاران خارجی را وارد ایران کنیم. همه تلاش مان را می کنیم که روز به روز در جهت شکوفایی صنعت و معدن ایران گام برداریم.
ثانیاً اگر ما هم اکنون در این نقطه قرار داریم به لطف خدا و حمایت مسوولان بوده است که وظیفه خود می دانم از همه مسوولانی که هر کدام به نوعی در این اتفاق زیبا نقش ایفا کرده اند، نهایت تشکر و امتنان را داشته باشیم. از روزنامه پیام ما هم که به حق وظیفه اطلاع رسانی دقیق و شفاف را به انجام می‌رساند سپاسگزاری می کنم.


نوشته های مرتبط


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

از «کاغذ وطن» بیشتر بدانید :

برخی از نویسندگان

برخی از مقالات

آمار سایت

  • کاربران آنلاین : 1
  • امروز: 43
  • دیروز: 60
  • هفته: 912
  • ماه: 4,682
  • سال: 38,398