سهم ۵ درصدی کشورهای همسایه از تجارت جهانی. رئیس اتاق کرمان: نمی‌توانیم با تکیه به کشورهای همسایه به توسعه تجارت برسیم

منتشر شده در صفحه صفحه نخست | شماره 1535

سهم ۵ درصدی  کشورهای همسایه از تجارت جهانی. رئیس اتاق کرمان: نمی‌توانیم با تکیه به کشورهای همسایه به توسعه تجارت برسیم
گزارش| اتاق کرمان

رئیس اتاق کرمان با اشاره به اینکه سهم خاورمیانه در تجارت جهانی 4.8 درصد و سهم منطقه روسیه 2.6 درصد است، گفت: سهم کشورهای همسایه ایران در مجموع 5 درصد از تجارت جهانی است و طی 70 سال گذشته نیز همین گونه بوده و ما نمی‌توانیم صرفا و فقط با ارتباط با این کشورها به توسعه تجارت دست یابیم و باید به سایر بازارهای دنیا متصل شویم.

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی کرمان، سید مهدی طبیب زاده در نشست جمعی از صادرکنندگان و واردکنندگان استان با معاون دیپلماسی اقتصادی وزارت امور خارجه با موضوع نقش آفرینی بخش خصوصی در دیپلماسی اقتصادی، افزود: کشورهای عضو سازمان همکاری اقتصادی (اکو)، سازمان همکاری های شانگهای و حتی اوراسیا که تفاهم نامه تجاری با ایران دارد، به دلیل منافع خود و عدم تمایل به همگرایی با ایران، چندان نقشی در توسعه تجارت ایران ندارند.

وی خاطرنشان کرد: در بررسی ها مشخص شده که ایران نه به عنوان مبدا و نه به عنوان مقصد در برنامه توسعه تجارت این کشورها نیست و به نوعی بر روی بازار ایران حساب نمی کنند. طبیب زاده، با تاکید بر لزوم توجه به سایر بازارهای جهان اظهار کرد: با توجه به پیشنهاد معاون دیپلماسی اقتصادی وزارت امور خارجه برای ورود به بازار آفریقا، درخواست داریم که امکان حضور در کشورهای مختلف آفریقایی برای تجار کرمان فراهم شود.

وی به بیان ظرفیت های استان کرمان پرداخت و گفت: سه شرکت بزرگ پیمانکاری و مهندسی مشاور برای ارائه خدمات فنی و مهندسی در کرمان و در بالاترین سطح خود فعال هستند که می توانند در زمینه احداث در هر کشوری خدمات خوبی ارائه دهند. طبیب زاده افزود: همچنین کرمان از نظر تولید مصالح ساختمانی باکیفیت از جمله سیمان مطلوب و انواع سیم و کابل ظرفیت های بسیار خوبی دارد و همچنین در زمینه معدن با در اختیار داشتن تکنولوژی های بالا در اکتشاف، استخراج، بهره وری و فرآوری مواد معدنی می تواند به آفریقا کمک کند.

رئیس اتاق کرمان با تاکید بر اینکه در استان کرمان تولید صادرات محور و چشم انداز صادرات 10 میلیارد دلاری را در نظر گرفته‌ایم، ادامه داد: مسائل مربوط به تعهدات ارزی صادرکنندگان، عدم توان رقابت صادرکنندگان با پتروشیمی ها در خصوص ارز اختصاص داده شده، عدم هماهنگی های لازم در گمرکات کشور به ویژه مرزها، عدم ثبات قوانین و مقررات و نرخ ارز باعث شده استان کرمان دیگر صادرکننده بزرگ خشکبار نداشته باشد.

وی افزود: امسال 650 هزار تن تولید پسته آمریکاست و با حساب پسته باقی مانده از سال گذشته این کشور در حال حاضر 800 هزار تن پسته بالقوه در بازارهای دنیا دارد که ایران باید بتواند در این شرایط سخت رقابتی 200 هزار تن پسته امسال خود را به فروش برساند.

در ادامه این نشست استاندار کرمان گفت: شناسایی صحیح کشورهای مقصد اقتصادی با توجه به ظرفیت های استان بسیار مهم است و صادرکنندگان با توجه به مشکلی که در هر یک از کشورها دارند می توان با سفارتخانه ها هماهنگ کرد. محمدمهدی فداکار اظهار کرد: در زمینه بحث تهاتر در صادرات محصولات استان باید از ظرفیت وزارت امور خارجه بیشتر استفاده کرد.

معاون دیپلماسی اقتصادی وزارت امور خارجه نیز در ادامه این نشست گفت: در حال حاضر سیاست ایران در آفریقا این است که نیروهایی را از این کشور وارد مراکز آموزش فنی و حرفه ای کشور کنیم و پس از کسب مهارت های لازم، نمایندگی‌هایی مانند تعمیر خودرو را در آفریقا ایجاد کنیم.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

از «کاغذ وطن» بیشتر بدانید :