صمت جنوب آمادهصادرات پیاز است

منتشر شده در صفحه صفحه نخست | شماره 579

صمت جنوب آمادهصادرات پیاز است

رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت جنوب کرمان گفت: متولیان امر کشاورزی قبل از شروع فصل برداشت میزان تولید پیاز طرح اول را جهت برنامه ریزی به این سازمان اعلام کنند.

“مسلم مروجی” در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا منطقه کویر ضمن اعلام آمادگی جهت هر گونه برنامه ریزی به منظور صادرات محصولات کشاورزی بخصوص پیاز طرح اول گفت: با توجه به اینکه تمامی اختیاراتی که در سال ٩١ در زمینه صادرات و واردات محصولات کشاورزی در اختیار وزارت جهاد کشاورزی قرار گرفته بود، با مصوبه شورای عالی اقتصادی و سران قوا، به وزارت صمت و ساختار جدید این وزارتخانه بازگشته است لذا برای صادرات آمادگی داریم.

وی در ادامه مطلب فوق افزود:سازمان صنعت،معدن و تجارت جنوب کرمان در راستای اجرایی شدن سیاست های وزارتخانه، در جهت فراهم کردن زمینه صادارت مازاد نیاز داخلی محصولات کشاورزی اعلام آمادگی می کند.

مروجی با ابراز خرسندی از شکست استکبار در ایجاد هر گونه نارضایتی داخلی بیان کرد: وزارت صنعت و معدن به عنوان مسئول تنظیم بازار کشور برای تامین کالاهای اساسی مردم و ساماندهی بازار محصولات کشاورزی برنامه ریزی اساسی و کارشناسی را در دستور کار قرار دارد لذا هیچ گونه دغدغه ای در امر صادرات وجود ندارد.

رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت جنوب کرمان تصریح کرد: اگر چه کشاورزان جنوب کرمان بر اساس شرایط مساعد قیمت محصولات در سال گذشته نسبت به کشت بیشتری روی آورده اند و تولید نسبت به سال قبل نیز افزایش خواهد داشت لذا می طلبد سازمان جهاد کشاورزی جنوب کرمان قبل از شروع فصل برداشت میزان نسبی تولید را به سازمان صنعت،معدن و تجارت اعلام کند.

مروجی با تاکید بر این مطلب که اعلام می کنیم وزارت جهادکشاوری به عنوان متولی کشاورزی قبل از ایجاد هر گونه چالش میزان تولید محصولات را در حوزه های مختلف اعلام کند افزود: وزارت صمت به عنوان مسئول تنظیم بازار بر اساس نیاز کشور، بعد از اعلام میزان تولید تصمیم گیری خواهد کرد و زمینه صادارت اضافه بر نیاز داخلی را نیز فراهم می کند و جای نگرانی در این زمینه وجود ندارد.

وی گفت: اگر میزان تولید مشخص نباشد هیچگونه برنامه ریزی نیز صورت نخواهد گرفت اما در مجموع اولویت وزارت صمت تامین معیشت مردم و نیازهای داخلی و پس از آن بحث صاردات  می باشد.

رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت جنوب کرمان گفت: سازمان جهادکشاورزی جنوب کرمان تا کنون میزان تولید نسبی  را اعلام نکرده و انتظار است مسئولان امر میزان تولید را جهت برنامه ریزی در امر صادارت اعلام کنند و اگر میزان تولید با نیاز داخلی برابری کند اجازه یک گرم صادرات داده نمی شود.

مروجی از آمادگی هر چه تمام‌تر برای رایزنی با صادرکنندگان و تُجار در حمایت از کشاورزان منطقه خبر داد و گفت: قبل از شروع فصل برداشت باید میزان تولید به صورت کارشناسی جهت هر گونه تصمیم گیری در  اختیار ستاد تنظیم بازار قرار بگیرد. وزارت صمت تنظیم بازار داخلی را مدیریت می کند و صادرات مازاد نیاز داخلی نیز در دستور کار قرار خواهد داد و سازمان جهاد کشاورزی نیز باید راهکارهای لازم را نیز ارایه بدهد.

رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت جنوب کرمان از آمادگی کامل برای تسهیل گری، بازاریابی و صاردات محصولات کشاورزی و پیاز طرح اول خبر داد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

از «کاغذ وطن» بیشتر بدانید :