سالی ۱۳۵ هزار نفر سرطان می گیرند

منتشر شده در صفحه صفحه نخست | شماره 914

سالی ۱۳۵ هزار نفر سرطان می گیرند

مدیرکل دفتر مدیریت بیماری‌های غیرواگیر وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از ثبت سالانه ۱۳۵ هزار ابتلا به سرطان در کشور خبر داد و گفت: ۵۲ درصد ابتلا به مردان و ۴۸ درصد به زنان مربوط می شود.

به گزارش روز شنبه ایرنا از وبدا، افشین استوار درباره آمار ابتلا و مرگ و میر سرطان در کشور افزود: بروز و مرگ و میر سالانه ناشی از این بیماری در ایران نسبت به متوسط جهانی کمتر است، بروز سرطان به ازای هر ۱۰۰ هزار نفر جمعیت در کشور در مردان نزدیک به ۱۵۵ درصد هزار و در زنان ۱۲۸ در صد هزار است.

او ادامه داد: براساس نتایج برنامه ملی ثبت سرطان که آخرین گزارش آن مربوط به سال ۹۶ است، سالانه نزدیک به ۱۳۵ هزار ابتلا در کشور ثبت می شود که ۵۲درصد ابتلا به مردان و ۴۸ درصد به زنان مربوط می شود.

استوار با بیان اینکه براساس برنامه ملی مراقبت سرطان (ثبت سرطان مبتنی بر جمعیت) ابتلا به این بیماری ۱۶۸.۸۹ در ۱۰۰ هزار نفر جمعیت است، خاطرنشان کرد: برای مردان ۱۸۰ در ۱۰۰هزار و برای زنان ۱۶۰ در ۱۰۰هزار نفر اعلام شده است.

بیشترین آمار ابتلا به سرطان در زنان و مردان به پستان مربوط می شود

به گفته مدیرکل دفتر مدیریت بیماری های غیرواگیر وزارت بهداشت سرطان های پستان، پروستات، روده بزرگ، پوست و معده؛ پنج سرطان شایع در کشور هستند.

او به آمار ابتلا به تفکیک جنسیت در کشور اشاره و تصریح کرد: بالاترین بروز در مردان سرطان پروستات، پوست، معده، روده بزرگ و مثانه و در زنان سرطان پستان، روده بزرگ، پوست، تیروئید، و معده است.

استوار با بیان اینکه تغییر سبک زندگی در سالهای اخیر سبب شده که از سال ۹۰ تاکنون سرطان پروستات در مردان جایگزین سرطان معده شود، درباره نتایج ثبت سرطان جمعیتی طی چهار سال در کشور توضیح داد: بر اساس این آمار بروز سرطان از ۱۱۲ در ۱۰۰ هزار در سال ۹۳ به ۱۳۵ در ۱۰۰ هزار در سال ۹۶ افزایش پیدا کرده است.

۱۶ درصد مرگ و میرها به سرطان مربوط می شود

مدیرکل دفتر مدیریت بیماری های غیرواگیر وزارت بهداشت با بیان اینکه ۱۶ درصد مرگ و میرها به سرطان مربوط می شود که بعد از بیماری های قلبی عروقی دومین عامل مرگ و میر در کشور است، عنوان کرد: نزدیک به ۵۱ هزار مرگ ناشی از سرطان در کشور را شاهد هستیم.

او با با بیان اینکه ۱۴ درصد افراد در ایران در طول زندگی خود به سرطان مبتلا می شوند که این آمار در دنیا ۲۰ درصد است، بیان کرد: هفت درصد افراد به دلیل ابتلا به سرطان جان خود را از دست می دهند و احتمال بهبودی در مبتلایان ۵۰درصد است.

استوار به پیش بینی صورت گرفته در یک بازه زمانی ۲۰ ساله در حوزه سرطان اشاره کرد و گفت: متاسفانه شاهد افزایش حدود ۱۱۵درصدی در ابتلا به سرطان خواهیم بود که این آمار بسیار نگران کننده و قابل تامل است.

مدیرکل دفتر مدیریت بیماری های غیرواگیر وزارت بهداشت با اشاره به اینکه سرطان بیماری است که در افراد مسن رخ می دهد، یادآور شد: افزایش امید به زندگی و  پیر شدن جمعیت از عوامل افزایش آمار مبتلایان در کشور است. امید به زندگی در سالهای اخیر از ۴۵ به ۷۶ سال افزایش پیدا کرده است که در خانم ها از آقایان بیشتر است.

سرطان، پرهزینه ترین بیماری در ایران و دنیا است

او افزود: کمبود مصرف میوه و سبزی، کاهش فعالیت بدنی نسبت به گذشته، چاقی، کلسترول بالا، مصرف مواد مخدر و سیگار و عوامل محیطی از دیگر دلایل افزایش تعداد مبتلایان به سرطان است. در برنامه ریزی های بین المللی برای بیماری های غیرواگیر، آلودگی هوا در سال گذشته به عنوان یکی از عوامل خطر اصلی اضافه شده است.

استوار گفت: سرطان، پرهزینه ترین بیماری در ایران و دنیا است که متاسفانه دو سوم افرادی که به هر دلیلی به این بیماری مبتلا  می شوند متحمل هزینه های کمرشکنی (بیش از ۳۰درصد درآمد خانوار را برای درمان هزینه می کنند) می شوند.

مدیرکل دفتر مدیریت بیماری های غیرواگیر وزارت بهداشت با بیان اینکه سرطان به عنوان یکی از مهم ترین و اصلی ترین دغدغه های بخش سلامت است، به تدوین برنامه ملی مدیریت سرطان در سالهای اخیر اشاره و مطرح کرد: در این برنامه، حوزه های پیشگیری، تشخیص زودهنگام و درمان و مراقبت های حمایتی و تسکینی به عنوان فرآیندهای اصلی اشاره شده است.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

از «کاغذ وطن» بیشتر بدانید :

برخی از نویسندگان

آمار سایت

  • کاربران آنلاین : 0
  • امروز: 79
  • دیروز: 96
  • هفته: 702
  • ماه: 4,325
  • سال: 38,908