کاهش ۹۰ درصد بارش

منتشر شده در صفحه صفحه نخست | شماره 917

کاهش ۹۰ درصد بارش

کشورمان در حالی سال کم‌بارشی را نسبت به میانگین بلند مدت پشت سر می‌گذارد که کاهش باران در استان کرمان به مراتب شدیدتر بوده است.

بر اساس آخرین گزارش سازمان هواشناسی از میزان بارندگی در کشور، تا پایان روز یکشنبه پنجم بهمن ماه، میانگین بارش در استان کرمان از ابتدای سال آبی جاری (یک مهر ۱۳۹۹) ۲۵.۲ میلی‌متر بوده.

در بین ۳۱ استان کشور، تنها هرمزگان و سیستان و بلوچستان وضعیت بدتری از استان کرمان دارند.

در همین حال مقایسه میزان بارش امسال با میانگین بلند مدت نشان می‌دهد که بارندگی در کرمان به نصف رسیده. در شرایطی که در شرایط معمول می‌بایست تا این تاریخ حدود ۵۲ میلی‌متر بارش در کرمان داشته باشیم، میزان بارندگی ۵۱.۷ درصد کمتر شده. این در حالی است که اختلاف بارش سال آبی جاری کشور در مقایسه با میانگین بلند مدت ۲۷ درصد اعلام شده که نشان می‌دهد وضعیت در کرمان بغرنج‌تر است.

خشکسالی فربه‌تر می‌شود

کاهش چشمگیر بارندگی در کرمان آنجا بیشتر به چشم می‌آید که بدانیم براساس آخرین گزارش مرکز ملی خشکسالی، در ۱۲۰ ماه منتهی به آذر امسال، ۶۳.۴ درصد از مساحت استان کرمان تحت تاثیر درجات مختلف خشکسالی بوده. همچنین بیش از یک چهارم مساحت استان کرمان با خشکسالی شدید و بسیار شدید دست‌وپنجه نرم می‌کند.

مرکز ملی خشکسالی البته تا سال گذشته علاوه بر مساحت، گزارش جمعیت تحت تاثیر خشکسالی را هم منتشر می‌کرد که بر اساس آخرین گزارش آن در ۱۲۰ ماه منتهی به مهر ۹۸، بیش از ۹۰ درصد جمعیت استان تحت تاثیر درجات مختلف خشکسالی بودند.

اگرچه بارش بیش از حد معمول در سال آبی گذشته اوضاع خشکسالی را در کرمان بهتر کرده بود اما به نظر می‌رسد سال آبی جاری آنقدر کم باران است که پر بارشی پیشین را جبران کند. خصوصا که بر اساس پیش‌بینی فصلی سازمان هواشناسی که سه روز پیش منتشر شد، در ماه‌های بهمن تا اردیبهشت هم قرار نیست شاهد بارش چشمگیری در استان باشیم و شاید نهایتا حدود پنج میلیمتر باران در استان ببارد.

کاهش بیش از ۹۰ درصدی بارش در هفت شهرستان

گزارش سازمان هواشناسی از میزان بارش‌ها همچنین نشان می‌دهد وضعیت شهرستان‌های جنوب و جنوب‌غربی استان کرمان بحرانی‌تر از دیگر مناطق است. به طوری که از میان ۱۰ شهرستانی که بیشترین کاهش بارش را نسبت به میانگین بلندمدت داشته‌اند، ۹ شهرستان در این منطقه هستند.

نکته حائز اهمیت جدول بالا آنجاست که بیش از هفت شهرستان استان کرمان در بازه زمانی یک مهر تا پنجم بهمن، با کاهش بیش از ۹۰ درصدی بارش در مقایسه با حد معمول روبرو شدند.

البته در این میان میزان بارش در شهرستان‌های کوهبنان با ۶۰.۴، زرند با ۲۸.۹ و راور و انار با ۲۸.۳ درصد افزایش نسبت به میانگین بلندمدت، بهتر از سایر نقاط استان گزارش شده است.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

از «کاغذ وطن» بیشتر بدانید :