بازگشت رونق به بورس در سایه کاهش ترس سهامداران از بازار

منتشر شده در صفحه صفحه نخست | شماره 1049

بازگشت رونق به بورس 

در سایه کاهش ترس سهامداران از بازار

شاخص بورس بعد از نوسانات شدیدی که در بازار تجربه کرد از حدود دو ماه گذشته رنگ آرامش به خود گرفت که در ادامه این روند، معاملات بازار سهام در مردادماه و تحت تاثیر کاهش ترس سهامداران و نیز افزایش قیمت ارز به رونقی همچون نخستین روزهای معاملاتی بازار در سال ٩٩ دست یافت.

به گزارش روز سه‌شنبه خبرنگار اقتصادی ایرنا، بازار سهام از خردادماه و با مشخص شدن کاندیداهای ریاست جمهوری روندی معقول را در پیش گرفت و توانست با پایان دادن به روند هیجانی معاملات خود، روزهایی پر رونق را در مسیر سرمایه‌گذاران قرار دهد.

در ادامه بازگشت تعادل به معاملات بورس، بازار سهام در تیر ماه روزهایی بهتر از روند معاملات در ماه خرداد را تجربه کرد اما همچنان با توجه به ارزش ناچیز ارزش معاملات این بازار، اکثر کارشناسان معتقد به وجود ترس سهامداران برای ورود سرمایه های خود به این بازار بودند.

کارشناسان بارها این موضوع را مطرح کردند که سهامداران در انتظار مشخص شدن کابینه دولت سیزدهم هستند و تا زمان اعلام تصمیم آیت الله رییسی در این زمینه نمی توان چندان در انتظار رشدی قابل توجه در این بازار بود؛ زیرا به طور حتم هر یک از آنها نقش قابل توجهی را تعیین مسیر بازار خواهند داشت.

با وجود چنین اظهارنظرهایی توسط فعالان حاضر در بازار درباره وجود ابهام برای انتخاب تیم اقتصادی کابینه جدید، اما بازار از نخستین روزهای مرداد ماه با شتابی بیشتر از خرداد و تیر ماه به رشد خود ادامه داد و به مرور با اعتماد دوباره سهامداران و افزایش ورود نقدینگی به این بازار زمینه ورود شاخص بورس به ۱.۵ میلیون واحد در روزهای پایانی این ماه فراهم شد.

از اواسط مرداد ماه و با گمانه زنی های انجام شده درباره وزیر امور اقتصادی و دارایی و رییس‌کل بانک مرکزی، خوش بینی ها نسبت به این بازار افزایش یافت و اکثر کارشناسان روزهایی خوش و پر رونق را برای آینده این بازار ترسیم کردند که در ادامه این گمانه زنی ها، رییس‌جمهوری در چند روز گذشته فهرست پیشنهادی کابینه دولت سیزدهم را در اختیار مجلس قرار داد و در نهایت با تایید پیش بینی ها نسبت به وزیر اقتصادی تا حدودی سهامداران و فعالان حاضر در این بازار را آسوده خاطر کرد.

بازار سهام با شتاب در روند صعودی، استقبال و خوش بینی خود را نسبت به انتخاب «سید احسان خاندوزی» به عنوان گزینه پیشنهادی رییس جمهوری برای سکانداری وزارت امور اقتصادی و دارایی نشان داد و اکنون اکثر فعالان حاضر در بازار از وجود آینده ای روشن در این بازار در صورت کسب رای اعتماد خاندوزی از مجلس سخن می گویند.

اصلی‌ترین عامل تاثیرگذار در رشد شاخص بورس

در این زمینه یک کارشناس بازار سرمایه نظر مثبت خود نسبت به معاملات بورس در مرداد ماه و عوامل تاثیرگذار در  شتاب روند صعودی شاخص بورس اشاره کرد و امروز (سه شنبه) به خبرنگار گروه اقتصادی ایرنا گفت: بازار سهام در ماه گذشته بعد از یک دوران طولانی که روندی به شدت منفی را تجربه کرد به رشدی نسبتا معقول دست یافت و روندی متعادل را در معاملات تیر و مرداد ماه تجربه کرد.

«مهدی کدیور» به عوامل تاثیرگذار در ایجاد روند صعودی معاملات بورس در مرداد ماه اشاره کرد و افزود: نرخ ارز به عنوان اصلی ترین عامل تاثیرگذار در رشد بازار سهام محسوب می شود و در این مدت نرخ دلار از محدوده کانال ٢٤ هزار تومان به حدود ٢٨ هزار تومان رسید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

از «کاغذ وطن» بیشتر بدانید :

برخی از نویسندگان

آمار سایت

  • کاربران آنلاین : 0
  • امروز: 62
  • دیروز: 94
  • هفته: 739
  • ماه: 4,487
  • سال: 38,692