تکمیل پنجره واحد الکترونیکی در آینده‌ای نزدیک

منتشر شده در صفحه صفحه نخست | شماره 1075

سرپرست معاونت هماهنگی امور اقتصادی استانداری کرمان:

تکمیل پنجره واحد الکترونیکی در آینده‌ای نزدیک

   حسین مهرابی سرپرست معاونت هماهنگی امور اقتصادی استانداری کرمان در رابطه با اینکه آیا سرمایه گذاری در استان در امسال نسبت به سال‌های قبل رشد داشته است،اظهار‌کرد:استان کرمان ظرفیت‌های زیاد در حوزه معدنی، کشاورزی،اقلیم، جاذبه‌های گردشگری دارد و همچنین محدودیت‌هایی در حوزه سرمایه گذاری دارد که از جمله مهمترین آنها می توان به مسئله آب اشاره کرد و موارد دیگر که مربوط زیرساختهای تامین گاز و برق می باشد.

او گفت:برخی از این محدودیت‌ها قابل رفع شدن است که از آن جمله می‌توان به زیرساخت‌های جاده‌ای،دسترسی جاذبه‌های گردشگری،نیروگاه‌های خورشیدی اشاره کرد.

سرپرست معاونت‌هماهنگی امور‌اقتصادی استانداری‌کرمان افزود:با توجه به اینکه استان‌کرمان به بهشت معادن معروف است این به تنهایی کافی نیست باید زنجیره ارزش این محصولات کامل شود که در استان کرمان کامل و یا در حال کامل شدن است.

مهرابی بیان کرد:کرمانی‌های زیادی هستند که در اقصی نقاط ایران و جهان زندگی می‌کنند و به خاطر حس وطن پرستی و کرمان دوستی که در آن‌ها وجود دارد دوست دارند در استان کرمان سرمایه‌گذاری کنند.

او عنوان‌کرد:سرمایه‌گذاری معمولا به تفاوت نرخ‌های مالیات برای سرمایه گذاران خارجی و تفاوت نرخ بهره و تامین مالی و مهم تر از همه ریسک و اطمینانی که در سرمایه‌گذاری است منجر شود بنابراین باید مقداری فضا را آماده کرد تا براساس آن ما بتوانیم سرمایه گذاران را برای سرمایه گذاری بیشتر جذب کنیم.

 ایجاد سرمایه گذاری موثر در اقتصاد استان نیاز به زیرساختهای جدید است

سرپرست معاونت هماهنگی امور اقتصادی استانداری کرمان خاطرنشان کرد: اگر کسانی هستند که موانعی بر سر راه سرمایه گذاریشان  وجود دارد که می تواند مانعی برای ورود آنان به سرمایه گذاری و اخذ مراقبت های صدور مجوزها و پروانه های بهره برداری و نهایتا راه اندازی کسب و کارها شود می توانند به استانداری کرمان مراجعه کنند که حتما به این مسئله رسیدگی خواهد شد.

او به بحث آب شرب و صنعتی نیز اشاره و تصریح کرد:آب مسئله مهمی است که بخشی از طرف انتقال خلیج فارس انجام شده و از دریای عمان طرح آن در حال بررسی است.

فاز دوم انتقال آب از خلیج فارس به کرمان کلید خورد

سرپرست معاونت هماهنگی امور اقتصادی استانداری کرمان افزود: فاز دوم انتقال آب از خلیج فارس کلید خورد که بزودی به کرمان خواهد رسید که بخشی از آن در شرب و بخشی در صنایع مورد استفاده قرار خواهد گرفت. 

مهرابی گفت: بنابراین تمام کسانی که تمایل دارند چه کرمانی و  کرمانی های مقیم استان های دیگر و خارج از کشور می‌توانند جهت  سرمایه گذاری اقدام کنند که ما از آنها استقبال خواهیم کرد.

او ادامه‌داد:در آینده نزدیک پنجره واحد الکترونیکی که راه اندازی شده  تکمیل خواهد شد و افراد بجای مراجعه به تک تک دستگاه‌ها برای گرفتن مجوز می توانند از طریق همین پنجره واحد الکترونیکی اقدام کنند.

سرپرست معاونت هماهنگی امور اقتصادی استانداری کرمان عنوان‌کرد:بخشی از این فضا به نااطمینانی‌ها و ریسک هایی در کشور به دلیل بی ثباتی در اقتصاد به جود آمده پیش آمده است.

مهرابی خاطرنشان کرد:عدم پیش بینی نرخ ارز، عدم پیش بینی سیاستهای خارجی متکی بر واردات و صادرات و برخی از تصمیماتی که به دلایلی اخذ می شوند که افراد را با ریسک ه‌ایی در مسیر سرمایه‌گذاری مواجه می کند فکر می کنیم ثبات اقتصاد کلان ایجاد شود که برخی از آن به ثبات سیاسی و اقتدار نظام در زمینه‌های مختلف بر می‌گردد.

 استان کرمان در بخش خدمات نیاز به سرمایه گذاری جدی تری دارد

او با اشاره به اینکه  ما می‌توانیم امیدوار باشیم جریان خوبی از سرمایه‌گذاری‌ها در کرمان انجام شود، ابراز کرد: در استان کرمان در بخش خدمات نیاز به سرمایه گذاری های جدی تری است برای اینکه سرمایه بخش خدمات در استان کرمان به اندازه متوسط کشور نیست و این امر نیازمند ایجاد زیرساختهای توسعه بخش خدمات است که این هم از طریق گسترش شرکتهای دانش بنیاد و یا تجارت های الکترونیکی و ریلی اتفاق خواهد افتاد.

سرپرست معاونت هماهنگی امور اقتصادی استانداری کرمان گفت: اگر بخواهیم در یک جمع بندی کوتاه مسائل مربوط  به سرمایه گذاری را در استان کرمان ارائه کنیم استان کرمان ویژگی های خاص خود را دارد که باید نگاه بلند مدت تری نسبت به این زیرساختها به سمت سرمایه گذاری موثر و ایجاد توازن بخشی در استان بین مناطق و شهرستانهای مختلف و همینطور توازن بخشی بین بخش های مختلف اقتصادی و حرکت به سمت یک بهره وری اجتماعی باشد. 

مهرابی عنوان‌کرد:از‌سوی دیگر در استان کرمان کسانی که سرمایه‌گذاری کردند از جمله شرکت‌های متوسط و کوچک شاید به نوعی دچار میانه گمشده شده باشند زیرا چند شرکت بزرگ در استان کرمان وجود دارد که  بر روی فضای سرمایه گذاری سایه انداختند.

 سرمایه گذاری برای کسب و کارهای در حال رشد

او ادامه‌داد:اما می‌شود به سمت بنگاه‌های کوچک و متوسط حرکت کرد تا میانه گم شده پر شود و این نیازمند تفکر جدی در مورد مشاغل خانگی،مشاغل خرد و بنگاه‌های کوچک دارد، که این بنگاه‌ها باید دارای یک فرایند زنجیره ای باشند که بازار محصولاتشان تامین می شود و از طرف دیگر دارای مزیت نسبی در اقتصاد باشند در کسب و کارهایی سرمایه گذاری شوند که در حال رشد هستند.

سرپرست معاونت هماهنگی امور اقتصادی استانداری کرمان به کسب و کارها در اقتصاد اشاره و بیان کرد: براساس تقسیم بندی که کسب و کارها در اقتصاد می شوند کسب و کارها در دوران مختلف رو به نزول و نابودی هستند و یکسری از کسب و کارها به صورت متوسط حرکت می کنند و نزول و صعود خیلی زیادی تجربه خواهند کرد.

مهرابی عنوان‌کرد:یکسری کسب و کارها رو به رشد و ترقی و برخی نوپا و نو پدید هستند که بیشتر در حوزه کسب و کارهای الکترونیکی قرار می‌گیرند که در این زمینه باید فضاسازی خیلی خوبی انجام شود.

تولید دانش؛ سنگ بنای اولیه در حرکت به سمت سرمایه گذاری در گام های دانش بنیان

او افزود:خوشبختانه زیرساخت‌های دانشی در استان کرمان آماده شده است و به عبارتی دیگر دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی به اندازه کافی انسان های تحصیل کرده و با دانش تولید کرده اند اما این تولید دانش به عنوان یک سنگ بنای اولیه در حرکت به سمت سرمایه گذاری در گام های دانش بنیان مطرح می شود.سرپرست معاونت هماهنگی امور‌اقتصادی استانداری کرمان تصریح‌کرد:در گام دوم مباحثی همچون استارتاپ‌ها به عنوان مراکز پیش رشد مطرح  و باعث رشد شرکت‌های دانش‌بنیان می‌شوند که اگر این اتفاق رخ دهد سیل عظیمی از فارغ التحصیلان که دانش خوبی از لحاظ مبانی نظری و تئوری در ذهن خود دارند می توانند آنها را به ایده و سپس به محصول تبدیل کنند.

مهرابی گفت:معمولا کسانی که در این مسیر قرار می‌گیرند ممکن است دارای یک‌سری ریسک‌هایی باشند که ممکن است تعدادی از آن‌ها به نتیجه نرسد و توجیه‌اقتصادی نداشته باشد و احتمال‌دارد از نظر فنی امکان‌پذیر نباشند و بعضی از آنها ممکن است پذیرش فرهنگی و اجتماعی نداشته باشند.

او خاطرنشان‌کرد:در نتیجه بخشی از آن ممکن است به کندی حرکت کند و یا در حین حرکت سرعت بالایی داشته باشد که محور و کار اصلی اقتصاد باید بر مبنای دانش بنیان گذاشته شود. که می‌تواند بخشی از آن در بهره‌وری و بخشی در تکنولوژی خود را نشان دهد نهایتا منجر به رشد اقتصادی خواهد شد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

از «کاغذ وطن» بیشتر بدانید :

برخی از نویسندگان

آمار سایت

  • کاربران آنلاین : 6
  • امروز: 127
  • دیروز: 146
  • هفته: 1,166
  • ماه: 4,763
  • سال: 37,759