نابسامانی در بازار جوجه ادامه دارد

منتشر شده در صفحه صفحه نخست | شماره 1075

نابسامانی در بازار جوجه ادامه دارد

نایب رییس کانون انجمن صنفی مرغداران گوشتی با بیان اینکه قیمت جوجه یک روزه مجددا افزایش یافته و به بیش از ۸۰۰۰ تومان رسیده است، گفت: بایستی برای جلوگیری از سودجویی و حمایت از مصرف کننده و تولید کننده برای عرضه جوجه یک‌روزه مسیر مشخصی تعریف شود.

حبیب اسدالله‌نژاد با بیان اینکه اگر وزارت جهاد کشاورزی به عنوان متولی تولید و تنظیم بازار قصد کنترل قیمت جوجه، تنظیم بازار مرغ، جلوگیری از سودجویی و پایمال شدن حق تولیدکننده را دارد بایستی برای توزیع و عرضه جوجه یک‌روزه فرآیند و مسیر مشخصی تعریف کند، اظهار کرد: باید دقیقا مشخص شود بر اساس چه سازوکاری جوجه یک‌روزه باید  از واحدهای مرغ مادر خارج شود و به واحد مرغ گوشتی برسد.وی ادامه داد: واحدهای مرغ مادر  بایستی مکلف شوند که بر اساس حواله‌های جهاد و یا حواله‌های تشکل‌ها، جوجه را با نرخی که نیازمند اصلاح است، تحویل دهند و اگر این واحدها تحویل جوجه با نرخ مصوب را رعایت نکردند، لازم است سامانه بازارگاه برای آنها مسدود شود. این راحت‌ترین راه موجود است و نیاز به تعریف هیچ فرآیند پیچیده‌ای ندارد.

قیمت مرغ و جوجه باید اصلاح شود

او قیمت ۴۲٠٠ تومانی مصوب برای جوجه را سرکوب قیمت دانست و گفت: قیمت واقعی و منطقی جوجه بیش از ۵٠٠٠ تومان بوده و لازم است برای حمایت از تولید هم قیمت جوجه و هم قیمت مرغ اصلاح شود.

نایب رئیس کانون انجمن صنفی مرغداران گوشتی کشور  تصریح کرد: اینکه فاصله بین جوجه‌ریزی زیاد شود یا از تولیدات مرغداران مستقل ۲۰ درصد کم شود و یا اینکه یک دستورالعمل ابلاغی در عرض کمتر از یک هفته چندین بار اصلاح شود، ناشی از کار غیرکارشناسی است و راه کار نتیجه بخشی نیست.

به گفته وی در ماه گذشته ۶ میلیون قطعه جوجه‌ریزی بدون مجوز انجام شده است. یعنی واحدهای مرغ مادر نهاده دولتی دریافت کرده‌اند اما جوجه با نرخ مصوب تحویل نداده‌اند. ضمن اینکه واحدهای مجوزدار هم جوجه‌های یک‌روزه را بیش از نرخ مصوب خریداری کردند.

وی در ادامه گفت: در حال حاضر قیمت جوجه یک‌روز در بازار به بیش از ۸۰۰۰ تومان رسیده است.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

از «کاغذ وطن» بیشتر بدانید :

برخی از نویسندگان

برخی از مقالات

آمار سایت

  • کاربران آنلاین : 46
  • امروز: 4
  • دیروز: 92
  • هفته: 1,100
  • ماه: 4,555
  • سال: 33,000