نرخ بیکار ی استان کرمان به زیر ۱۰ درصد رسید؛ رشد 2 درصدی اشتغال استان

منتشر شده در صفحه صفحه نخست | شماره 1276

نرخ بیکار ی استان کرمان  به زیر ۱۰ درصد رسید؛ رشد 2 درصدی اشتغال استان

نرخ بیکاری استان زیر ۱۰ درصد است. مطابق گزارش مرکز آمار ایرا در بهار امسال از هر صد نفری که جویای کار بودند ۸.۷درصد موفق به پیدا کردن شغل نشدند.

 با این حال آمار نرخ مشارکت اقتصادی یا جمعیت فعال نشان می‌دهد که در این بازه زمانی بازار کار کرمان در بخش عرضه نیروی کار کوچکتر شده و افراد کمتری نسبت به سال گذشته برای پیدا کردن شغل مراجعه داشتند.

 علی‌رغم کاهش نرخ مشارکت اقتصادی اما نسبت اشتغال افزایش یافته و در بازه بهار پارسال تا امسال از ۳۵.۶ به ۳۵.۸درصد افزایش یافته است.  به عبارت دیگر طی یکسال گذشته شغل‌های بیشتری در استان ایجاد شده و افراد بیشتری سرکار رفتند.

 بر اساس آمارها وضعیت مشارکت اقتصادی در بهار امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته از سوی مرکز آمار ایران نشان می‌دهد استان‌هایی ازجمله تهران، خراسان رضوی، سیستان و بلوچستان، مرکزی و کهگیلویه بیشترین نرخ مشارکت اقتصادی را داشته‌اند که این امر نشانگر جمعیت فعال در حوزه کسب‌وکار است.

به گزارش ایرنا، بررسی‌های آماری در بهار امسال نشانگر وضعیت ۴۰.۹ درصدی نرخ مشارکت اقتصادی جمعیت در سن کار است، دراین‌بین آمار مشارکت مردان نسبت به زنان و مناطق روستایی بیش از مناطق شهری بوده است.

بهار امسال ۲۵ میلیون و ۹۷۷ هزار و ۱۹۲ نفر در مشارکت اقتصادی سهیم بودند که از این تعداد ۲۱ میلیون و ۵۸۷ هزار و ۷۷۳ نفر را مردان و چهار میلیون و ۳۸۹ هزار و ۴۱۹ نفر را زنان تشکیل می‌دادند.

بر اساس گزارش مرکز آمار ایران، زنان نسبت به مردان یک درصد رشد در مشارکت اقتصادی داشته‌اند که شامل ۹۷ هزار و ۶۳۰ نفر می‌شود.

شاخص‌های عمده بازار کار جمعیت ۱۵ ساله و بیشتر به تفکیک استان‌ها در بهار امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته نشان می‌دهد که ۱۱ استان بیشترین درصد مشارکت اقتصادی را داشته‌اند.

استان‌های بوشهر، تهران، خراسان رضوی و شمالی، خوزستان، زنجان، سمنان، سیستان و بلوچستان، کهگیلویه و بویراحمد، مرکزی و همدان دارای بیشترین وضعیت مشارکت اقتصادی بوده‌اند.

نرخ مشارکت اقتصادی در بهار امسال، بوشهر از ۳۶.۸ به ۳۷.۹ درصد، تهران از ۴۰.۷ به ۴۰.۹ درصد، خراسان رضوی از ۴۰.۵ به ۴۱.۹ درصد، خراسان شمالی از ۴۴.۲ به ۴۴.۳ درصد، خوزستان از ۳۹.۷ به ۴۰ درصد، زنجان از ۴۶.۴ به ۴۷.۸ درصد، سمنان از ۳۷.۱ به ۳۷.۶ درصد، سیستان و بلوچستان از ۳۴.۷ به ۳۶ درصد، کهگیلویه و بویراحمد از ۳۳.۳ به ۳۵.۷ درصد، مرکزی از ۳۵.۶ به ۳۷.۱ درصد و همدان از ۴۲.۴ به ۴۲.۵ درصد رسیده است.

همچنین استان‌های کهگیلویه و بویراحمد، مرکزی و سیستان و بلوچستان امسال بیشترین درصد نرخ مشارکت بالای اقتصادی را نسبت به بهار ۱۴۰۰ داشته‌اند.

طبق اعلام مرکز آمار ایران، نرخ مشارکت اقتصادی (نرخ فعالیت)، عبارت است از نسبت جمعیت فعال (شاغل و بیکار) به جمعیت در سن کار است باتوجه‌به تعریف ارائه شده مشخص می‌شود که نرخ مشارکت اقتصادی به متغیرهایی چون جمعیت فعال و جمعیت در سن کار که در دل خود جمعیت غیرفعال را نهفته دارد، وابسته است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

از «کاغذ وطن» بیشتر بدانید :

برخی از نویسندگان

آمار سایت

  • کاربران آنلاین : 42
  • امروز: 24
  • دیروز: 204
  • هفته: 972
  • ماه: 4,308
  • سال: 34,229