کمترین اشتغال صنعتی در کرمان و کرمانشاه. از هر ۱۰۰۰ کرمانی فقط ۲۲۹ نفر در صنعت کار می‌کنند

منتشر شده در صفحه صفحه نخست | شماره 1638

کمترین اشتغال صنعتی در کرمان و کرمانشاه. از هر ۱۰۰۰ کرمانی فقط ۲۲۹ نفر در صنعت کار می‌کنند
گزارش| اکو ایران
تازه‌ترین داده‌های مرکز آمار از سهم صنعت در اشتغال استان ها نشان می‌دهد که در پاییز امسال،سهم صنعت از اشتغال استان کرمان ۲۲.۹ درصد بوده است. یعنی از هر ۱۰۰۰ نفر شاغل در این استان تنها ۲۲۹ نفر در بخش صنعت کار می‌کنند.همچنین کرمان و کرمانشاه تنها استان‌هایی هستند که صنعت از بازار اشتغال آن‌ها سهمی کمتر از ۲۵ درصد دارد.
بر اساس این گزارش،سهم بخش صنعت از اشتغال در ۳ استان بالای ۴۵ درصد است. این سهم در استان مرکزی نسبت به سایر استان‌ها بالاتر است. سهم صنعت از اشتغال در ۱۷ استان نیز نسبت به پاییز سال گذشته افزایش یافته است.
بخش صنعت یکی از مهم‌ترین حوزه‌های اقتصاد است و طیف گسترده‌ای از مشاغل را در بر می‌گیرد. در نتیجه، تغییرات این بخش تاثیری جدی بر وضعیت اشتغال افراد حاضر در این بخش می‌گذارد. برای مثال، معدن‌چیان، نقاشان ساختمان، تعمیرکاران موتور هواپیما، فرش‌بافان و حصیربافان همگی شاغلان بخش صنعت به حساب می‌آیند.
تازه‌ترین داده‌های انتشار یافته از سوی مرکز آمار نشان می‌دهد که در پاییز ۱۴۰۲، از میان ۳۱ استان کشور، در ۳ استان سهم بخش صنعت از اشتغال بالای ۴۵ درصد بوده است. یعنی در این استان‌ها از هر ۱۰۰ نفر شاغل حداقل ۴۵ نفر در بخش صنعت مشغول به کار بوده‌اند.
بیش‌ترین سطح این نرخ نیز در استان مرکزی دیده شده است. این نسبت به طور میانگین و در کل کشور برابر با ۳۴.۲ درصد است. در سوی دیگر این طیف‌۲ استان قرار دارند که سهم بخش صنعت از اشتغال در آن‌ها کمتر از ۲۵ درصد است.
مقایسه این آمار با داده‌های پاییز سال گذشته نشان می‌دهد که در سومین فصل سال جاری سهم بخش صنعت از اشتغال در ۱۷ استان افزایش و در ۱۴ استان کاهش یافته است.
سهم ۳۴ درصدی بخش صنعت در اشتغال پاییز ۱۴۰۲
بخش صنعت یکی از اجزای مهم اقتصاد است و طبق آخرین آمارهای موجود، سهم آن از کل کیک اقتصاد در تابستان سال جاری ۳۸ درصد است. آخرین داده‌های مرکز آمار نشان می‌دهد که در پاییز سال جاری،‌‌ از هر ۱۰۰ نفر شاغل، ۳۴ نفر در بخش صنعت مشغول به کار بوده است. به عبارت دیگر، سهم صنعت از اشتغال کل کشور ۳۴.۲ درصد برآورد شده است.
بررسی‌ها نشان می‌دهد که به طور کلی، صنعت در ۱۷ استان سهمی بالاتر و در ۱۴ استان سهمی پایین‌تر از میانگین کل کشور در اشتغال دارد. این نسبت در ۳ استان بالاتر از ۴۵ درصد است. برای مثال، بالاترین سطح این نرخ ۴۸.۵ درصد است و به استان مرکزی تعلق دارد. در این استان،‌ کارخانجات صنعتی فراوانی نیز وجود دارد و یکی از اصلی‌ترین استان‌های صنعتی کشور به شمار می‌رود.
در رتبه دوم، استان یزد قرار گرفته که سهم بخش صنعت از اشتغال در این استان ۴۷.۶ درصد برآورد شده است. به بیان دیگر، در استان یزد از هر ۱۰۰۰ شاغل، ۴۷۶ نفر در بخش صنعت مشغول به کار است. رتبه سوم نیز به استان البرز تعلق دارد. در این استان از هر ۱۰۰۰ نفر شاغل ۴۵۳ نفر در بخش صنعت کار می‌کند.
در سوی دیگر این طیف ۲ استان قرار گرفته‌اند که صنعت از بازار اشتغال آن‌ها سهمی کمتر از ۲۵ درصد دارد. یکی از این استان‌ها کرمانشاه است. سهم صنعت از اشتغال در کرمانشاه ۲۱.۳ درصد برآورد شده که کمترین نرخ میان سایر استان‌ها است. پس از آن، استان کرمان قرار گرفته که سهم صنعت از اشتغال آن ۲۲.۹ درصد است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

از «کاغذ وطن» بیشتر بدانید :