سخنگوی کمیسیون کشاورزی مجلس در واکنش به توییت بهادری جهرمی؛ قاچاقچیان با نرخ ۳۰ هزار تومانی گندم را خرید و فروش می‌کنند

منتشر شده در صفحه صفحه نخست | شماره 1456

سخنگوی کمیسیون کشاورزی مجلس در واکنش به توییت بهادری جهرمی؛ قاچاقچیان با نرخ ۳۰ هزار تومانی گندم را خرید و فروش می‌کنند

سخنگوی کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی با انتقاد از تعیین نرخ خرید تضمینی هر کیلو گندم به مبلغ ۱۵ هزار تومان، گفت: در حال حاضر در جنوب شرق کشور از جمله جنوب کرمان، دلالان و قاچاقچیان در فصل برداشت، هر کیلوگرم گندم را در حدود ۲۵ الی ۳۰ هزار تومان خرید و فروش می‌کنند، بنابراین به دولت هشدار می‌دهیم که قیمت گندم را کمتر از ۲۰ هزار تومان تعیین نکند.

ذبیح الله اعظمی ساردوئی، در مورد نرخ خرید تضمینی گندم به مبلغ هر کیلو 15 هزار تومان، گفت: بنابر پیشنهاد وزارت جهادکشاورزی و با تصویب هیئت دولت قیمت خرید تضمینی گندم از کشاورزان هر کیلوگرم 15 هزار تومان تعیین شده است، اما کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی همیشه حامی کشاورزان بوده و هست بر اساس آنالیز و ارزیابی‌های بسیار دقیق حداقل قیمت گندم را ۱۷۰۰۰ تومان تعیین کرده است.

نماینده مردم جیرفت در ادامه تاکید کرد: آنچه که بهادری جهرمی به عنوان سخنگوی دولت اعلام کردند؛ قابل قبول نیست، بلکه طبق مصوبه مجلس خرید تضمینی گندم باید در شورای قیمت گذاری تعیین شود، حتی مراجع عالیقدر تقلید، مبلغ زکات فطره امسال (۱۴۰۲) به قیمت گندم برای هر نفر را  60هزار تومان تعیین کردند که بیانگر قیمت هر کیلوگرم 20 هزار تومان می شود پس پیشنهاد مجلس  در مورد نرخ قیمت گندم متناسب با نرخ تورم و قیمت ارز منطقی است، قیمت نهایی گندم در جلسه شورا تعیین خواهد شد و ممکن است این قیمت  تغییر کند.

کشاورزان می‌گویند قیمت گندم بالای 20 هزار تومان است

نماینده مردم جیرفت ادامه داد: بسیاری از کشاورزان عنوان می‌کنند قیمت گندم باید برای سال جاری، بالای 20 هزار تومان تعیین شود، در غیر این صورت پاسخگوی هزینه‌های تولید نخواهد بود. حتی برخی از آنها تاکید دارند قیمت نهایی گندم با هزینه حمل‌ و نقل، کارگر، ادوات کشاورزی به 30 هزار تومان باید برسد. مجلس نیز از سرپرست جهاد کشاورزی خواسته که در اسرع وقت شورا تشکیل شود،امیدواریم بعد از عید فطر قیمت معقول توسط شورا تعیین شود.

سخنگوی کمیسیون کشاورزی مجلس در ادامه اظهار داشت: در حال حاضر در جنوب شرق کشور از جمله جنوب کرمان، دلالان و قاچاقچی‌ها در فصل برداشت، گندم را در حدود ۲۵ الی ۳۰ هزار تومان خرید و فروش می‌کنند، بنابراین به دولت هشدار می‌دهیم که قیمت گندم را کمتر از ۲۰ هزار تومان تعیین نکند.

او یادآور شد: شورای قیمت گذاری متشکل از؛ وزیر جهاد کشاورزی،رئیس سازمان برنامه و بودجه، وزیر اقتصاد، 2 نماینده از مجلس به عنوان عضو ناظر،رئیس بنیاد گندم کاران، رئیس نظام مهندسی کشاورزی، رئیس نظام صنفی کشاورزی، مدیرعامل اتحادیه مرکزی تعاون روستایی، و دو کشاورز خبره قیمت گندم را تعیین می‌کنند.

اعظمی ساردوئی در پایان خاطر نشان کرد: تلاش مجلس این بود که اعضای شورا را طوری انتخاب کند تا منافع کشاورزان و گندم کاران را در نظر بگیرد، کشاورزان عزیز ما نگران نباشند هر تصمیمی که اتخاذ شود به نفع آنان است.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

از «کاغذ وطن» بیشتر بدانید :

برخی از نویسندگان

آمار سایت

  • کاربران آنلاین : 45
  • امروز: 87
  • دیروز: 206
  • هفته: 1,237
  • ماه: 4,328
  • سال: 34,670