معاون استاندار با اشاره به آلایندگی مس خاتون‌آباد: مس خاتون‌آباد ظرف مدت ۶ماه مشکلات دامداران منطقه را حل کند

منتشر شده در صفحه صفحه نخست | شماره 1463

معاون استاندار با اشاره به آلایندگی مس خاتون‌آباد: مس خاتون‌آباد ظرف مدت ۶ماه مشکلات دامداران منطقه را حل کند

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار کرمان با بیان اینکه قرق ۱۵ کیلومتری اطراف مس خاتون آباد در شهرستان شهربابک، جمع آوری تمامی دام‌های محدوده و پرداخت حقوق عرفی دامداران الزامی است گفت که برای رفع مشکلات مهلت به شرکت مس داده می شود. سید مصطفی آیت‌اللهی موسوی در نشست بررسی نحوه کنترل آلایندگی مس خاتون‌آباد با اشاره به اینکه درباره این معدن اولویت، سلامت مردم و پایان دادن به تلف شدن دام‌هاست، افزود: به این منظور ۶ ماه به مس فرصت داده می‌شود تا با هماهنگی جهاد کشاورزی، منابع طبیعی و فرمانداری شهربابک منطقه آلوده را قرق و حقوق دامداران را طبق نظر کارشناسان پرداخت کند.

آلایندگی این مجموعه تولید مس ذیل شرکت ملی مس طی سال‌های اخیر خبرساز بوده و با وجود گلایه‌ها همچنان مشکلات ادامه دارد؛ دامداران طی سال‌های اخیر درباره دریافت خسارت خود به نرخ روز نیز با مشکلات و تاخیرهایی مواجه بوده اند.

هرچند آلایندگی محیط زیست می تواند از پیامدهای فعالیت کارخانه‌ها و صنایع بزرگ باشد اما در این بین برخی مجموعه‌ها با تجهیز خود به امکانات، دستگاه‌ها و شیوه‌های نوین برای جلوگیری از انتشار بیش از حد آلایندگی و حتی انجام اقدامات زیست محیطی درصدد جبران این خسارات برآمده‌اند.

کارخانه ذوب مس خاتون‌آباد در شهرستان شهربابک یکی از کارخانه‌های مهم این منطقه و بلکه کشور در تولید مس آندی به شمار ‌رود، اما طی سالیان اخیر آلایندگی‌ آن تلفات دام‌های محدوده های اطراف را نیز به دنبال داشته که در نتیجه آن کارخانه ملزم به پاکسازی منطقه، پرداخت غرامت به دامداران، و جمع‌آوری دام‌ها و اجرای طرح‌هایی در ارتباط با کاهش آلایندگی‌ها شده است.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

از «کاغذ وطن» بیشتر بدانید :

برخی از نویسندگان

آمار سایت

  • کاربران آنلاین : 42
  • امروز: 24
  • دیروز: 204
  • هفته: 972
  • ماه: 4,308
  • سال: 34,229