تکذیب فروش بناهای تاریخی در کرمان

منتشر شده در صفحه صفحه نخست | شماره 1464

تکذیب فروش بناهای تاریخی در کرمان

مدیرکل میراث‌فرهنگی کرمان گفت: بخش خدماتی ابنیه تاریخی به بخش خصوصی برون‌سپاری می‌شود. فریدون فعالی با اشاره به اینکه بهره‌برداری از ۶ بنای تاریخی کرمان به همت صندوق حفظ و احیای وزارت میراث‌فرهنگی به مزایده گذاشته شده است.

او افزود: در این مزایده قرار نیست هیچ گونه انتقال مالکیتی انجام پذیرد؛ بلکه صرفا بهره‌برداری از این بناها مطابق اصول و ضوابط فنی و بر اساس طرح مصوب میراث‌فرهنگی برای مدت معین به بخش خصوصی واگذار می‌شود.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان کرمان بیان داشت: سرمایه‌گذار علاوه بر رقمی که برای مرمت و احیا در ابتدای کار هزینه می‌کند در طول مدت بهره‌برداری اجاره هم پرداخت خواهد کرد.

او بیان داشت:ضمنا واگذاری حق بهره‌برداری در قالب فرایند رقابتی مزایده از طریق سامانه تدارکات الکترونیک دولت به‌صورت شفاف و همراه با ارزیابی اهلیت مالی و صلاحیت فنی متقاضیان انجام می‌شود.

فعالی افزود: پس از آن طی این فرایند، سرمایه‌گذار منتخب با استفاده از توان شرکت‌های مشاور، طرح مرمت و احیا را تهیه و بعد از بررسی و تایید آن در وزرات میراث‌فرهنگی، عملیات اجرایی مرمت با نظارت کارشناسان متخصص میراث مطابق طرح مرمت مصوب انجام و وارد دوره بهره‌برداری می‌شود.

او افزود: در این دوره زمانی هم بهره‌برداری از مجموعه‌ها و بناهای تاریخی براساس پلان مدیریت بهره‌برداری و ضوابط مورد تایید میراث‌فرهنگی انجام و بر کلیه اقدامات سرمایه‌گذار نظارت و پایش خواهد شد.

فعالی با اشاره به اینکه اصل بناهای تاریخی مذکور جزو نفایس به شمار می‌روند و قابل واگذاری نیستند، افزود: باغ شاهزاده ماهان به‌عنوان یک اثرجهانی بخش خدماتی آن؛ یعنی خانه زعیم‌باشی با حفظ ضوابط و اصول میراث‌فرهنگی به بخش خصوصی واگذار شده است.

او افزود: این فرایند برای باغ موزه هرندی کرمان،ارگ راین، خانه فخری راور، خانه بهادرالملک بردسیر تکرار و خانه اوشیدری کرمان نیز با کاربری هنری (بازارچه صنایع دستی) و کارخانه حناسایی نیز با کاربری فرهنگی و احیای صنعت حنا به بخش خصوصی واگذار می‌شود.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان کرمان بیان کرد: اداره‌کل میراث‌فرهنگی، تنها متولی قانونی حفاظت از بناهای تاریخی است و برای پویایی و توانمندسازی بناهای تاریخی تلاش می‌کند.

او بیان کرد: سعی داریم با واگذاری بخش‌های خدماتی و ارائه خدمات ویژه در جذب بیشتر گردشگران موفق‌تر عمل کنیم.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

از «کاغذ وطن» بیشتر بدانید :

برخی از نویسندگان

آمار سایت

  • کاربران آنلاین : 0
  • امروز: 16
  • دیروز: 82
  • هفته: 723
  • ماه: 4,551
  • سال: 38,552