ساماندهی عرضه شیرخشک از قاچاق آن جلوگیری می‌کند

منتشر شده در صفحه صفحه نخست | شماره 1575

ساماندهی عرضه شیرخشک از قاچاق آن جلوگیری می‌کند
معاون علوم پزشکی کرمان با اشاره به تفاوت قیمت زیاد شیرخشک در داخل و خارج کشور، گفت: دولت بنایی بر گرانی شیرخشک ندارد و ساماندهی عرضه شیرخشک از قاچاق آن جلوگیری می‌کند.
علی اسدی‌پور در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در کرمان، با اشاره به اینکه تولید کارخانه‌های شیرخشک داخلی با اختلال روبه‌رو شده است، اظهار داشت: چند ماهی است که شیرخشک در سطح داروخانه‌ها کمیاب شده بود.
او با بیان اینکه در راستای ساماندهی و مدیریت بازار شیرخشک در کشور توزیع این فرآورده در داروخانه‌ها با ارائه کد ملی نوزاد انجام می‌شود، گفت: یکی از دلایل اصلی این کمبودها را می‌توان قاچاق این فرآورده دانست.
معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی کرمان با اشاره به اینکه به شیرخشک ارز 4200 تومانی داده می‌شود، قیمت آن با خارج از مرزهای ما تفاوت زیادی دارد و قاچاق آن برای سوءاستفاده‌کنندگان سودآوری زیادی دارد، افزود: دولت باید تمهیدات خاصی برای عرضه شیرخشک در نظر می‌گرفت.
او با بیان اینکه برای جلوگیری از قاچاق این فرآورده یا باید قیمت آن را اصلاح‌کرده و به قیمت واقعی آن نزدیک می‌کردیم و یا اینکه نظارت دقیقی بر عرضه آن انجام می‌شد.
اسدی‌پور افزود: از 20 مهرماه امسال شیرخشک همانند دارو از طریق سامانه تیتک و با ثبت کد ملی و اطلاعات نوزاد و ثبت بارکد شیرخشک در سامانه در اختیار مصرف‌کنندگان واقعی آن قرار می‌گیرد.
معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی کرمان با اشاره به اینکه این شیوه توزیع و فروش شیرخشک هم برای داروخانه‌ها و هم برای خریداران سخت است، اما اجرای این طرح از قاچاق شیرخشک به خارج از کشور جلوگیری می‌کند، تصریح کرد: قیمت این فرآورده در داخل و خارج کشور چیزی در حدود 10 برابر تفاوت داشته و برای سودجویان انتفاع زیادی دارد.
او با بیان اینکه این سامانه یک ماهی است که راه‌اندازی شده و البته مشکلاتی هم دارد که ظرف یکی دو هفته آینده مشکلات این سامانه حل می‌شود، گفت: در آغاز اجرای این طرح قرار داریم و در اجرای این طرح صرفاً سود مصرف‌کننده در نظر گرفته شده است.
اسدی‌پور با بیان اینکه ذخیره شیرخشک در استان کرمان یک ذخیره معمولی است و تا 15 روز آینده شیرخشک وارداتی هم به آن اضافه شده و دیگر هیچ کمبودی نخواهیم داشت، اما ساماندهی ادامه دارد، گفت: به‌زودی شیرخشک به تعداد کافی به داروخانه‌ها داده می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

از «کاغذ وطن» بیشتر بدانید :

برخی از نویسندگان

آمار سایت

  • کاربران آنلاین : 0
  • امروز: 43
  • دیروز: 60
  • هفته: 912
  • ماه: 4,682
  • سال: 38,398