در حالی که مصرف گاز صنایع استان یک درصد هم نیست؛ برای جبران کسری گاز، مصرف بخش تولید قطع یا سهمیه‌بندی شده است. دیوار کوتاه صنعت برای جبران گاز

منتشر شده در صفحه صفحه نخست | شماره 1637

در حالی که مصرف گاز صنایع استان یک درصد هم نیست؛ برای جبران کسری گاز، مصرف بخش تولید قطع یا سهمیه‌بندی شده است. دیوار کوتاه صنعت برای جبران گاز
رئیس سازمان صمت‌کرمان: قطع گاز صنایع به لحاظ کارشناسی منطقی نیست
گزارش | کرمان‌نو
مدیرکل صنعت و معدن استان کرمان با اشاره به اینکه مصارف خانگی در فصول سرد افزایش پیدا می‌کند و باتوجه‌به چالشی که در این حوزه در کشور وجود دارد، برای جبران کسری گاز، مصرف گاز بخش تولید را قطع و یا سهمیه‌بندی می‌کنند، بیان کرد: این اقدام از نظر کارشناسی کار منطقی نیست.
به گزارش کرمان‌نو به نقل از تسنیم، مدیرکل صنعت و معدن کرمان گفت: این استان به‌زودی با تولید ۴۲ میلیون تن کنسانتره، ۳۲ میلیون تن گندله، ۱۱ میلیون تن آهن اسفنجی و ۱۱ میلیون تن شمش جایگاه ویژه‌ای را در حوزه فولاد کشور به خود اختصاص خواهد داد.
تکیه اقتصاد استان به ظرفیت معادن
مهدی حسینی‌نژاد با اشاره به برنامه‌ریزی که سال‌ها در حوزه صنعت، معدن و تجارت در استان کرمان دنبال می‌شود، اظهار داشت: با نگاه کارشناسی که در این حوزه‌ها وجود داشته و همچنین جمع‌آوری تجارب گذشته و نهایتاً بر اساس سیاست‌های راهبردی نظام، وزارتخانه و استان و در قالب سند تدوین شده فعالیت خود را بر روی استفاده از معادن که پتانسیل خدادادی استان کرمان هستند و تبدیل آن به ارزش‌افزوده و بردن آن بر سر سفره همه مردم گذاشتیم.
او با بیان اینکه از ۴۲ ماده معدنی شناخته شده در استان کرمان، گفت: بیش از ۹۰ درصد ذخایر کشف شده ما مربوط به چهار ماده معدنی مس، سنگ‌آهن، کرومیت و زغال‌سنگ است و ازاین‌رو توجه خود را بر روی فراوری این چهار ماده و ایجاد صنایع مادر و موتورهای محرکه برای توسعه صنایع کوچک، متوسط و دانش‌بنیان‌ها در استان گذاشتیم.
*کرمان قطب فولاد ایران
مدیرکل صنعت، معدن و تجارت استان کرمان ادامه داد: بر اساس این سند و پیگیری‌های همه مسئولان استان طی سال‌های گذشته خوشبختانه استان کرمان در حوزه سنگ‌آهن پیشرفت‌های خوبی داشته و در حال تبدیل‌شدن به قطب فولادی کشور است؛ ۳۰ درصد فعالیت‌های فولادی کشور که برای افق ۱۴۰۴ برای آن برنامه‌ریزی شده در استان کرمان شکل‌گرفته است.
او با اشاره به اینکه استان کرمان به‌زودی با تولید ۴۲ میلیون تن کنستانتره، ۳۲ میلیون تن گندله و بیش از ۱۱ میلیون تن آهن اسفنجی و ۱۱ میلیون تن شمش جایگاه ویژه‌ای را در حوزه فولاد کشور به خود اختصاص خواهد داد، افزود: بخش عمده‌ای از این صنایع در استان افتتاح شده و در برنامه است که تا پایان ۱۴۰۴ همه این واحدها به مرحله تولید برسند.
حسینی‌نژاد با بیان اینکه برای صنایعی که در برنامه دنبال می‌کنیم نیاز به زیرساخت‌هایی داریم که تا کنون صنایع ما در حوزه آب و برق ورود کرده‌اند، ادامه داد: در حوزه تأمین آب صنایع، خط انتقال آب از خلیج‌فارس به استان کرمان اجرا شده و در استفاده از پساب فاضلاب‌های شهری هم امروز صنایع ما پای‌کار آمده‌اند.
*دانش بنیان‌ها پای کار توسعه
او بیان کرد: برای اینکه همه پروژه‌های ما به تولید برسند به ۲۶۰ میلیون مترمکعب آب نیاز داریم که صنایع استان کرمان با تأمین آب موردنیاز خود از محل آب‌های نامتعارف پای‌کار آمده‌اند و زیرساخت آن در استان ایجاد شده است؛ از سوی دیگر استفاده از ظرفیت‌های دانش‌بنیان برای مصرف بهینه آب موجود در استان نیز پای‌کار آمده است.
مدیرکل صنعت، معدن و تجارت استان کرمان با اشاره به اینکه صنایع ما در حوزه برق هم ورود کرده‌اند، گفت: باتوجه‌به پتانسیل خوبی که در استان کرمان در حوزه انرژی‌های پاک وجود دارد و ضریب تابش و رطوبت مناسب استان، صنایع ما در این حوزه نیز ورود کردند و در کنار نیروگاه‌هایی که به‌عنوان سیکل ترکیبی ایجاد کردند به استفاده از انرژی خورشیدی هم روی آورده‌اند.
او با بیان اینکه تولید نزدیک به ۴ هزار و ۶۰۰ مگاوات برق توسط صنایع استان کرمان برنامه‌ریزی شده که بخشی از آن را تولید می‌کنند و بخشی از آن طی سال‌های آینده وارد چرخه تولید می‌شود، افزود: استان کرمان در این حوزه هم غنی شده است.
*نگاه غیر فنی به قطعی گاز صنایع
حسینی‌نژاد در پاسخ به مشکلاتی که محدودیت‌های مصرف گاز برای واحدهای صنعتی و معدنی استان کرمان ایجاد کرده است، گفت: مصرف سالانه استان در حوزه گاز نزدیک به ۱۲ میلیارد مترمکعب در حوزه‌های مختلف صنعتی، تولیدی، خانگی و نیروگاهی است که مصرف متوسط روزانه صنایع استان حدود ۱۰ میلیون مترمکعب است.
او با اشاره به اینکه مصارف خانگی در فصول سرد افزایش پیدا می‌کند و باتوجه‌به چالشی که در این حوزه در کشور وجود دارد، برای جبران کسری گاز، مصرف گاز بخش تولید را قطع و یا سهمیه‌بندی می‌کنند، بیان کرد: این اقدام که از نظر کارشناسی کار منطقی نیست.
مدیرکل صنعت، معدن و تجارت استان کرمان با بیان اینکه به‌تبع این مسئله سهمیه گاز استان کرمان از ۱۰ میلیون مترمکعب به ۴.۹ میلیون مترمکعب در روز کاهش پیدا کرده است، ادامه داد: البته سهمیه گاز استان کرمان کمتر از این میزان بود که با پیگیری‌های انجام شده از سوی مسئولان استان به ۴.۹ میلیون مترمکعب رسیده است.
او تصریح کرد: سهمیه‌بندی و کاهش سهمیه گاز صنایع و واحدهای تولیدی استان کرمان، هم بر روی فرایند مربوط به تولید ما در استان تأثیر منفی گذاشته و هم طرح‌های توسعه آماده افتتاح ما که نیاز به گاز دارند را با چالش مواجه کرده است.
حسینی‌نژاد با بیان اینکه برای حل این مشکلات و چالش‌ها، پیشنهاداتی داده شده که صنایع ما مشابه حوزه آب و برق در حوزه گاز هم‌سرمایه‌گذاری کنند که از طریق استاندار کرمان آن را دنبال می‌کنیم، گفت: این اعلام آمادگی از سوی صنایع ما انجام شده تا واحدهای صنعتی استان به‌ویژه صنایع فولادی ما در حوزه سرمایه‌گذاری گاز از خطوط انتقال گرفته تا تزریق در چاه‌های کم‌فشار ورود کنند.
او با اشاره به اینکه پیشنهاد شده تا صنایع ما در کنار این اقدامات در حوزه‌های مربوط به افزایش بهره‌وری در مصارف خانگی استان هم ورود کنند، ادامه داد: همچنین پیشنهاد شده که سهمیه گاز را استانی کرده و اختیار آن را به استاندار و کارگروه‌های استانی واگذار کنند تا توزیع و مدیریت مصرف بهتری بین مصارف صنعتی، خانگی و نیروگاهی انجام شود.
مدیرکل صنعت، معدن و تجارت استان کرمان با اشاره به اینکه در این حوزه‌ها دیسپاچینگ ما ملی است و با وجودی که در استان کرمان تولید مازاد در حوزه برق و آب داریم، اما دیسپاچینگ ملی سهمیه ما را کاهش می‌دهد، گفت: در حوزه گاز نیز باتوجه‌به اینکه واحدهای صنعتی و تولیدی ما استانداردهای لازم را رعایت می‌کنند باز هم سهمیه ما کاهش داده شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

از «کاغذ وطن» بیشتر بدانید :

برخی از نویسندگان

آمار سایت

  • کاربران آنلاین : 46
  • امروز: 4
  • دیروز: 92
  • هفته: 1,100
  • ماه: 4,555
  • سال: 33,000