تولیدکنندگان پسته نیازمند حمایت

منتشر شده در صفحه صفحه نخست | شماره 1705

تولیدکنندگان پسته نیازمند حمایت
نمایندۀ کرمان در شورای عالی استان‌ها: با این وضعیت تا ۱۰ سال آینده، تقریباً اثری از پسته در کرمان باقی‌نمی‌ماند
عضو شورای‌عالی استان‌ها گفت: پسته یک مزیت اقتصادی برای ارزآوری غیرنفتی در کشور است و باید این مزیت را گسترش داد و از تولیدکنندگان پسته در مقابل مشکلات مختلف حمایت کرد.
بسیاری از پسته‌کاران خرده‌مالک هستند که با فروش محصول باغ خود نمی‌توانند از پس هزینه‌های یک سال زندگی‌شان برآیند. «غلامرضا پوربلوچی» با اشاره به مشکلات باغداران پسته در استان کرمان گفت: حدود دو دهه قبل، از یک درخت پستۀ بالغ در سال، حدود ۵۰ تا ۶۰ کیلو پسته تر برداشت می‌شد؛ اما درحال‌حاضر، در نهایت ۳۰ کیلو پسته برداشت می‌شود و اگر وضعیت به‌همین‌منوال پیش برود، تا ۱۰ سال آینده تقریباً اثری از محصول پسته در استان باقی نمی‌ماند.
او افزود: مهم‌ترین دلیل کاهش محصول پسته، خسارات مختلفی است که در سال‌های اخیر بر اثر تغییر اقلیم به درختان پسته وارد شده است. به‌طور مثال، در فصول سرد که درخت نیاز به سرمای زیر صفر دارد، هوا بهاری می‌شود؛ اما در اوایل بهار که موقع باز شدن جوانه‌های پسته است، ناگهان با سرمای شدید، تمام دست‌رنج یک‌سالهٔ پسته‌کار نابود می‌شود.
عضو شورای‌عالی استان‌ها ادامه داد: هزینۀ نگهداری و تیمارداری درختان پسته، سربه‌فلک‌کشیده است؛ قیمت سموم، کودهای حیوانی، شیمیایی و دستمزد کارگر در ۲ سال اخیر، ۵ تا ۶ برابر شده درحالی‌که قیمت پسته برخلاف آنچه گفته می‌شود، برای کشاورز نهایت ۲ برابر شده که همان هم به دلیل ازبین‌رفتن محصول عایدی چندانی برای پسته‌کاران ندارد. پوربلوچی اظهار داشت: پسته یک مزیت اقتصادی برای ارزآوری غیرنفتی در کشور است و باید این مزیت را گسترش داد و از تولیدکنندگان پسته در مقابل مشکلات مختلف حمایت کرد. بسیاری از پسته‌کاران خرده‌مالک هستند که با فروش محصول باغ خود نمی‌توانند از پس هزینه‌های یک سال زندگی‌شان برآیند.
نماینده کرمان در شورای‌عالی استان‌ها اضافه کرد: باتوجه‌به طولانی‌بودن دوره بهره‌برداری و درآمدزایی پسته برای کشاورزانی که درآمد دیگری ندارند، هزینۀ نگهداری این محصول بسیار بالا است و دلالان نیز در این میان جولان می‌دهند. برخی کشاورزان نمی‌توانند کودهای گران‌قیمت را خریداری کنند و ترجیح آنها استفاده از کودهای حیوانی با قیمت بسیار پایین است که در این صورت کیفیت پسته کاهش می‌یابد؛ بنابراین این مسائل موجب افت جدی تولید پسته شده و برای بهبود وضعیت این صنعت، حمایت از پسته‌کاران ضروری است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

از «کاغذ وطن» بیشتر بدانید :

برخی از نویسندگان

برخی از مقالات

آمار سایت

  • کاربران آنلاین : 1
  • امروز: 18
  • دیروز: 82
  • هفته: 725
  • ماه: 4,553
  • سال: 38,554