سخنگوی ستاد مدیریت بحران استان در گفت و گو با «پیام ما»: برای بررسی وضعیت آنفلوآنزا وزیر بهداشت فردا به کرمان می‌آید

منتشر شده در صفحه | شماره

سخنگوی ستاد مدیریت بحران استان در گفت و گو با «پیام ما»: برای بررسی وضعیت آنفلوآنزا
وزیر بهداشت فردا
به کرمان می‌آید

آنفلوآنزای خوکی در کرمان همچنان سوژه روز است. تعداد مبتلایان به این بیماری روز به روز بیشتر می شود و آمار کشته ها بالاتر می رود. مردم نگران جان خود و خانواده شان هستند. ترس از ابتلا به آنفلوآنزای خوکی باعث شده تا افراد زیادی با هجوم به داروخانه ها به دنبال واکسن آنفلوآنزا و ماسک باشند. به طوری که طی یک هفته این دو قلم در داروخانه های شهر کرمان کمیاب شدند و مسئولان علوم پزشکی اعلام کردند نه واکسن معجزه می کند و نه ماسک از بروز این بیماری جلوگیری می کند. مردم اما همچنان نگران هستند. نگرانی که با شایعات مختلفی که در شبکه های اجتماعی و نرم افزارهای پیام رسان موبایلی پخش می شود شدت می یابد. شایعاتی که آمار قربانیان آنفلوآنزای خوکی در کرمان را بیشتر از آمار واقعی عنوان می کنند و اوضاع بحرانی تر می شود. برای مقابله با این بحران هم تاکنون چهار بار مسئولان عالی رتبه استان کرمان نشست فوق العاده ستاد بحران را تشکیل داده اند و هر بار تصمیماتی را گرفته اند. صبح دیروز اما در چهارمین نشست فوق العاده ستاد بحران برای مقابله با شیوع آنفلوآنزا تصمیمات جدیدی گرفته شد. در حالی که در اولین نشست ستاد بحران استاندار کرمان برای این استان وضعیت زرد اعلام کرد، دیروز هم از ادامه وضعیت زرد خبر داد. خروجی دوم این جلسه تعطیلی مهدکودک ها و مدارس تمامی مقاطع تحصیلی استان کرمان در روزهای سه شنبه (امروز) و چهارشنبه بود. خروجی سوم هم توصیه مسئولان به سفر نکردن بود. چرا که با تعطیلی امروز و فردای مدارس و تعطیلی روزهای پنج شنبه، جمعه و شنبه، فرصت خوبی برای سفر پیش می آید اما مسئولان استان کرمان به مردم توصیه کردند سفر نکنند.
استاندار کرمان: بنا بر احتیاط در استان کرمان وضعیت زرد اعلام شد
استاندار کرمان در این جلسه از ادامه وضعیت زرد در استان کرمان خبر داد و گفت: به منظور پیشگیری، تمامی مقاطع تحصیلی در سطح استان کرمان در 17 و 18 آذرماه تعطیل است. علیرضا رزم حسینی با بیان اینکه تعطیلی مدارس به مدت دو روز برای پیشگیری از بیماری آنفولانزا در کل استان اعلام می شود، افزایش این بیماری در کرمان را عادی خواند و افزود: در رابطه با این بیماری دغدغه ای نداریم که بخواهیم آمار را غلط بدهیم و در این رابطه به آموزش ، اطلاع رسانی و بیان حقایق درباره بیماری تاکید داریم. وی گفت: رسانه ها در این زمان باید با حساسیت مطالب را به جامعه انتقال داده و در حوزه آموزش و پیشگیری نیز به وظیفه اساسی خود عمل کنند. استاندار کرمان گفت: در حوزه مسائل روانی جامعه به هر میزان که اطلاع رسانی صحیح و دقیق به مردم انجام شود، آرامش روانی بیشتری در جامعه حاصل می شود. رزم حسینی اعلام وضعیت زرد در استان کرمان را به دلیل احتیاط عنوان کرد و اظهار داشت: از زمان احتمال شیوع این بیماری در هر هفته یک جلسه ستاد بحران تشکیل شده است و این کار به منظور پیشگیری و درمان این بیماری صورت گرفته است.
رئیس علوم پزشکی کرمان: 30 هزار دوز واکسن وارد استان کرمان می شود
رئیس دانشگاه علوم پزشکی کرمان نیز در این نشست گفت: تاکنون 15 هزار دوز واکسن آنفولانزا وارد استان کرمان شده و به زودی 15 هزار دوز دیگر نیز وارد می شود که این امر یک رکورد است. علی اکبر حقدوست به بسیج توانایی های درمانی استان کرمان برای مقابله با این بیماری اشاره کرد و گفت: باید با اضطراب های کاذب ناشی از اپیدمی این بیماری در سطح استان کرمان با اطلاع رسانی سریع و شفاف مقابله کرد. وی یادآور شد:منشا این بیماری ویروسی است که در دنیا از سال 1389 وجود داشته و به نظر می رسد که امسال وحشی تر و خطرناکتر شده است.
واکسن برای همه ضروری نیست
حقدوست افزود: تزریق واکسن برای همه اقشار جامعه ضروری نیست و نباید به یک مطالبه عمومی کاذب تبدیل شود. وی خاطرنشان کرد: تمام تدبیرها اندیشیده شده تا با تخلفات احتمالی در عرضه واکسن با جدیت برخورد شود و در این رابطه آماده دریافت گزارشات مردمی و مسئولان هستیم. حقدوست تاکید کرد: واکسن آنفولانزا باید برای گروه های خاص مانند زنان باردار تزریق شود. رئیس دانشگاه علوم پزشکی کرمان با تاکید بر اینکه تقاضای کاذب مردم برای تزریق واکسن آنفولانزا نباید کمبود این دارو تلقی شود، افزود: واکسن به اندازه ای که برای گروه های پرخطر ضروری است وجود دارد و تزریق عمومی آن به هیچ عنوان توصیه نمی شود.
تعطیلی مدارس نباید باعث مسافرت
خانواده ها شود
حقدوست گفت: باید تاکید شود که تعطیلی مدارس برای یک حرکت پیشگیرانه است و نه به خاطر اینکه در شرایط بحرانی ناشی از مخفی کاری هستیم. رئیس دانشگاه علوم پزشکی کرمان یادآور شد: از نظر علمی تعطیلی مدارس کنترل این بیماری تاثیر چندانی ندارد اما در آرام کردن جو روانی جامعه می تواند تاثیرگذار باشد. وی خاطرنشان کرد: تعطیلی مدارس ناشی از ترس نبوده و این امر نباید باعث مسافرت خانواده ها شود.
سخنگوی ستاد مدیریت بحران: به آموزش و پرورش گفتیم درباره غیبت دانش آموزان
سخت گیری نکند
جانشین و سخنگوی ستاد مدیریت بحران استان کرمان گفت: معاونان استانداری کرمان به صورت مستمر از اورژانس های بیمارستانی بازدید کرده اند و می کنند. ابوالقاسم سیف الهی هم در این نشست افزود: موراد مرتبط با بیماری آنفولانزا به صورت مستمر در کرمان مورد بررسی قرار گرفته است. وی ادامه داد: براساس مصوبات شورای مدیریت بحران در هفته گذشته، برای شورای بهداشت و ستاد بحران وظایفی تعیین شده است که تمامی مجموعه های مربوطه وظیفه خود را به نحو احسن انجام داده اند. وی تاکید کرد: در روزهای اخیر به آموزش و پرورش اعلام شد که درباره غیبت دانش آموزان مشکوک به بیماری آنفولانزا سختگیری نداشته باشند و این امر حاصل شد.
مدیرکل آموزش و پرورش کرمان: هیچ دانش آموزی به آنفلوآنزا مبتلا نشده است
مدیرکل آموزش و پرورش کرمان هم گفت: گزارشی مبنی بر ابتلای دانش آموزان این استان به آنفلوآنزا تاکنون ارائه نشده است. محمد محسن بیگی افزود: اقدامات لازم در مدارس به منظور پیشگیری از ابتلای دانش آموزان به این ویروس انجام شده است. وی گفت: اداره کل آموزش و پرورش کرمان با تعطیل شدن مدارس این استان طی دو روز آینده، موافق است.


نوشته های مرتبط


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

از «کاغذ وطن» بیشتر بدانید :

برخی از نویسندگان

آمار سایت

  • کاربران آنلاین : 42
  • امروز: 91
  • دیروز: 154
  • هفته: 1,168
  • ماه: 4,713
  • سال: 32,995