خودروهای بدون راننده و آینده‌ای بدون حادثه

منتشر شده در صفحه | شماره

خودروهای بدون راننده و آینده‌ای بدون حادثه
طبق آمار منتشر شده از هر ۱۰ آمریکایی یک نفر در ۶ ماه گذشته یک مورد تصادف را تجربه کرده است. این آمار نشان می‌دهد که تا چه اندازه نیاز به حضور فناوری‌هایی که حوادث جاده‌ای را کاهش دهد ضروری است. خودروهای بدون راننده از جمله نوآوری‌هایی به حساب می‌آیند که آینده‌ی صنعت حمل‌و‌نقل را متحول خواهند کرد. امنیت ویژگی اصلی این نوآوری برای سرنشینان خودرو به شمار می‌رود.
بسیاری از افراد چند ساعتی از روز را به رانندگی مشغول هستند. همانند تمام فعالیت‌های دیگر، رانندگی نیز خطرات خاص خود را دارد. اگر از راننده‌ها سوال شود که چقدر در کار خود مهارت دارید مطمئنا تعداد زیادی از آن‌ها از مهارت بالای خود در کنترل ماشین تعریف خواهند کرد و احتمالا چند خاطره از رشادت‌هایشان به آن اضافه می‌کنند.
با این حال آمار رسمی و غیررسمی چیزی خلاف این ادعا را بازگو می‌کند. بر اساس آمار منتشر شده مربوط به سال ۲۰۱۱، نیمی از رانندگان در آمریکا سه یا چهار تصادف را در زندگی خود تجربه کرده‌اند. اما امروز، چهار سال پس از انتشار این ارقام، آمار جدید از افزایش تصاعدی تصادفات رانندگی حکایت می‌کند. اگرچه شرکت‌های خودروسازی ماشین‌های خود را به انواع فناوری‌ها ایمنی سرنشین مجهز می‌کنند با این وجود ریسک تصادف در حین رانندگی افزایش پیدا کرده است.
موبایل‌آی (MobileEye) یکی از شرکت‌های مطرح در زمینه‌ی فناوری‌های مربوط به ماشین‌های بدون راننده است و همکاری نزدیکی با شرکت‌هایی نظیر تسلا، آئودی، نیسان و بی‌ ام‌ دبیلو شروع کرده است. طبق ادعای این شرکت از هر ۱۰ آمریکایی یک نفر بعد از ماه می سال ۲۰۱۵ در وقوع یک تصادف مشارکت داشته است.
ماشین‌های بدون راننده آینده‌ی وسایل حمل‌و‌نقل هستند. بر طبق تحقیقات انجام شده این ماشین‌ها ایمنی به مراتب بالاتری نسبت به ماشین‌های معمولی دارند. اما اینکه ما انسان‌ها آمادگی لازم برای در اختیار قرار دادن زندگی خود به این ماشین‌ها را داریم یا خیر بحث مهمی میان بسیاری از تحلیل‌گران است.یکی از بنگاه‌های بازاریابی فعال در حوزه‌ی وب یک نظرسنجی میان کاربران اینترنت انجام داده است. جامعه‌‌ی آماری این تحقیق ۱۰۷۸ نفر از جوانان و نوجوانانی هستند که به پرسش‌نامه‌ی این شرکت در مورد تجربیات شخصی و دریافت آن‌ها از آینده‌ی صنعت اتومبیل‌سازی پاسخ داده‌اند.
شش درصد از این افراد در شش ماه گذشته حداقل یک بار در حین راه رفتن توسط یک وسیله‌ی نقلیه مورد اصابت قرار گرفته‌اند. ۲۱ درصد از افرادی که در یک ماه گذشته از دوچرخه‌ی خود استفاده کرده‌اند در شش ماه گذشته در حین دوچرخه‌سواری حداقل یک بار با یک ماشین تصادف کرده‌اند یا حداقل نزدیک به تصادف بوده‌اند. در این بین تنها ۱۸ درصد از پاسخ‌دهندگان که از وسایل حمل‌و‌نقل عمومی استفاده می‌کنند تجربه‌ی تصادف را نداشته‌اند. همچنین تنها یک نفر از هر شش نفر از افرادی با سن ۱۸ تا ۳۴ سال تجربه‌ی تصادف در شش ماه گذشته را نداشته‌اند.
تحلیل‌گر شرکت موبایل‌آی در این مورد بیان می‌کند:
ترافیک،عجله‌ی سرنشینان یا نداشتن حالت مناسب برای رانندگی همه از موقعیت‌هایی هستند که قانون زیر پا گذاشته خواهد شد. اما راه‌حل این مشکلات چیست؟ ماشین‌های بدون راننده مطمئنا بهترین گزینه برای کاهش این خطاها و هچنین کاهش ریسک تصادفات هستند.
شرکت موبایل‌آی روی فناوری‌هایی کار می‌کند که احتمال تصادف در ماشین‌های بدون راننده را کم می‌کنند. پایش محیط، تشخیص فاصله‌ی اجسام و بررسی احتمال وقوع تصادف همه از فناوری‌هایی هستند که انسان فاقد این ویژگی‌ها است. بنابراین عوامل بروز تصادفات به طرز چشم‌گیری کاهش می‌یابند. ۳۱ درصد از افرادی که در نظرسنجی حضور داشتند ادعا کرده‌اند که با حضور ماشین‌های بدون راننده در جاده احساس امنیت می‌کنند. باید گفت که نزدیک به ۸۰ درصد از این افراد از بین نوجوانان و جوانانی هستند که در عصر دیجیتال به دنیا آمده‌اند. در این بین نزدیک به نیمی از دوچرخه سواران از امنیت بالای خود با حضور این ماشین‌ها استقبال کرده‌اند.
نتایج این نظرسنجی نشان می‌دهد که شهروندان آمریکایی نسبت به فناوری‌های نوین واکنش خیلی خوبی نشان می‌دهند. شرکت‌های خودروسازی نیز باید دیدگاه خود نسبت به امنیت را عوض کنند و به سمت فناوری‌هایی حرکت کنند که امنیت سرنشینان را نه تا حدودی بلکه به طور چشم‌گیری بالا ببرند.


نوشته های مرتبط


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

از «کاغذ وطن» بیشتر بدانید :