غلظت گردوخاک ۲۰ برابر حد مجاز؛ وضعیت هوا در ریگان خطرناک شد

منتشر شده در صفحه صفحه نخست | شماره 679

غلظت گردوخاک ۲۰ برابر حد مجاز؛ وضعیت هوا در ریگان خطرناک شد

وزش باد و توفان شن در شهرستان ریگان، شرایط کیفی هوا را خطرناک کرد.

بنا به اعلام محیط‌زیست کرمان، در ساعت ۱۰ صبح دیروز، ایستگاه پایش کیفی هوای شهر ریگان غلظت ذرات PM2.5 را ۷۰ و غلظت ذرات PM10 را ۳۰۴۳ ارزیابی کرد.PM2.5 نشان دهنده میزان معلق بودن ذراتی در هوا هستند که اندازه آنها کمتر از ۲.۵ میکرومتر یا میکرون است. PM10 هم نشان دهنده معلق بودن ذرات با اندازه بین ۲.۵ تا ۱۰ میکرون است.

ذرات PM2.5 معمولا در هوا پایدار می‌مانند و وقتی غلظت این ذرات از حد مجاز بیشتر شود، بیشتر نشان دهنده وجود ریزگردها است.افزایش غلظت ذرات PM10 در هوا نشان دهنده وقوع توفان شن است که ذرات بزرگ‌تری را به هوا آورده. پایداری این ذرات در هوا مانند ریزگردها خیلی طولانی نیست.

وضعیت خطرناک در ریگان

با توجه به اعلام وضعیت کیفی هوا در ریگان می‌بینیم که غلظت ذرات PM2.5 سه برابر حد مجاز و غلظت ذرات PM10 حدود ۲۰ برابر حد مجاز شده است.

شاخص کیفیت هوا (AQI) به پنج دسته اصلی پاک، سالم یا قابل قبول، ناسالم برای گروه‌های حساس، ناسالم برای همه گروه‌ها، بسیار ناسالم و خطرناک تقسیم‌بندی می‌شود که وضعیت کیفی هوا در ریگان فعلا خطرناک است.

شهر تعطیل شود

مرجان شاکری، مدیرکل محیط‌زیست کرمان در رابطه با وضعیت فعلی هوای ریگان به «کرمان نو» گفت که از نظر محیط‌زیست شهر باید تعطیل شود. از مدارس گرفته تا ادارات.به گفته او این موضوع به مسوولان ریگان هم اعلام شده و آن‌ها باید تصمیم نهایی را بگیرند.ریگان در سال‌های اخیر همواره با توفان شن دست‌وپنجه نرم کرده. روز گذشته هم فرماندار این شهر با اشاره به آغاز وزش توفان شن از مسدود شدن جاده ترانزیت ریگان – چابهار خبر داد.هفته گذشته هم توفان شن ۱۵۰ روستا را در محاصره قرار داد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

از «کاغذ وطن» بیشتر بدانید :

برخی از نویسندگان

آمار سایت

  • کاربران آنلاین : 2
  • امروز: 37
  • دیروز: 146
  • هفته: 1,076
  • ماه: 4,673
  • سال: 37,669