آغاز فعالیت‌های کارخانه‌های دیواترینگ و درایر فولاد زرند؛ افزایش بهره‌وری منابع و تجلی پایبندی به توسعه پایدار در میدکو

منتشر شده در صفحه صفحه نخست | شماره 1299

آغاز فعالیت‌های کارخانه‌های دیواترینگ و درایر فولاد زرند؛ افزایش بهره‌وری منابع و تجلی پایبندی به توسعه پایدار در میدکو

فعالیت کارخانجات استحصال آب از باطله کنسانتره سنگ آهن (Dewatering) و خشک‌کن کنسانتره سنگ آهن (Dryer) مجتمع فولاد زرند ایرانیان آغاز شد.

با حضور دکتر پورمند مدیرعامل شرکت مادر تخصصی توسعه معادن و صنایع معدنی خاورمیانه (میدکو) دو پروژه کارخانه استحصال آب از باطله کنسانتره سنگ آهن (Dewatering) و کارخانه خشک‌کن کنسانتره سنگ آهن (Dryer) به بهره‌برداری رسیدند. در این مراسم همچنین جمعی از مدیران میدکو در دفاتر تهران و کرمان به صورت ویدئو کنفرانس حضور داشتند.

در ادامه دکتر قاسمی، رییس هیات مدیره میدکو، که از طریق ارتباط تلفنی در مراسم به ایراد سخن پرداخت، از تمام دست‌اندرکاران این پروژه‌ها تقدیر کرد و گفت: امیدوارم تداوم پروژه‌هایی از این دست به افزایش تولید محصولات باکیفیت و رقابت‌پذیر در سطح جهانی و در نتیجه بهره‌مندی هرچه بیشتر ملت ایران منجر شود.

 دکتر علی‌اصغر پورمند، مدیرعامل میدکو نیز با اشاره به اهمیت توجه به مدیریت در تمام ابعاد زندگی انسانی گفت: یکی از نتایج مدیریت صحیح، استفاده بهره‌ور از منابع است، و این مساله آن چیزی است که در این دو پروژه دنبال می‌شود.

او ادامه داد: در مدل توسعه پایدار و فراگیر میدکو، یکی از پروژه‌های تعریف شده، مدیریت مواد و انرژی است و این دو پروژه که امروز شاهد افتتاح آنها هستیم، زیر این سرفصل قرار می‌گیرند. چرا که نتیجه احداث این کارخانه‌ها، صرفه‌جویی آب و کاهش فشار بر منابع آبی و همچنین استفاده بهره‌ور از منابع معدنی و انرژی است.

مدیرعامل میدکو همچنین از آغاز ساخت کارخانه استحصال مس از کنسانتره سنگ آهن در آینده نزدیک خبر داد و آن پروژه را نیز یکی دیگر از برنامه‌های میدکو برای افزایش بهره‌وری در استفاده از منابع عنوان کرد.

گفتنی است، ساخت کارخانه استحصال آب از باطله کنسانتره سنگ آهن (Dewatering) زرند، از سال 99 آغاز شد. هزینه این پروژه 200 میلیارد تومان و دوره بازگشت سرمایه آن دوساله تعیین شده است. این پروژه از 3 میلیون متر مکعب آب مصرفی در تولید 4 میلیون تن کنسانتره سنگ آهن، 2 میلیون متر مکعب آب را بازیابی کرده و از هدر رفت آن به همراه باطله جلوگیری می‌کند.

کارخانه خشک‌کن کنسانتره سنگ آهن (Dryer) زرند نیز که ظرف همین مدت به بهره‌برداری رسیده است، رطوبت کنسانتره را از حدود 13 درصد به 8 درصد کاهش داده و ظرفیت پذیرش 2/5 میلیون تن کنسانتره سنگ آهن را دارد. هزینه این پروژه نیز در حدود 200 میلیارد تومان بوده و دوره بازگشت سرمایه نیز 2 سال پیش‌بینی شده است. این دو پروژه، باعث افزایش بهره‌وری منابع و کاهش مصرف انرژی شده و پایبندی میدکو به اصول توسعه پایدار را نمایان می‌کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

از «کاغذ وطن» بیشتر بدانید :

برخی از نویسندگان

آمار سایت

  • کاربران آنلاین : 0
  • امروز: 82
  • دیروز: 103
  • هفته: 742
  • ماه: 4,438
  • سال: 38,815