دروازه‌ای به سوی تولید سیمان‌های نسل جدید. تولید سیمان سبک حفاری توسط شرکت سیمان کرمان

منتشر شده در صفحه صفحه نخست | شماره 1345

دروازه‌ای به سوی تولید سیمان‌های نسل جدید. تولید سیمان سبک حفاری توسط شرکت سیمان کرمان

تولید سیمان‌های کامپوزیت چاه نفت و گاز که نسل جدیدی از این نوع سیمان‌ها در جهان است در کارخانه سیمان کرمان برای اولین بار در کشور رقم خورده که این دستاورد، دروازه ی جدیدی برای تولید سایر سیمان‌‌های خاص حفاری است. با حضور استاندار کرمان، معاونین و مدیران اجرایی استان، مدیرعامل گروه توسعه ملی، معاونین و مدیران هلدینگ‌های وابسته از محصول دانش بنیان «سیمان سبک حفاری» رونمایی شد. فریدون رحمانی، مدیرعامل گروه صنایع سیمان در این خصوص اظهار داشت: دستیابی به تولید سیمان‌های سبک حفاری به عنوان یک محصول دانش بنیان برای اولین بار در کشور اقدام غرور آفرینی است که تنها به لطف خدا و با حمایت مسئولان استانی و کمک‌های همه جانبه و اعتماد هلدینگ‌های بالادستی و البته توانمندی و دانش فنی همکاران سیمان کرمان صورت گرفته، همچنین تیم مدیریتی مجموعه نیز با ایجاد بستر مناسب و هماهنگی بین اجزا این هدف را تسهیل نموده است.

قدمت ۲۰ ساله در تولید سیمان‌های حفاری

او افزود: شرکت سیمان کرمان در تولید سیمان‌های حفاری قدمت بیش از ۲۰ سال دارد و آنچه طی سنوات اخیر شاهد آن هستیم مبحث تولید سیمان‌های خاص‌تر مصرفی در چاه‌های نفت و گاز؛ از جمله تولید سیمان حفاری فراساحل در شهریور ۱۳۹۸ و رونمایی از سیمان حفاری سبک در مهر ۱۴۰۱ است که نشان دهنده خودباوری و اراده قوی فرزندان دیار کریمان در یکی از مجموعه‌‌‌های قدیمی اما خوشنام صنعت سیمان است.

نایب رییس هیات مدیره سیمان کرمان اضافه نمود: دو نکته مهم و کلیدی در تولید سیمان سبک چاه نفت، سبب اهمیت بیش از پیش تولید این سیمان شده است: نکته اول آن که برای تولید سیمان‌های سبک به برخی مواد سبک سازی نیاز است که قیمت هر تن حدود ۴۰ میلیون تومان بوده و با توجه به میزان مصرف آن، قیمت هر تن سیمان چاه نفت سبک را به حدود ۷-۶ برابر سیمان چاه نفت معمولی می‌رساند و این مواد افزودنی خارجی بوده و با شرایط تحریم به راحتی وارد نمی‌شوند و البته در برخی چاه‌ها نیز با روش‌های دیگری نسبت به سبک سازی دوغاب استفاده می‌شود که ریسک‌‌‌هایی را بدنبال دارد. و با این اقدام گروه صنایع سیمان کرمان و با استفاده از مواد معدنی داخلی، سیمان تولیدی در رده سیمان‌های سبک قرار گرفته است و نتایج مطلوب حاصل گردید.

اولین در تولید سیمان‌های کامپوزیت چاه نفت و گاز

او ادامه داد: موضوع دوم و البته مهم‌تر این است که تولید “سیمان‌های کامپوزیت چاه نفت و گاز” که نسل جدیدی از این نوع سیمان‌ها در جهان است در کارخانه سیمان کرمان برای اولین بار در کشور رقم خورده که این دستاورد، دروازه‌ای جدیدی برای تولید سایر سیمان‌های خاص حفاری است و با دستیابی به این دانش فنی، راه برای تولید سایر سیمان‌های ویژه مورد استفاده در چاه‌ها هموار می‌شود.

او از مسئولین به ویژه مدیران ارشد وزارت نفت، شرکت‌های ملی نفت و گاز و حفاری و پیمانکاران زیرمجموعه درخواست نمود در راستای حمایت از تولید داخلی، سیمان‌های خاص مورد نیاز خود را از شرکت‌های داخلی تأمین نمایند تا گامی جهت خودکفایی هر چه بیشتر این صنعت برداشته شود.شایان ذکر است که گروه صنایع سیمان کرمان از دهه‌های قبلی مبادرت به تولید سیمان‌های چاه‌های نفت نموده بود و در سال ۱۳۹۸ نیز به تولید سیمان‌های چاه نفت فراساحل دست یافته است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

از «کاغذ وطن» بیشتر بدانید :

برخی از نویسندگان

برخی از مقالات

آمار سایت

  • کاربران آنلاین : 47
  • امروز: 89
  • دیروز: 206
  • هفته: 1,239
  • ماه: 4,330
  • سال: 34,672