خسارت‌ دیدگان سیل کرمان در انتظار مصوبه دولت

منتشر شده در صفحه صفحه نخست | شماره 1335

خسارت‌ دیدگان سیل کرمان در انتظار مصوبه دولت

مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان کرمان بیان کرد: در سیل مردادماه امسال که کانون آن روستای کورریز رفسنجان بود، واحدهای مسکونی زیادی آسیب دید که آواربرداری واحدهای خسارت دیده بلافاصله انجام و عملیات اجرایی آغاز شده است.

علی اکبر سلطانی نژاد در گفت و گو با خبرنگار ایسنا درباره آخرین وضعیت بازسازی منازل خسارت دیده از سیل در استان کرمان اظهار کرد: در سیل دی ماه سال گذشته دو نوع خسارت وارده به منازل مسکونی داشتیم که عمده آنها تعمیراتی و ۳۰۰ واحد که خسارت بالا بود، باید بازسازی می شد.

وی با اشاره به اینکه عملیات اجرائی هر ۳۰۰ واحد آغاز، تامین اعتبار شده و در مرحله سقف است، افزود: بخشی از اعتبار این منازل کمک‌های بلاعوض و بخشی تسهیلات بوده که با تاخیر در بانک ها قطعی شد و کار دارد پیش می رود.

سلطانی نژاد تصریح کرد: هفته گذشته از بنیاد مسکن کشور برای تکمیل کار کمک گرفتیم و برای واحدهای تعمیراتی نیز با تنخواهی که به استان داده شد و تسهیلات، کار انجام شد.

مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان کرمان بیان کرد: در سیل مردادماه امسال که کانون آن روستای کورریز رفسنجان بود، واحدهای مسکونی زیادی آسیب دید که آواربرداری واحدهای خسارت دیده بلافاصله انجام و عملیات اجرایی آغاز شده است.

وی با اشاره به اینکه کار دارد پیش می رود اما روند اجرای کار کُند است، افزود: دلیل کندی کار نیز این است که تاکنون نتوانسته ایم مصوبه دولت و کمک بلاعوض‌های را بگیریم.

سلطانی نژاد با اشاره به پیگیری اخذ مصوبه برای بازسازی منازل خسارت دیده از سیل، گفت: کار اجرائی آغاز شده اما واقعا به اعتبار دولت نیاز داریم.

مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان کرمان بیان کرد: همچنین با شرکت ملی مس ایران توافقی داشتیم که برای بازسازی منازل سیل زده کمک کند اما هنوز اجرائی نشده و از هر دو کانال پیگیری می کنیم تا کار را ساماندهی کنیم.

سلطانی نژاد اظهار کرد: ما بدون اعتبار دولت کار را تا اینجا پیش بردیم و نیازمند هستیم زودتر کمک دولت را داشته باشیم.

سیدمصطفی آیت اللهی موسوی معاون عمرانی استاندار کرمان نیز در این رابطه به خبرنگار ایسنا گفت: برآورد شده بعد از سیل مردادماه امسال ۶۰۱ واحد احداثی (بازسازی)، ۱۱۸۹ واحد تعمیری و ۲۱۸۶ واحد نیاز به کمک معیشتی(تسهیلات) دارند که در همین راستا نیز این موضوع جمع بندی و به تهران ارسال شده اما مصوبه دولت را هنوز نگرفته ایم.

وی با اشاره به اینکه بنیاد مسکن کار بازسازی منازل خسارت دیده از سیل را را آغاز کرده و کار دارد پیش می رود، تصریح کرد: هنوز مصوبه دولت به ما ابلاغ نشده است.

موسوی ادامه داد: پیگیری مرتب صورت می گیرد و در سفر ریاست جمهوری نیز این موضوع را جزو مصوبات پیشنهاد دادیم اما باید مصوبه دولت اخذ شود.

معاون هماهنگی امور‌عمرانی استاندار کرمان گفت: استان کرمان برای بازسازی منازل سیل زده ابتدای دی ماه سال قبل نیز کار کرده اما دولت هنوز مصوبه‌ای به استان نداده است.

وی افزود: بعد از برآورد خسارت سیل سال گذشته بیش از ۵۰۰ میلیارد تومان مصوب شده بود اما بیش از ۱۰۰ میلیارد تومان تخصیص نیافت ولی استان کار کرد و برای سیل اواخر دی ماه سال قبل و سیل مردادماه امسال نیز هنوز مصوبه‌ای از دولت نداریم.

به گزارش ایسنا، ۱۲ دی‌ماه سال گذشته بارندگی گسترده باعث جاری شدن سیل شد که در این حوادث علاوه بر تخریب راه‌های روستایی و خسارت به زیرساخت ها، ۱۷۲۵ واحد مسکونی شهری و روستایی نیز دچار آبگرفتگی شد.

همچنین در روزهای پایانی دی ماه ۱۴۰۰ بیش از ۵۰۰۰ خانوار در استان کرمان گرفتار سیل شدند و تعداد زیادی واحد مسکونی دچار خسارت شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

از «کاغذ وطن» بیشتر بدانید :

برخی از نویسندگان

آمار سایت

  • کاربران آنلاین : 5
  • امروز: 240
  • دیروز: 387
  • هفته: 2,015
  • ماه: 5,623
  • سال: 21,739