آدم ربایی و قتل به خاطر کارت عابر بانک مرضیه کاربخش

منتشر شده در صفحه | شماره

آدم ربایی و قتل به خاطر کارت عابر بانک
مرضیه کاربخش

آدم ربایی از جمله جرایم بسیار مهمی است که در اکثر مواقع با انگیزه های مادی ارتکاب می یابد. آدم ربایان نیز بیش تر، افراد کم سن و سال و یا سال خورده را به دلیل ناتوانی این اشخاص مد نظر قرار می دهند. اشخاص می توانند با ذکاوت و هوشیاری در پیشگیری از وقوع جرایم علیه جانشان، موثر باشند. زیرا چنان چه که گفته شد آدم ربایی اغلب با انگیزه ی مادی رخ می دهد و بزه دیده در صورتی که توان مقابله در برابر مرتکب را نداشته باشد، با مقاومت بی نتیجه نه تنها مالش، بلکه جان خود را نیز در معرض خطر قرار می دهد. چنان چه در پرونده ی ذیل خواهیم خواند، آدم ربایان که در نهایت مرتکب قتل شدند اظهار داشتند: « چون مقاومت کرد و شماره رمز عابر بانکش را نداد او را با چاقو کشتیم.» در هر صورت آدم ربایی با هر انگیزه ای که رخ دهد، ضمانت اجرای سنگینی را به دنبال دارد و قبح آن به حدی است که طبق ماده ی 47 قانون مجازات اسلامی ایران، تعویق صدور حکم و تعلیق اجرای مجازات در مورد این جرم ممنوع شده است و مرتکب از هیچ تخفیفی در مجازات برخوردار نخواهد بود.
روز هشتم آبان ماه سال جاری پلیس کرمان خود را در برابر یک گروگان گیری دید که در آن دو مرد نقاب دار در برابر دیدگان یک رهگذر به راننده خودروی لوکسی حمله برده و وی را ربوده بودند. درحالی که هیچ سرنخی از گروگان گیران و تماس‌ های آن ها برای باج گیری نبود ساعت 5/6 صبح روز بعد – نهم آبان ماه – جسد گروگان که یکی از پول دارهای عنبرآباد به نام کرامت بود در 10 کیلومتری باغ مرکبات منطقه دو ساری عنبرآباد پیدا شد. با جنایی شدن این ماجرا، تیم ‌های تخصصی پلیس وارد عمل شدند و با اقدام‌ های اطلاعاتی ویژه ‌ای توانستند دو قاتل را که جوانان تبهکاری بودند شناسایی کنند و آنان را به واسطه یک مال خر حرفه ‌ای به سر قرار و کمینگاه خود بکشانند و آنان را روز 22 آبان ماه دستگیر کنند. دو گروگان گیر جنایتکار در بازجویی‌ ها ابتدا ادعای بی ‌گناهی کردند اما وقتی ردپا های خود را دیدند چاره‌ای جز اعتراف نداشته و پذیرفتند ناخواسته دست به قتل زده‌اند.
یکی از آدم‌ ربایان نقاب دار گفت: «می‌ دانستیم کرامت از پول دارهای منطقه است. پس از شناسایی وی و تمرکز روی مسیرهای ترددش روز آدم‌ ربایی با حمله به خودروی تویوتایش وی را ربودیم و با تهدید چاقو می‌ خواستیم رمز کارت‌ های بانکی ‌اش را بگیریم و بعد رهایش کنیم اما او مقاومت کرد و داد و فریاد راه انداخت که ناخواسته با ضربه‌ های چاقو او را کشتیم و جسدش را در گوشه ‌ای رها کردیم.» هم دست این قاتل ادامه داد:» اگر کرامت مقاومت نمی ‌کرد رهایش می‌ کردیم و به سرقت از حسابش دست می ‌زدیم».
جزئیات از زبان پلیس
سرهنگ رضا بنی اسدی رئیس پلیس استان کرمان پرده از زوایای تلخ قتل مرد 71 ساله عنبرآبادی در جریان یک گروگانگیری برداشت. وی اظهار داشت: روز هشتم آبان ماه سال جاری یک مرد با مراجعه به پاسگاه «دوساری» عنبرآباد ادعا کرد شاهد وقوع یک آدم‌ ربایی و سرقت خودروی «تویوتا هایلوکس» بوده است. سرهنگ بنی اسدی بیان داشت: این مرد محل وقوع آدم‌ ربایی را مقابل یکی از باغ‌ های مرکبات آن منطقه و ساعت آن را 6 بعد از ظهر عنوان کرد و گفت که دو آدم ‌ربا نقاب داشتند و چهره‌ شان را پوشانده بودند. رئیس پلیس استان کرمان در ادامه اظهار داشت: پس از دریافت این گزارش مأموران نیروی انتظامی به سرعت بررسی صحت و سقم موضوع را در دستور کار قرار دادند و پس از اطمینان از وقوع این جرم طرح مهار و کنترل راه‌ های ورودی و خروجی استان را به اجرا درآوردند. وی جمع‌آوری اظهارات شاهدان و سرنخ ‌های موجود را از دیگر اقدام‌ های پلیس دانست و گفت: با این حال تنها بعد از گذشت 24 ساعت گزارش ناگوار بعدی دریافت شد.
قتل مرد ثروتمند
سرهنگ بنی اسدی اضافه کرد: پلیس در حال جمع ‌آوری سرنخ‌ ها برای شناسایی گروگان گیران نقاب دار و آزاد سازی مرد ثروتمند به نام کرامت بود که با پیکر بی‌ جان وی مواجه شد و برای بررسی‌ های بیشتر جسد به پزشکی قانونی انتقال داده شد. وی با اشاره به پاسخ پزشکی قانونی در رابطه با علت مرگ «کرامت» بیان داشت: کارشناسان علت مرگ را برخورد جسم سخت و چاقو به سر این مرد دانستند که نشان می ‌داد عاملان گروگان گیری طعمه‌ شان را کشته‌ اند.این مقام پلیسی افزود: با گسترده‌ تر شدن تبعات این واقعه، تدابیر شدید امنیتی و پلیسی در دستور کار قرار گرفت و با انجام اقدام‌ های اطلاعاتی، پلیس به سرنخ‌ های جدیدی در رابطه با عاملان آن دست یافت.
وی تصریح کرد: رد زنی‌ های اطلاعاتی پلیس، مأموران تیم پی‌ جویی پرونده را به مجرمانی در خارج از استان و نزدیک مرز پاکستان رساند. سرهنگ بنی ‌اسدی با استناد به نتایج اقدام‌ های اطلاعاتی پلیس، انگیزه آدم ‌ربایی را باج گیری دانست و گفت: تبهکاران به دنبال سرقت خودرو و خالی کردن حساب بانکی کرامت بودند که با مقاومت وی رو به‌ رو شدند و تنها توانستند خودرو را به فروش برسانند. وی در ادامه با اشاره به این مسئله که مال خر، خودروی تویوتای مقتول را به پاکستان برای حمل و نقل مواد مخدر فرستاده است، اضافه کرد: پس از شناسایی مال خر با ترفند هایی، قاتلان نیز به سر قرار کشانده شده و در اقدامی ضربتی دستگیر شدند.
دو گروگان گیر جنایتکار در دام پلیس
فرمانده پلیس استان کرمان با اعلام این خبر که هر دو قاتل 22 ساله و 27 ساله دستگیر و به جرم خود اعتراف کرده‌اند، گفت: هیچ راه فراری برای کسانی که نظم و امنیت اجتماع را مختل می‌ کنند وجود ندارد و پلیس با همه توان با آنان مقابله خواهد کرد. وی در پایان توجه نهاد‌های فرهنگی و اجتماعی به وظایف خود در پیشگیری از جرایم را مورد تأکید قرار داد و بیان داشت: چنان چه تمام ارکان اجتماعی وظایف خود را به نحو مطلوب انجام دهند در آینده از تبعات این قبیل آسیب‌ های اجتماعی جلوگیری خواهد شد.


نوشته های مرتبط


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

از «کاغذ وطن» بیشتر بدانید :

برخی از نویسندگان

آمار سایت

  • کاربران آنلاین : 0
  • امروز: 16
  • دیروز: 82
  • هفته: 723
  • ماه: 4,551
  • سال: 38,552