گاز در جنوب کرمان آب رفت

منتشر شده در صفحه | شماره

دود تعمیر پالایشگاه بندرعباس به چشم کرمانی‌ها می‌رود
گاز در جنوب کرمان آب رفت

در حالی که مردم جنوب کرمان بدلیل نبود شبکه سراسری توزیع گاز، همچنان از کپسول های گازی استفاده می کنند، در یک ماه گذشته مشکلاتی در توزیع این کپسول ها پیش آمده است. این مشکلات در هفته گذشته به اوج خود رسید و با توجه به نزدیکی به فصل سرما موجب نارضایتی مردم شده است.
کمبود گاز در جنوب کرمان
در حالی که سال هاست مسئولان مختلف از گازرسانی به جنوب کرمان صحبت می کنند، هنوز این منطقه از شبکه سراسری توزیع گاز محروم است. البته این بدان معنا نیست که اقدامی صورت نگرفته اما عملیات گازرسانی به جنوب کرمان در گذشته به حدی کند بوده که پس از گذشت سال ها از گازرسانی به شمال استان، جنوب استان از این موضوع محروم بوده است. این محرومیت به حدی بوده که مدیرعامل شرکت گاز هم نسبت به آن واکنش نشان داده بود. محمد علی ودیعتی در تیرماه سال جاری به خبرآنلاین گفته بود که شرکت گاز استان کرمان برای تسریع گازرسانی به جنوب کرمان عزمی قاطع دارد و قصد دارد هرچه سریع تر به جنوب کرمان گاز برساند. طبق گفته های ودیعتی شهرهای کهنوج، جیرفت، رودبار و عنبرآباد در اولویت گازرسانی هستند. با این وجود آنطور که مشخص است حداقل در فصل سرمای سال جاری هیچ کدام از شهرهای جنوبی کرمان به گاز نخواهند رسید و مردم جنوب کرمان باید امسال را هم همانند گذشته با کپسول های گاز سر کنند. کپسول هایی که امسال کمیاب شده اند. دلیل این کمیابی هم مشکلاتی ست که در پالایشگاه بندرعباس بوجود آمده است. در حالی که گاز جنوب کرمان از پالایشگاه بندرعباس تامین می شود، این پالایشگاه دچار مشکلاتی شده و در دست تعمیر است. همین امر موجب شده تا شرکت تامین کننده گاز جنوب نتواند گاز موردنیاز مردم را فراهم کند. دلیل این امر هم میزان تولید گاز پالایشگاه اصفهان و همچنین تغییر فاصله است. از آن جایی که فاصله اصفهان تا جیرفت بیشتر از بندرعباس تا جیرفت است، شرکت توزیع کننده گاز جنوب کرمان می بایست هزینه بیشتری برای تامین گاز بپردازد. این موضوع در کمیاب شدن کپسول های گاز در جنوب کرمان بی تاثیر نبوده و اکنون جنوبی ها می بایست در صف های طولانی بایستند تا شاید یک کپسول گیرشان بیاید.
معاون عمرانی استاندار: تعمیر در پالایشگاه بندرعباس علت کمبود گاز در جنوب است
معاون عمرانی استاندار کرمان در ارتباط با مشکلات پیش آمده در جنوب کرمان به «پیام ما» گفت: متاسفانه بدلیل مشکلاتی که پالایشگاه بندرعباس پیدا کرده و نیاز به تعمیر دارد گاز در جنوب کرمان کمیاب شده است. ابوالقاسم سیف الهی افزود: از آنجاییکه در جنوب کرمان فقط یک شرکت برای توزیع گاز وجود دارد این مشکلات تشدید می شود و با توجه به اینکه عملیات گازرسانی به جنوب از طریق شبکه سراسری در حال اجراست شرکت دیگری هم ورود نمی کند.
وی تصریح کرد: الان گاز جنوب باید از پالایشگاه اصفهان تامین شود و بدلیل تغییر فاصله، اختلاف قیمت پیش می آید و چون توزیع گاز در جنوب کرمان رقابتی نیست و انحصارا در اختیار یک شرکت است مشکلاتی پیش می آید. اما در دیگر مناطق شرقی کشور چون چند توزیع کننده وجود دارد مشکلی از این بابت پیش نمی آید. وی اضافه کرد: متاسفانه شرکت توزیع کننده گاز در جنوب کرمان مقداری تعلل کرده اما با فشار استانداری و فرمانداری ها تاحدودی مشکل برطرف شده است. معاون عمرانی استاندار کرمان در پاسخ به این پرسش که چه زمانی شبکه سراسری توزیع گاز در جنوب کرمان راه اندازی می شود گفت: تا سال آینده این اتفاق رخ می دهد و مشکلات برطرف می شود. سیف الهی اظهار داشت: مشکل پالایشگاه بندرعباس هم تا 10 روز آینده حل و در نتیجه مشکل کمبود گاز در جنوب کرمان هم برطرف می شود.
فرماندار رودبار جنوب: مردم زه کلوت چهار روز گاز نداشتند
فرماندار رودبار جنوب هم در این ارتباط به «پیام ما» گفت: متاسفانه گاز در جنوب کرمان کمیاب شده است. عطا ناوکی افزود: در خود رودبار این مشکل کم تر است اما در برخی مناطق مشکلات زیادتر شده است. به عنوان نمونه مردم زه کلوت چهار روز گاز نداشتند و مشکلات زیادی برای آن ها پیش آمد و مجبور شدند با درست کردن آتش مشکلات خود را حل کنند. وی با اشاره به اینکه حداقل تا 20 آذر ماه این مشکل وجود دارد اظهار داشت: الان گاز جنوب از اراک و اصفهان تامین می شود و متاسفانه شرکت تامین کننده گاز جنوب کرمان نتوانسته آنطور که باید گاز را تامین کند. فرماندار رودبار جنوب با اشاره به ایجاد شبکه توزیع سراسری گاز در رودبار اظهار داشت: طبق تعهدی که پیمانکار داده قرار است تا مرداد ماه سال آینده گاز به رودبار جنوب بیاید.
فرماندار منوجان: اگر توزیع گاز در جنوب کرمان انحصاری نبود این مشکل پیش نمی آمد
فرماندار منوجان هم در این ارتباط به «پیام ما» گفت: در منوجان بحرانی بوجود نیامده است اما به مقدار نیاز هم گاز نیست. ایوب فلاحی افزود: انحصاری بودن توزیع گاز در جنوب کرمان باعث کمبود گاز در جنوب کرمان شده است. وی درباره شبکه توزیع سراسری گاز هم گفت: منوجان فعلا در اولویت نیست و زمان مشخصی برای این موضوع اعلام نشده است.
فرماندار فاریاب: تا قبل از فصل سرما مشکل حل می شود
فرماندار فاریاب هم در این ارتباط به «پیام ما» گفت: بدلیل فاصله طولانی تا اصفهان، جنوب کرمان با کمبود گاز مواجه شده است. بهرام امیری پاک افزود: ما با استانداری هم مکاتبه کردیم و به ما کمک کردند اما هنوز مشکلات به طور کامل حل نشده است. وی تصریح کرد: تا قبل از فصل سرما این مشکل حل می شود.
رئیس شرکت جیرفت گاز: در تلاشیم مشکل پیش آمده را حل کنیم
رئیس شرکت جیرفت گاز در جنوب کرمان که مسئول تامین گاز در این منطقه است روز شنبه در جمع خبرنگاران در این خصوص گفت: تمام تلاش ما حل این مشکل در زمان اندک است. اکبری افزود: این مشکل در جنوب کرمان به وجود آمده است و دلیل عمده این مسئله نیز تعمیر بخش‌هایی از پالایشگاه بندرعباس است. وی تصریح کرد: هم‌اکنون گاز موردنیاز جنوب کرمان از پالایشگاه اصفهان تأمین می‌شود و همین مسئله موجب کمبود گاز شده است. اکبری اضافه کرد: باید تا زمان حل مشکل پالایشگاه بندرعباس سعی کنیم با سیلندرهایی که از اصفهان می‌آید مشکل را حل کنیم.


نوشته های مرتبط


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

از «کاغذ وطن» بیشتر بدانید :

برخی از نویسندگان

آمار سایت

  • کاربران آنلاین : 2
  • امروز: 81
  • دیروز: 96
  • هفته: 704
  • ماه: 4,327
  • سال: 38,910