بررسي درمان چين و چروک صورت به وسيله بوتاکس در گفت و گو با دکتر عباس صفا سم جوان کننده

منتشر شده در صفحه | شماره

بررسي درمان چين و چروک صورت به وسيله بوتاکس در گفت و گو با دکتر عباس صفا

سم جوان کننده

بوتاکس در ايران مدت زمان زيادي است که شيوع بالايي پيدا کرده  و در سطح جامعه همه گير شده است. عدم اطلاع از اين علم باعث نگراني در ذهن مردم شده و اکثريت بدون اطلاع کافي نسبت به اين موضوع گارد مي گيرند. شايد يکي از دلايل اين گارد گرفتن ها ؛ يکسان شدن چهره هاي جمعيت عظيمي از بانوان جامعه به علت کشيدن پوست و  تزريق بوتاکس باشد. جمعي هم به طرفداري از اين موضوع تبليغات وسيعي را انجام مي دهند. روزنامه پيام ما براي روشن شدن صحت و سقم ماجرا با دکترعباس صفا يکي از متخصصان پوست استان گفت و گو کرده است.

يک تعريف ساده و مختصر از بوتاکس

بوتاکس نام اختصاري سم بوتوليسم است که در ابتدا براي شل کننده عضلات خاص  که دچار فلجي و بي حسي در اثر ضربه و تصادف مي شدند به کار گرفته مي شد و بعد به درمان کامل آن ناحيه مي پرداختند واز آن براي رفع موقت چين و چروک، درمان اسپاسم هاي گردن، ميگرن ودرمان بعضي از اختلالات ماهيچه هاي چشم استفاده مي شود. بعدها متوجه شدند تزريق مقدار کمي از اين ماده باعث جوان تر و شاداب تر شدن پوست ميشود.

بوتاکس يک روش سريع و بي خطر براي بهبود چين و چروک ها است. بانواني که در اثر رژيم غذايي دچار لاغري شديد و شل شدن پوست صورت مي شوند؛ و يا افرادي که در اثر پرکاري ماهيچه هاي صورت خود درنواحي گونه و پيشاني و کنار چشم دچار چروک و خط خنده شده اند تا قبل از عميق و ماهيچه اي شدن خطوط حاصله ، براي درمان مي توان از تزريق بوتاکس استفاده کنند.

آيا بوتاکس عوارض دارد و خطرناک است؟

تنها؛ اشتباه در تزريق مي تواند عوارض خطرناک را در بر داشته باشد. بوتاکس عوارضي جزيي مثل سردرد گذرا و علائمي شبيه سرماخوردگي بعد از تزريق يا يک مقدار افتادگي پلک مي دهد که البته گذراهستند و خطرناک نيستند. تزريق نامناسب، تزريق در نقاط ناصحيح، تزريق بيش از اندازه، رقيق بودن بيش از اندازه دارو که موجب پخش شدن آن مي شود، فشار يا ماساژ نقاط تزريق، استفاده از داروهاي تقلبي و غيراستاندارد، تزريق به وسيله اشخاص غير متخصص و در مکان هاي نامناسب مثل آرايشگاه ها و باشگاه هاي ورزشي؛ از مواردي است که مي تواند موجب عوارض جبران ناپذيري گردد.

چه مدت طول مي کشد تا بوتاکس نتيجه خود را نشان دهد؟

زمان شروع اثر بوتاکس بين 4تا7 روز است اما اثرات عميق و قابل مشاهده تزريق بوتاکس بسته به تعداد تزريقات بين 4 تا 6 ماه طول مي کشد. اگر هر3 ماه به مدت يک سال تزريق بوتاکس انجام شود، به تدريج فواصل تزريق هاي بعدي بيشتر مي شود، يعني عملا با تزريق بوتاکس کمتر اثرات طولاني تري حاصل مي شود. به حدي که خيلي از مراجعه کنندگان وقتي ليست تعداد دفعات تزريقات شان را نشان شان مي دهيم باورشان نمي شود که اين تعداد تزريق داشته اند.

متاسفانه استفاده از بوتاکس در بين افراد جوان و بعضا جوان تر رواج پيدا کرده است  که بسيار به ديگران هم توصيه مي کنند. آيا بوتاکس سن خاصي دارد؟

سن بوتاکس را حدودا مي توان بين 20تا 70 سال دانست. اما گاهي جراحات شديد در سن کمتر از 20 هم نياز به بوتاکس دارد و کلا جنس و رنگ پوست هر شخص متفاوت است و نمي توان يک نسخه براي همه پيچيد؛ گاهي افراد شکسته تر از سنشان هستند و پوستشان نياز به درمان هاي عميق دارد و برعکس افرادي هم با سن بالا پوست هاي خوب و مقاومي دارند. شغل افراد و استرس و فشار کاري و زمان بالاي کار روي پوست تاثيرات زيادي دارد. مثلا پرستاران به خاطر بيدار خوابي هاي زياد پوست خسته تري دارند. آتش نشان ها و افرادي که در شغل هاي پر استرس اند پوستشان سريع تر دچار چين و چروک و جوش مي شود. در اوايل  افرادي كه در آستانه ميانسالي بودند و نگران از دست رفتن زيبايي خود رو به اين عمل مي آوردند اما حالا جوانها ميخواهند زيباتر باشند، حتي آنهايي كه مشکل خاصي ندارند و  زيبا هستند هم ميخواهند زيباتر باشند و در بسياري از موارد نميدانند كه اصلا زيبايياي كه ميخواهند، چيست؟ و از آنجايي که  تزريق بوتاكس يكي از شيوههايي است كه نياز به جراحي ندارد و از سوي بسياري از پزشكان هم بيخطر اعلام شده است، افراد با سن 20سال و کمتر هم دوست دارند بوتاكس تزريق كنند.

بوتاکس با رقيق و ضعيف کردن ماهيچه ها باعث مهار حرکت آنها مي شود تا ديگر چروک ها کمتر روي پوست جلوه کنند. تزريق آن باعث بهبود چين و چروک ها مي شود. اما متاسفانه يک سري از اين افراد دچار وسواس در تزريق بيش از اندازه مي شوند. جالب است که بدانيد در آمريکا هم بوتاکس اين روزها شايع ترين عمل زيبايي است و تنها در کشور ما اين تب وجود ندارد.

بعداز تزريق بوتاکس نياز به چه مدت استراحت و مراقبت است؟

مدت زمان تزريق بوتاکس بين 10 تا20 دقيقه است و بعد از تزريق شخص مي تواند سريع به سر کار خود برگردد، حتي در اکثر مواقع هنگام مواجه با ديگران کمتر کسي متوجه تزريق ها مي شود.

آيا تزريق بوتاکس ممنوعيت هم دارد؟

بله؛ اگر فردي دچار اختلالات انعقادي باشد و از داروهاي انعقاد خون استفاده کند، زنان باردار، سن کمتر از 18 سال و همچنين سن بالاتر از 75 سال ،بيماران قلبي و عروقي حاد،  کساني که عفونت فعال يا ضعف سيستم ايمني دارند، افرادي که در دو هفته اخير قبل از تزريق واکسيناسيون شدند، کساني که بدون دليل مشخص مبتلا به بيماري فلج عضلاني هستند؛ اينها به هيچ عنوان مجاز به تزريق بوتاکس و ژل نيستند.

شماره تلفن مطب دکتر صفا: 32478203

www.drsafa.org


نوشته های مرتبط


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

از «کاغذ وطن» بیشتر بدانید :

برخی از نویسندگان

آمار سایت

  • کاربران آنلاین : 46
  • امروز: 4
  • دیروز: 92
  • هفته: 1,100
  • ماه: 4,555
  • سال: 33,000