کشاورزی جنوب از صنعت جامانده است

منتشر شده در صفحه صفحه نخست | شماره 899

کشاورزی جنوب از صنعت جامانده است

رییس‌ کمیسیون کشاورزی مجلس خواستار اصلاح الگوی کشت در مناطق جنوب کرمان شد.

زکیه سلیمی | رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی گفت: چالش اصلی ما در حوزه کشاورزی نبود یک الگوی کشت مناسب است و وزارت جهاد کشاورزی از نظر الگوی کشت و میزان تولید برنامه‌ریزی مدونی ندارد.

اعضای کمیسیون کشاورزی مجلس آخر هفته پیش در سفری ۲ روزه برای بازدید از پتانسیل و طرح های کشاورزی منطقه جنوب کرمان به جیرفت و دیگر شهرستان‌های جنوبی سفر کردند.

در این سفر رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی گفت:‌ در جنوب کرمان نیازمند انجام کار لجستیک هستیم که ارزش افزوده داخل جنوب کرمان بماند.

به اعتقاد سیدجواد ساداتی‌نژاد صنایع تبدیلی و بسته‌بندی یکی از مشکلاتی است که در جنوب کرمان وجود دارد.

او می‌گوید در مقایسه با آنچه در حوزه صنعت و معدن در این استان سرمایه‌گذاری شده، با حجم سرمایه‌گذاری که در جنوب در حوزه کشاورزی شده قابل قیاس نیست.

به اعتقاد او اگر این حجم سرمایه‌گذاری در حوزه کشاورزی بود هم بهره‌وری و هم ارزش افزوده بیشتری داشتیم.

این صحبت های سید جواد ساداتی‌نژاد در شرایطی که کشاورزی جنوب در سال های گذشته با مشکلات متعددی روبرو بوده است می تواند دلخوشی ای را برای اهالی این منطقه به وجود آورد.

چرا که از طرفی کشاورزان این منطقه نگرانی‌شان نسبت به فروش محصولات کاسته می‌شود و از سوی دیگر زمینه اشتغال برای اهالی جنوب به وجود می‌آید.

ساداتی‌نژاد در این سفر گفته حدود ۵ میلیون تن در سال محصولاتی است که در اینجا برداشت می‌شود و جنوب کرمان یکی از قطب‌های تولید کشاورزی ایران است.

صدای هلیل بلند شد

رفتن اعضای کمیسیون کشاورزی، محیط زیست و منابع طبیعی مجلس به شهرستان‌های جنوبی همزمان با اعتراض مردم جنوبی به انتقال آب هلیل فرصت مغتنمی برای معترضان بود تا صدای خود را به گوش سیاست‌گذاران مجلس‌نشین برسانند.

در بخش های مختلف از بازدید اعضای کمیسیون جوانان معترض از فرصت استفاده کرده و با حضور در مسیر بازدید از طرح انتقال آب گلایه کردند.

الگوی کشت نداریم

سال‌هاست در جنوب کرمان محصولات کشاورزی به دلیل کشت بی رویه بر روی دست کشاورزان می‌مانند.

این را کمالی‌پور نماینده سابق مردم جیرفت و عنبرآباد در مجلس هم به آن اشاره کرده بود.

او گفته بود:‌ در بعضی از محصولات کشاورزی در این منطقه افزایش کاشت بی‌رویه را داشتیم که این زنگ خطری برای کشاورزان است.

رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس هم به این موضوع انتقاد کرد.

او گفت: وزارت جهاد کشاورزی از نظر الگوی کشت و میزان تولید برنامه‌ریزی مدونی ندارد یعنی از ابتدای سال معلوم نیست در جنوب کرمان چه محصولی و چه مقدار برای حوزه صادرات تولید می‌شود.

در ادامه این سفر ساداتی‌نژاد از دعوت سفیر ایران در روسیه به کمیسیون کشاورزی خبر داد و گفت یکی از مقاصد صادرات محصولات جنوب کرمان روسیه و کشورهای مشترک‌المنافع است.

او اضافه کرد: در آن جلسه مباحثی مربوط به ناوگان حمل و نقل و مشکلاتی که در بحث صادرات، گمرکات و مرزها بود مطرح شد و کمیسیون مصمم است این مشکلات را برطرف کند.

با کشاورزی می توان کشور را بدون نفت اداره کرد

ساداتی‌نژاد می‌گوید تجربه تحریم هم نشان می‌دهد آنچه در زمان تحریم هم رشد مثبت داشت و هم صادرات مثبت دارد، صادرات محصولات کشاورزی است.

به اعتقاد او به دلیل مزیت‌های نسبی کشاورزی می‌توانیم کشور را بدون نفت اداره کنیم.

این صحبت رییس کمیسیون کشاورزی درحالیست که رییس جهاد کشاورزی جنوب می‌گوید صادرات محصولات کشاورزی و باغی جنوب به بازارهای جهانی ۵۰۰ تا ۷۰۰ هزار تن است.

این سفر اعضای کمیسیون کشاورزی مجلس به جنوب استان کرمان می تواند امیدی برای کشاورزان این منطقه باشد.

چرا که حضور این نمایندگان از پتانسیل های جنوب موجب می‌شود تصمیمات موثر تری برای کشاورزان این منطقه گرفته شود.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

از «کاغذ وطن» بیشتر بدانید :

برخی از نویسندگان

آمار سایت

  • کاربران آنلاین : 49
  • امروز: 91
  • دیروز: 206
  • هفته: 1,241
  • ماه: 4,332
  • سال: 34,674