زلزله زده‌های زرند زیر سقف‌های خیس و ترک خورده

منتشر شده در صفحه صفحه نخست | شماره 1106

زلزله زده‌های زرند زیر سقف‌های خیس و ترک خورده

   زمین لرزه مهرماه در زرند در حالی به صدها خانه آسیب جدی وارد کرد که خبری از آغاز روند بازسازی این واحدهای

 مسکونی نیست.

زمین لرزه ۵.۱ ریشتری ۲۴ مهر ماه سال جاری منطقه یزدان آباد در استان کرمان را تکان داد و نتیجه این زمین لرزه آسیب جدی به واحدهای بازسازی شده سال‌های قبل و همچنین واحدهای فرسوده به جای مانده از طرح‌هایی بود که طی سال‌های گذشته قرار بود خانه‌های مسکونی این شهرستان را مقاوم سازی کند.

علی رغم وعده‌ های گذشته و نتایج اعلام شده از طرح‌ های بازسازی این شهرستان که پس از زمین لرزه‌ های شدید چند سال قبل انجام شد هنوز ۶ هزار خانه غیر مقاوم شهری و روستایی در این شهرستان وجود دارد.

این آمار در شهرستانی مانند زرند که طی سال‌ های اخیر پر لرزه ترین منطقه استان کرمان بوده می‌ تواند خطر آفرین باشد.

گذشته از این در زمین لرزه ۵.۱ ریشتری مهر ماه این شهرستان طبق آمار رسمی حداقل ۳۷۴ خانه مسکونی شهری و روستایی آسیب جدی دیده‌ اند و نیاز به بازسازی دارند، پس از زمین لرزه اخیر  بسیاری از این خانه‌ ها قابل سکونت نیستند اما به گفته زلزله زده‌ های یزدان شهر طی روزهای اخیر با وجود ۳۰ میلیمتر بارندگی مداوم در این مناطق هیچ اقدامی برای کمک رسانی به زلزله زدگان و آغاز بازسازی نشده است.

این در شرایطی است که طی یک هفته اخیر کرمان پس از مدت‌ ها شاهد بارندگی بوده که شدیدترین میزان بارش‌ ها نیز با ۳۰ میلیمتر دقیقاً در مناطق زلزله زرند روی داده، در همین راستا پای صحبت چند نفر از اهالی این مناطق نشستیم.

محمد خالقی از اهالی شهر یزدان آباد است وضعیت این مناطق را رها شده می‌ داند و می‌ گوید: مسئولان هنوز در حال جمع بندی خسارت‌ ها و برنامه ریزی برای بازسازی هستند، این حرف را هر بار که به بنیاد مسکن، دهیاری روستاها و شهرداری مراجعه می‌ کنیم می‌ شنویم.

او می‌ گوید: بسیاری از خانه‌ ها دچار خسارت جدی شده‌ اند و ادامه زندگی در آن ها خطرناک است به طوری که سقف برخی از خانه‌ ها ترک برداشته و دیوارها ریزش کرده اما مردم در این سرمای پاییز که گاه درجه هوا نزدیک صفر می‌ شود چاره‌ ای جز حضور در زیر سقف این خانه‌ های ترک خورده ندارند.

زندگی مردم در خانه‌های ترک خورده

او افزود: اکثر مردم یکی از اتاق‌ ها که کمتر دچار آسیب شده است را آماده کرده و در این اتاق‌ ها در حال زندگی هستند و خبری از بازسازی تا امروز نشده است.

مصالح ساختمانی به شدت گران شده است

یزدانی گفت: در صورت بروز زمین لرزه این خانه‌ها روی سر ساکنانشان فرو می‌ ریزد.

عباس حسینی نیز از ساکنان روستاهای یزدانشهر است که می‌ گوید: کدام بازسازی؟ خانه‌ های بازسازی شده که در زمین لرزه‌های ۶ ریشتری سال‌ های گذشته آسیب دیده بودند مجدد دچار آسیب جدی شده‌ اند از سوی دیگر بسیاری از مردم در روستاها هنوز در خانه‌ های خشت و گلی زندگی می‌ کنند.

او افزود: بسیاری از مردم در همان طرح‌ های گذشته هم به دلیل گرانی مصالح نتوانستند خانه‌ ها را بازسازی کند و نیمه کاره مانده‌ اند.

حسینی ادامه داد: در شرایط کنونی که قیمت سیمان و تیرآهن و میلگرد سر به فلک می‌ زند مردم توان بازسازی این خانه‌ ها را ندارد و فعال بودن گسل زرند و وجود صدها روستا مجاور این گسل بسیار مخاطره‌ آمیز است.

میزان خسارت‌ها به دستگاه‌های ذی‌ربط ارسال شده است

فرماندار زرند نیز خواستار اختصاص بودجه ملی برای بازسازی خانه‌ ها در زمین لرزه اخیر شد و گفت: در مجموع زمین لرزه ۱۴۷ میلیارد تومان خسارت به این شهرستان وارد کرده است که این اعتبار باید از بودجه‌ های ملی تأمین شود که گزارش مربوطه به دستگاه‌ های ذی‌ربط ارسال شده و منتظر تصمیم گیری هستیم.

علی صادق‌ زاده افزود: ۱۸۰ خانه شهری و ۱۹۴ خانه روستایی دچار خسارت شده‌اند و از این تعداد خانه ۱۵۰ خانه قابل سکونت نیست و نیاز به بازسازی و تعمیرات کلی دارند که در این زمینه باید اقدامات لازم انجام شود.

۶ هزار خانه غیر مقاوم در زرند وجود دارد

او تصریح کرد: زرند شهرستانی زلزله خیز است که مقاوم سازی سازه‌ ها باید با جدیت در این شهرستان انجام شود و هم اکنون حدود۶ هزار خانه مسکونی شهری و روستایی در این شهرستان غیر مقاوم هستند و در صورت بروز زمین لرزه می‌ توانند خطر آفرین باشند.

صادق زاده ادامه داد: با توجه به هزینه ساخت و ساز باید تسهیلات لازم در اختیار مردم قرار گیرد و یا دستگاه‌ های ذی‌ربط برای بازسازی این خانه‌ ها ورود کنند.

فرماندار زرند گفت: ۱۴۷ میلیارد خسارت در بخش‌ های مختلف روی داده که شامل راه‌ ها، کشاورزی، قنوات و ساختمان‌ های دولتی نیز می‌ شود و خسارت وارده به خانه‌ های مردم حدود ۷۳ میلیارد تومان برآورد می‌ شود.

بازسازی فوری مناطق زلزله زده با توجه به سابقه تکرار زمین لرزه‌ های شدید در یزدان آباد امری ضروری است که مسئولان در رده‌ های مختلف مدیریتی باید با دقت بیشتری در این زمینه تصمیم گیری کنند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

از «کاغذ وطن» بیشتر بدانید :