کرمان به دنبال برگزاری آنلاین دادگاه‌ها

منتشر شده در صفحه صفحه نخست | شماره 1590

کرمان به دنبال برگزاری آنلاین دادگاه‌ها
رئیس‌کل دادگستری استان کرمان از برگزاری دادگاه‌های الکترونیک برخط در دادگستری استان کرمان خبر داد.
حجت‌الاسلام ابراهیم حمیدی در جلسه شورای معاونین دادگستری کل استان کرمان گفت: در راستای اصل علنی بودن دادرسی و نبود مانع برای حضور افراد در جلسات رسیدگی، دادگستری کل استان کرمان برگزاری جلسات دادگاه‌ها به‌صورت برخط را در دستور کار خود قرار داده است.
او ضمن اشاره به اینکه دادگاه‌های الکترونیک موجب اعتماد بیشتر مردم به سیستم قضایی می‌شود، اظهار داشت: یکی از راهکارهای مهم افزایش سرعت و سهولت انجام خدمات قضایی برگزاری دادگاه‌های برخط است که در راستای حداقل حضور فیزیکی شهروندان و جلوگیری از اطاله دادرسی برگزار می‌شود.
حجت‌الاسلام حمیدی افزود: موضوع بسیار مهمی که در سند تحول قضایی نیز بر آن تأکید شده است، بهره‌گیری از فناوری‌های نوین و روز دنیا است؛ اما متأسفانه دادرسی‌های الکترونیک بین دادگستری استان کرمان با مددجویان زندان‌های استان ۸۶ درصد است که لازم است تمام جلسات رسیدگی زندانیان به‌صورت برخط برگزار شود.
رئیس‌کل دادگستری استان کرمان ضمن بیان اینکه بیش از ۵۰ درصد سند تحول قضایی پایه فناورانه دارد، عنوان کرد: جلسات رسیدگی برخط با حضور شاکی، متهم، وکلا و دانشجویان به‌عنوان افراد حاضر در فرایند دادرسی الکترونیک انجام می‌پذیرد و این امر به‌منظور حق نظارت عمومی بر کار دستگاه قضایی و تضمین عدالت است.
این مقام ارشد قضایی در کرمان تصریح کرد: سالانه حجم ورودی پرونده‌ها افزایش می‌یابد؛ اما با فراهم‌شدن امکان برگزاری دادگاه‌های برخط مراجعه حضوری شهروندان کاهش می‌یابد؛ چون بخش زیادی از کارها از طریق دادگاه‌های الکترونیک برخط انجام می‌گیرد.
در این جلسه طالبی زاده و مبشری معاونین قضایی دادگستری کل استان کرمان به بیان مسائل و مشکلات حوزه‌های قضایی شهرستان‌های جیرفت، قلعه گنج، منوجان و راور پرداختند.
او یکی از راهکارهای مهم افزایش سرعت و سهولت انجام خدمات قضایی را برگزاری دادگاه‌های برخط دانست و افزود: این دادگاه‌ها در راستای حداقل حضور فیزیکی شهروندان و جلوگیری از اطاله دادرسی برگزار می‌شود.
اهم مسائل و مشکلاتی که معاونین قضایی به بیان و بررسی آن پرداختند شامل کمبود کادر قضایی و اداری، قاچاق سوخت، مسائل نیابت‌ها، امنیت کویر، نبود بازداشتگاه موقت در شهرستان‌های جنوبی و شهرستان راور بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

از «کاغذ وطن» بیشتر بدانید :

برخی از نویسندگان

آمار سایت

  • کاربران آنلاین : 2
  • امروز: 178
  • دیروز: 115
  • هفته: 1,061
  • ماه: 4,400
  • سال: 34,179