نرخ مصوب قبر در کرمان 250 تا 900 هزار تومان

منتشر شده در صفحه | شماره

نرخ مصوب قبر در کرمان 250  تا 900 هزار تومان

اکثر ما تجربه ی تلخ از دست دادن عزیزانی را در طول زندگیمان داریم. لحظات دردناکی که برای همیشه در خاطرمان می ماند. اما همان طور که می دانیم علی رغم فشار روانی ناشی از فوت متوفی، برای کفن و دفن وی باید مراحل قانونی را سپری کرد. از آنجایی که شاید داشتن اطلاعات لازم در این باره تا حدی بتواند از مشکلات بازماندگان در آن شرایط سخت و گیج کننده بکاهد، بدین فکر افتادم تا درباره‌ی مراحل قانونی جهت دفن، محل های دفن، مجموعه ی فعلی بهشت زهرا و آرامستان جدید، با مسعود محمدی، مدیر عامل سازمان بهشت زهرای کرمان گفت و گویی داشته باشم.
برای دفن متوفی چه مدارکی لازم می باشد؟ و چه کسی باید این مدارک را به سازمان بهشت زهرا تحویل دهد؟
برای دفن، گواهی معتبر فوت از بیمارستان یا پزشکی قانونی، شناسنامه میت و کارت ملی وی لازم است. در این مورد که این که چه کسی مدارک را بیاورد سخت گیری نیست. چون بستگان درجه ی یک داغ دار هستند. اغلب اوقات وابستگان ذکور جهت طی مراحل قانونی کفن و دفن اقدام می کنند. پس از تسلیم مدارک مذکور، چنانچه، متوفی محل دفنی از قبل خریداری کرده باشد وی در آن محل دفن می شود وگرنه در محل های دفنی که در مجموعه ی فعلی موجود است، بر اساس میزان هزینه ای که پرداخت شود، دفن می شود. لازم به ذکر است در حال حاضر همه ی قبور برای استفاده ی بهینه از زمین موجود، دو طبقه هستند که به ترتیب مراجعه ی بستگان متوفی، دفن در آن ها صورت می گیرد و طبقه ی دوم در صورت تمایل به خودشان واگذار می شود.
قیمت محل های دفن چه میزان است؟
قیمت ها از حداقل 250 تا حداکثر 900 هزار تومان می باشد. در صورتی که بستگان متوفی بخواهند می توانند وی را در محل دفنی که بیش از 30 سال هجری قمری قدمت دارد دفن کنند. در این صورت هزینه ی مذکور 50 درصد کسر می شود. البته باید این نکته را ذکر کنم که اخذ نظر مرجع تقلید و کسب رضایت بستگان درجه یک متوفی ضروری است.
قیمت های مذکور و سایر تعرفه ها از سوی چه مرجعی تعیین می گردد؟
تعرفه ها را شورای شهر براساس نرخ تورم و سایر ملاحظات تصویب می کنند. قابل ذکر است که تعرفه های تصویب شده در کرمان نسبت به سراسر کشور ارزان تر می باشد به گونه ای که اکثر افراد قادر به پرداخت هزینه ها می باشند. ولی با وجود این، چنانچه شخصی قادر به پرداخت هزینه های مورد نظر نبود تخفیف هایی داده می شود.
خرید محل دفن تا چه زمان اعتبار دارد و بعد از فوت نیاز به پرداخت ما به التفاوت می باشد؟
خرید محل دفن تا زمانی که فرد فوت کند اعتبار دارد و وقتی افراد سند داشته باشند، نیاز به پرداخت ما به التفاوت نیست.
آیا افراد می توانند پس از اخذ گواهی دفن، متوفی را در جایی غیر از محل های تعیین شده از سوی سازمان بهشت زهرا دفن کنند؟
خیر، طبق تبصره ی 13 ماده ی 55 قانون شهرداری، کلیه ی امور مربوط به کفن و دفن در حوزه ی شهری برعهده ی شهرداری ها است و محل های دفن فقط از طریق سازمان بهشت زهرا در مکان های دارای مجوز قانونی تعیین می گردند و از هر گونه دفن در محلی غیر از محل های مذکور جلوگیری می شود.
نحوه ی کفن و دفن اموات بلاصاحب به چه ترتیب است؟
اموات بلا صاحب در باغ رضوان (ابتدای جاده ی جوپار) به صورت رایگان دفن می شوند.
دلیل ساخت آرامستان جدید چیست؟
مجموعه ی فعلی بهشت زهرا چندین مشکل داشت از قبیل طراحی نامناسب و دفن های نامنظم و نامرتب که رفت و آمد را دشوار کرده است، همچنین این محل در مجاورت مجموعه ی گردشگری پردیسان قائم است و شرایط نامطلوبی برای گردشگران به وجود می آید. مسافت زیاد غسلخانه با مجموعه ی دفن یکی دیگر از مشکلات مجموعه ی فعلی است که سبب هدر رفتن وقت، هزینه و ترافیک شهری می شود. بنابراین به فکراحداث محل جدیدی جهت دفن اموات افتادیم.
پروژه ی احداث آرامستان جدید از چه زمان مطرح شد و دلیل انتخاب این مکان چیست؟
از دوره قبلی که شهردار وقت تصدی شهرداری را برعهده داشت یکی از پروژه هایی که حائز اهمیت تلقی شد، ساخت آرامستانی جدید و درخور شهر کرمان بود. برای این منظور باید ابتدا مکان مناسبی را می یافتیم. یکی از شرکت های واجد شرایط در بحث مکان یابی وارد عمل شد و 4 محل را پیشنهاد داد. که عبارتند از: مسیر جاده ی جوپار و غسالخانه ی فعلی، جاده ی قدیم زرند، نزدیک پیست موتورسواری و پشت ارتفاعات مسجد صاحب الزمان که مشرف به پادگان صفر پنج می باشد. بنا به دلایل زیست محیطی و محدودیت محل دفن و جهت وزش بادهای غالب تنها موردی که مورد تایید کارشناسان ذی ربط واقع شد مجموعه ی مشرف به پادگان صفر پنج بود. پس از تعیین محل مناسب برای آرامستان جدید، اخذ سند محل مذکور در دستور کار قرار گرفت. زمانی که سند را دریافت کردیم بر اساس زمین واگذار شده، طراحی مجموعه را آغاز کردیم. در طراحی از کارشناسان خبره ی بخش خصوصی در زمینه ی مذکور نظر خواهی کردیم که در نهایت طرح پیشنهادی یکی از کارشناسان پذیرفته شد.
طرح آرامستان مذکور به چه شکل است و در چه مرحله ای از ساخت می باشد؟
طرح آرامستان در شورای شهر ارائه شد و مورد تائید مجموعه ی شورای محترم شهر، کارشناسان استانداری، فرمانداری، محیط زیست، منابع طبیعی، آب و برق قرار گرفت. محل آرامستان مذکور حدود 9 کیلومتر از جاده ی اصلی فاصله دارد. زیر سازی و آسفالت در مسافت 6 کیلومتر تکمیل شده و 3 کیلومتر باقی مانده است. مجموعه ی جدید به شکل 3 دایره می باشد. محل های دفن که فاز اول و دوم هستند هر کدام 70 هکتار که در مجموع 90 هزار محل دفن را شامل می شود و مساحت دایره ای که در بردارنده ی مراکز امدادی، انتظامی، تجاری و خدماتی است، حدود 30 هکتار می باشد. لازم به ذکر است که آرامستان جدید غسالخانه ی مجزا دارد و زیر مجموعه ی مرکز خدماتی می باشد. به علت محدودیت محل دفن فعلی نیاز است با سرعت بیش تری تکمیل مجموعه ی آرامستان جدید را پیگیری کنیم. تامین زیر ساخت های لازم نظیر جاده، آب و برق در دستور کار قرار دارد که با سرعت پیگیری های لازم در حال انجام است و کانال هایی جهت لوله گذاری در حال حفاری می باشد که حدود4 کیلومتر آن حفاری و آماده شده است.
برای احداث این مجموعه پشتوانه ی مالی هم دارید؟
خوشبختانه مقرر شد موسسه ی مالی و اعتباری عسکریه در زمینه ی ساخت غسالخانه در مجموعه ی آرامستان جدید مشارکت کند و هم زمان با تامین زیر ساخت ها، ساخت مجموعه صورت گیرد.
آیا درخواستی برای خرید محل دفن در آرامستان جدید دریافت کرده اید؟
با توجه به مراجعات مکرر تعدادی از شهروندان به سازمان بهشت زهرا، شهرداری و شورای شهر برای درخواست رزرو محل دفن به صورت خانوادگی، شورای محترم پس از بررسی، برای واگذاری 20 هزار محل دفن از مجموعه ی فاز اول به بخش خصوصی مجوز صادر کرد. هر شخص فقط اجازه داشت برای مجموعه ی خانوادگی 10 عدد قبر رزرو کند. این واگذاری حدود 3 سال طول انجامید و در فروردین امسال به پایان رسید.
هزینه ی خرید محل دفن در آرامستان جدید چه مقدار است؟
از آن جایی که شورای محترم شهر تمایل داشت اکثر افراد استطاعت رزرو محل دفن را داشته باشند هزینه جهت واگذاری یک میلیون ریال معین گردید که تقریبا برای تمامی اقشار جامعه قابل پرداخت باشد.
متراژ هر یک از محل های دفن چه میزان است؟
هر محل دفن 2 و نیم متر مربع می باشد که احداث آن ها می تواند به صورت یک طبقه یا دو طبقه بر اساس جزئیات اجرایی ارائه شده توسط سازمان بهشت زهرا صورت بگیرد. در آرامستان جدید مقبره های خانوادگی به صورت یکسان خواهند بود و بنای واقع بر روی آن ها به صورت معماری اسلامی است. لازم به ذکر است برای نظم بیش تر، همه ی قبور از سنگ هایی یک اندازه برخوردار خواهند بود.
آیا تا کنون دفنی در محل جدید صورت گرفته است؟
خیر، تا زمانی که کار آماده سازی مجموعه به اتمام نرسد، دفن صورت نخواهد گرفت. اما باید بگویم آرامستان جدید کرمان قطعا پس از ساخت مجموعه ای منحصر به فرد و بی نظیر خواهد بود.


نوشته های مرتبط


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

از «کاغذ وطن» بیشتر بدانید :

برخی از نویسندگان

آمار سایت

  • کاربران آنلاین : 0
  • امروز: 67
  • دیروز: 99
  • هفته: 889
  • ماه: 4,635
  • سال: 38,521