چالش اصلی پس از برجام، نحوه اجرای توافق وین است

منتشر شده در صفحه | شماره

چالش اصلی پس از برجام، نحوه اجرای توافق وین است
معاون وزیر امور خارجه و عضو تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای گفت: ما به تهدیدات آمریکا توجه نمی‌کنیم. مجید تخت روانچی در گفت و گو با پرس تی وی در پاسخ به این سوال که شما فکر می‌کنید اگر ایران و 1+5 به توافق نمی رسیدند، چه اتفاقی می‌افتاد؟ گفت: نخست من باید بگویم که ایران عضو معاهده منع گسترش و عضو فعال آن است. ایران علاقه‌مند به استفاده از انرژی هسته ای برای مقاصد صلح آمیز است و ما به مانند هر عضو دیگر ان پی تی این حق را داریم تا به نحو احسن از این معاهده برای دستیابی به آنچه حق ما است، استفاده کنیم و آن دسترسی داشتن به فناوری صلح‌آمیز هسته ای است. این سیاست دولت ایران بوده است و ما سال‌ها با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی همکاری کرده‌ایم. گزیده صحبت های وی را در ادامه به نقل از ایسنا بخوانید:
ما براساس حقوق بین الملل این تحریم ها را ناعادلانه و غیرقانونی می دانیم. بنابراین این روندی بود که در یک مسیر آن، تحریم ها برداشته خواهد شد و در مسیر دیگر، ما برای دیگران هر چیزی را که برای اثبات صلح آمیز بودن فعالیت های ما به آن نیاز دارند، فراهم می کنیم. بنابراین، این وضع برد- برد بود که ما در آن تلاش کنیم نشان دهیم فعالیت های ما صلح آمیز است و هم‌زمان بخواهیم همه تحریم های اعمال شده علیه ایران برداشته شود.
این ایران نبود که تغییر مسیر داد بلکه آمریکا بود که تغییر مسیر داد. آنها باید به همه بگویند که چرا در ابتدا برای ملحق شدن به مذاکرات سرسختی نشان دادند و چرا دولت وقت آمریکا در سال 2005 بیشترین تلاش را کرد تا آن روند را از بین ببرد و چرا بعدا به مذاکرات ملحق شدند.
تمرکز ما بر روی بستن پرونده ابعاد نظامی احتمالی است. فعالیت‌هایی که مربوط به گذشته است.
چالش اصلی نحوه اجرای این توافق است. در مورد ایران ، ما صد درصد مطمئن هستیم که بر سر آنچه توافق کردیم ، خواهیم بود. ما متعهد هستیم آنچه را توافق کردیم، انجام دهیم و همانطور که گفتم ما هیچ مشکلی در اجرای مناسب برنامه جامع اقدام مشترک نداریم اما امیدواریم برای طرف دیگر نیز چنین باشد و آن مربوط به برداشتن تحریم ها است.


نوشته های مرتبط


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

از «کاغذ وطن» بیشتر بدانید :

برخی از نویسندگان

آمار سایت

  • کاربران آنلاین : 0
  • امروز: 69
  • دیروز: 99
  • هفته: 891
  • ماه: 4,637
  • سال: 38,523